Drony – jakie możliwości dają użytkownikowi? Fakty i mity, przegląd modeli

Autor: Ania

Najlepsze na rynku drony potrafią dać niesłychanie widowiskowy efekt końcowy w postaci zapierających dech w piersiach nagrań. Na ich temat powstało wiele faktów i mitów, o których z pewnością nie wszyscy wiedzą. Która ciekawostka o tych latających cudach techniki jest najbardziej przydatna?

Dron wznoszący się nad ziemię

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czemu drony są tak popularne
 2. jakie są najpopularniejsze fakty na temat dronów
 3. jakie są najpopularniejsze mity na temat dronów

Drony przeżywają rewolucję

Mężczyzna trzymający drona i pilot do sterowania

Z punktu widzenia czysto teoretycznego, dron z kamerą jest uznawany za “bezzałogowy system powietrzny". Wczytując się w definicję tego pojęcia, dron to statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie, a ponadto nie ma on możliwości zabierania pasażerów. Dodatkowo jest pilotowany w zdalny sposób lub lot jest wykonywany autonomicznie. To wszystko sprawia, że pierwsze skojarzenia kierują myśli w stronę lotnictwa i militariów. Całkiem słusznie, ponieważ bezzałogowe statki powietrzne były stosowane już podczas I wojny światowej jako latające cele.

Kiedy drony stały się najnowszym wynalazkiem technologicznym i zaczęły być stosowane jako znakomite rozwiązanie fotograficzno-filmowe, doprowadziły do swego rodzaju rewolucji. Możliwość nagrywania przestrzeni z powietrza okazała się znakomitym rozwiązaniem dla profesjonalistów, którzy chcą zachwycać odbiorców cudownymi kadrami i niespotykaną jak dotąd perspektywą. Obecnie każdy szanujący się fotograf, filmowiec, reżyser czy nawet producent filmowy wykorzystuje je do swoich dzieł.

Fakty na temat dronów

 • Drony nie są dziełem wojska.

Niektórzy twierdzą, że urządzenia te zostały zaprojektowane przez wojsko w celu wykrywania siedlisk wroga. Po części jest to prawda, choć nie do końca. Pierwsze projekty zakładały stworzenie zabawek dla dzieci, którymi, podobnie jak samochodami, można było sterować zdalnie. Za wzór była stawiana konstrukcja autorstwa amerykańskich wynalazców – Elmera Ambrose’a Sperry'ego i Petera Coopera Hewitta, którzy podczas I wojny światowej skonstruowali bezzałogowy system powietrzny pod nazwą ,,Hewitt-Sperry". Po latach drony faktycznie zaczęły być wykorzystywane w wojsku.

 • Najlepsze drony nie mogą same odlecieć.

Oczywiście można spotkać sytuacje, w których użytkownik, np. wskutek wiatru, nie dał rady zawrócić swojego urządzenia, ale dotyczy to przede wszystkim tańszych modeli. Lepsze urządzenia, takie jak DJI Mavic Air Fly More Combo, posiadają wbudowany system lokalizacji GPS. Pozwala ona sterować lotem bezpośrednio na mapie, zaś dodatkowy moduł SmartCapture zapewnia sterowanie za pomocą gestów dłonią.

 • Drony nie są tylko dla bogatych.

Kiedy pierwsze modele wychodziły na rynek, zdecydowana większość konsumentów uważała, że będą one dedykowane tylko dla klientów z dość dużą zasobnością portfela. Okazuje się, że owszem, niektóre z nich wymagają sporej inwestycji, tak jak np. DJI Mavic 2 Pro, ale na rynku dostępne są również tanie drony, których cena nie zwali z nóg. Najlepszym przykładem jest DJI Ryze Tello, zapewniający 13 minut przewidywanej długości lotu, posiadający baterię o pojemności 1100 mAh i rozdzielczość HD 720.

Polecane drony
 • 2 899 zł
 • 2 199 zł
 • 1 799 zł
 • 6 299 zł
 • 499 zł

Mity o dronach

Dron na tle apartamentowca
 • Dronami można latać tylko kilkanaście minut.

W powszechnej opinii utarło się, że po 15–20 minutach lot należy powoli kończyć, aby uniknąć konieczności ekspresowego łapania urządzenia w momencie, gdy bateria ulega wyczerpaniu. Większość modeli, które można sterować za pomocą smartfona, posiada opcję informowania o tym fakcie, ale są też urządzenia oferujące zdecydowanie dłuższą przyjemność z latania. Jednym z nich jest Parrot ANAFI Extended, czyli dron, którego przewidywany czas lotu wynosi aż 75 minut. Pozwala to na nagrywanie przestrzeni przez długi czas.

 • Do latania nie jest potrzebne żadne szkolenie.

Z uwagi na fakt, że nawet dron dla początkujących kojarzy się z zabawką z młodzieńczych lat, wiele osób myśli, że do rozpoczęcia przygody z nagrywaniem nie jest potrzebne żadne szkolenie. To duży błąd, ponieważ wymaga to od użytkownika sporej dawki wiedzy na temat tego, jak reagować w danych sytuacjach, jak opanować urządzenie w konkretnych warunkach pogodowych i jak w ogóle nim manewrować. Brak elementarnej dawki informacji na ten temat może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia drona lub nawet jego utraty.

 • Fotografia w locie jest trudna.

Sterowanie, a do tego wykadrowanie wyrazistego i ostrego zdjęcia? Dla niektórych połączenie obu tych czynności mogłoby być nie do przeskoczenia. Najlepsze drony wyposażone są w szereg opcji i systemów, dzięki którym cały ten proces wydaje się niezwykle prosty. DJI Mavic 2 Zoom został wyposażony w kilka intuicyjnych trybów robienia zdjęć, co pozwala uzyskać mnóstwo kreatywnych opcji fotografowania. Dodatkowo Dolly Zoom zapewnia użytkownikowi nieziemską perspektywę, automatycznie dostosowując ostrość podczas lotu, dodając intensywny, zniekształcony efekt wizualny.


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link