Data publikacji: 6 stycznia 2020
Autor: Ania
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Drony – jakie możliwości dają użytkownikowi? Fakty i mity, przegląd modeli

Poleć znajomemu Drukuj

Najlepsze na rynku drony potrafią dać niesłychanie widowiskowy efekt końcowy w postaci zapierających dech w piersiach nagrań. Na ich temat powstało wiele faktów i mitów, o których z pewnością nie wszyscy wiedzą. Która ciekawostka o tych latających cudach techniki jest najbardziej przydatna?

Dron wznoszący się nad ziemię

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czemu drony są tak popularne
  2. jakie są najpopularniejsze fakty na temat dronów
  3. jakie są najpopularniejsze mity na temat dronów

Drony przeżywają rewolucję

Mężczyzna trzymający drona i pilot do sterowania

Z punktu widzenia czysto teoretycznego, dron z kamerą jest uznawany za “bezzałogowy system powietrzny". Wczytując się w definicję tego pojęcia, dron to statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie, a ponadto nie ma on możliwości zabierania pasażerów. Dodatkowo jest pilotowany w zdalny sposób lub lot jest wykonywany autonomicznie. To wszystko sprawia, że pierwsze skojarzenia kierują myśli w stronę lotnictwa i militariów. Całkiem słusznie, ponieważ bezzałogowe statki powietrzne były stosowane już podczas I wojny światowej jako latające cele.

Kiedy drony stały się najnowszym wynalazkiem technologicznym i zaczęły być stosowane jako znakomite rozwiązanie fotograficzno-filmowe, doprowadziły do swego rodzaju rewolucji. Możliwość nagrywania przestrzeni z powietrza okazała się znakomitym rozwiązaniem dla profesjonalistów, którzy chcą zachwycać odbiorców cudownymi kadrami i niespotykaną jak dotąd perspektywą. Obecnie każdy szanujący się fotograf, filmowiec, reżyser czy nawet producent filmowy wykorzystuje je do swoich dzieł.

Fakty na temat dronów

  • Drony nie są dziełem wojska.

Niektórzy twierdzą, że urządzenia te zostały zaprojektowane przez wojsko w celu wykrywania siedlisk wroga. Po części jest to prawda, choć nie do końca. Pierwsze projekty zakładały stworzenie zabawek dla dzieci, którymi, podobnie jak samochodami, można było sterować zdalnie. Za wzór była stawiana konstrukcja autorstwa amerykańskich wynalazców – Elmera Ambrose’a Sperry'ego i Petera Coopera Hewitta, którzy podczas I wojny światowej skonstruowali bezzałogowy system powietrzny pod nazwą ,,Hewitt-Sperry". Po latach drony faktycznie zaczęły być wykorzystywane w wojsku.

  • Najlepsze drony nie mogą same odlecieć.

Oczywiście można spotkać sytuacje, w których użytkownik, np. wskutek wiatru, nie dał rady zawrócić swojego urządzenia, ale dotyczy to przede wszystkim tańszych modeli. Lepsze urządzenia, takie jak DJI Mavic Air Fly More Combo, posiadają wbudowany system lokalizacji GPS. Pozwala ona sterować lotem bezpośrednio na mapie, zaś dodatkowy moduł SmartCapture zapewnia sterowanie za pomocą gestów dłonią.

  • Drony nie są tylko dla bogatych.

Kiedy pierwsze modele wychodziły na rynek, zdecydowana większość konsumentów uważała, że będą one dedykowane tylko dla klientów z dość dużą zasobnością portfela. Okazuje się, że owszem, niektóre z nich wymagają sporej inwestycji, tak jak np. DJI Mavic 2 Pro, ale na rynku dostępne są również tanie drony, których cena nie zwali z nóg. Najlepszym przykładem jest DJI Ryze Tello, zapewniający 13 minut przewidywanej długości lotu, posiadający baterię o pojemności 1100 mAh i rozdzielczość HD 720.

Proponowane produkty:
DJI Mavic Mini Fly More Combo <%– –%>
DJI Ryze Tello (biały) <%– –%>
DJI Mavic Air 2 <%– –%>
DJI Mavic Mini <%– –%>
Hubsan X4 H501S (czarny) <%– –%>

Mity o dronach

Dron na tle apartamentowca
  • Dronami można latać tylko kilkanaście minut.

W powszechnej opinii utarło się, że po 15–20 minutach lot należy powoli kończyć, aby uniknąć konieczności ekspresowego łapania urządzenia w momencie, gdy bateria ulega wyczerpaniu. Większość modeli, które można sterować za pomocą smartfona, posiada opcję informowania o tym fakcie, ale są też urządzenia oferujące zdecydowanie dłuższą przyjemność z latania. Jednym z nich jest Parrot ANAFI Extended, czyli dron, którego przewidywany czas lotu wynosi aż 75 minut. Pozwala to na nagrywanie przestrzeni przez długi czas.

  • Do latania nie jest potrzebne żadne szkolenie.

Z uwagi na fakt, że nawet dron dla początkujących kojarzy się z zabawką z młodzieńczych lat, wiele osób myśli, że do rozpoczęcia przygody z nagrywaniem nie jest potrzebne żadne szkolenie. To duży błąd, ponieważ wymaga to od użytkownika sporej dawki wiedzy na temat tego, jak reagować w danych sytuacjach, jak opanować urządzenie w konkretnych warunkach pogodowych i jak w ogóle nim manewrować. Brak elementarnej dawki informacji na ten temat może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia drona lub nawet jego utraty.

  • Fotografia w locie jest trudna.

Sterowanie, a do tego wykadrowanie wyrazistego i ostrego zdjęcia? Dla niektórych połączenie obu tych czynności mogłoby być nie do przeskoczenia. Najlepsze drony wyposażone są w szereg opcji i systemów, dzięki którym cały ten proces wydaje się niezwykle prosty. DJI Mavic 2 Zoom został wyposażony w kilka intuicyjnych trybów robienia zdjęć, co pozwala uzyskać mnóstwo kreatywnych opcji fotografowania. Dodatkowo Dolly Zoom zapewnia użytkownikowi nieziemską perspektywę, automatycznie dostosowując ostrość podczas lotu, dodając intensywny, zniekształcony efekt wizualny.


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
Ranking zmywarek 2020 opracowaliśmy, uwzględniając parametry tych urządzeń, ich najnowocześniejsze funkcje oraz energooszczędność.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów