Escape from Tarkov – multiplayerowa strzelanka w ponurych realiach. Wymagania sprzętowe

Autor: Piotr

Escape from Tarkov to produkcja rosyjskiego studia Battlestate Games, odpowiedzialnego m.in. za pomoc przy pracy nad takimi hitami, jak S.T.A.L.K.E.R., BioShock czy Mass Effect. Jakie wymagania sprzętowe musi spełniać komputer, aby możliwe było uruchomienie gry?

Mężczyzna grający w przykładową grę akcji. Na monitorze widać sterowaną postać z widoku FPS, trzymającą karabin

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. minimalne wymagania sprzętowe dla Escape from Tarkov pozwalają na rozgrywkę nawet na nieco starszych komputerach;
 2. świetna oprawa wizualna gry Escape from Tarkov została zaprojektowana w systemie Unity 5;
 3. do dziś oceny gry na różnych portalach zwykle nie są niższe niż 9/10!

Escape from Tarkov – wymagania sprzętowe (minimalne i zalecane)

Kobieta w białej bluzie grająca na komputerze

Wydana 28 lipca 2017 roku gra Escape from Tarkov („Ucieczka z Tarkov”) jest pod względem gatunkowym przede wszystkim strzelanką osadzoną w konwencji MMO, umożliwiającą rywalizację PvP (Player vs Player). Gra została wzbogacona o elementy RPG i survivalu, co doskonale się sprawdza biorąc pod uwagę fakt, że świat gry nie należy do najprzyjemniejszych. Panująca tu atmosfera sięga do klimatów rodem ze S.T.A.L.K.E.R.-a, przy pracy nad którym twórcy omawianej gry, rosyjskie studio Battlestate Games, również mieli swój udział.

Escape from Tarkov została wydana wyłącznie na platformie PC, wobec czego entuzjaści gier konsolowych mogą czuć się zawiedzeni. Świetna oprawa graficzna została opracowana dzięki wykorzystaniu znanego już silnika graficznego Unity 5. Realizm rozgrywki, liczne efekty specjalne i balistyka pocisków sprawiają, że do uruchomienia gry potrzebny jest solidny komputer, np. Optimus E-Sport MH110 CR 21 czy ulepszona jednostka Optimus E-Sport MH310T CR 13.

Minimalne wymagania Escape from Tarkov obejmują dwurdzeniowy procesor o częstotliwości taktowania rdzeni na poziomie co najmniej 2,4 GHz. Minimalna ilość pamięci operacyjnej RAM wynosi 6 GB. Karta graficzna komputera powinna być kompatybilna ze standardami DirectX 9 i posiadać wbudowany 1 GB pamięci RAM. Gra zajmuje 8 GB powierzchni HDD. Co ważne, w Escape from Tarkov mogą zagrać również gracze posiadający system operacyjny Windows 7, który, jak wiadomo, staje się coraz mniej popularny.

Jak przedstawiają się z kolei zalecane wymagania sprzętowe? Aby cieszyć się dużą liczbą klatek na sekundę w trakcie rozgrywki, trzeba posiadać komputer wyposażony w naprawdę dobry procesor, typu Intel Core i-7 i kartę graficzną. Sprawdzą się do tego jednostki pokroju AMD Ryzen 7 3700X. Rekomendowane wymagania sprzętowe wyglądają następująco:

 • Czterordzeniowy procesor o taktowaniu przynajmniej 3,2 GHz.
 • Co najmniej 8 GB pamięci operacyjnej RAM.
 • Karta grafiki kompatybilna z DirectX 11 i z 2 GB RAM lub więcej.
 • Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX.

Pod względem wymagań sprzętowych łatwo dostrzec, że Escape from Tarkov jest wyśmienicie zbilansowaną grą. Zapewnia najlepszą rozgrywkę na maksymalnych ustawieniach osobom posiadającym droższe, lepiej wyposażone komputery (najpłynniejszą grę uzyska się przy korzystaniu z takich gigantów, jak np. HIRO 303 H77E i7-8700K 32 G). Z drugiej strony, użytkownicy nieco starszych jednostek na niższych ustawieniach również mogą liczyć na niezacinającą się grę.

Polecane gry pc
 • 119 zł
 • 109 zł
 • 64,99 zł
 • 67,29 zł
 • 100,89 zł

Fabuła i świat w Escape from Tarkov

Nowoczesny zestaw komputerowy na białym tle, składający się z jednostki centralnej, klawiatury, myszy i monitora

Narracja w Escape from Tarkov stanowi drugorzędną płaszczyznę, gdyż gra koncentruje się na akcji i rywalizacji graczy. Fabuła jest jednak ciekawa. Gra została osadzona w rosyjskim mieście Tarkov, usytuowanym na granicy Rosji z Europą. Na świecie panuje rywalizacja pomiędzy tymi dwoma mocarstwami. Otwarty konflikt zbrojny, spowodowany skandalem politycznym, jest prowadzony pomiędzy zachodnią korporacją Terra Group a rosyjskimi najemnikami USEC i BEAR. Uniwersum można nazwać przytłaczającym, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu – jest charakterystyczne i zarazem atrakcyjne. Elementy survivalowe, opatrywanie ran i chowanie się nabierają nowej dynamiki w świetle bardzo realistycznej mechaniki rozgrywki.

Do potyczek dochodzi w pozornie opuszczonej metropolii. W rozgrywce sieciowej gracze opowiadają się za którąś ze stron i walczą ze sobą nawzajem. Jak się jednak okazuje, w grze dużą rolę odgrywają boty, czyli postacie niegrywalne, występujące zarówno w obydwu drużynach, jak i jako bandyci czy cywile. Cechą charakterystyczną Escape from Tarkov jest niezwykle wysoki stopień sztucznej inteligencji. Kierowane przez nią postacie niejednokrotnie mogą stanowić dużo trudniejsze wyzwanie niż realni gracze z przeciwnej drużyny. Między innymi dzięki temu Escape from Tarkov to produkcja, po którą z pewnością warto sięgnąć.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link