Data publikacji: 23 września 2019
Autor: Piotr
ARTYKUŁ - PORADNIK

Escape from Tarkov – multiplayerowa strzelanka w ponurych realiach. Wymagania sprzętowe

Poleć znajomemu Drukuj

Escape from Tarkov to produkcja rosyjskiego studia Battlestate Games, odpowiedzialnego m.in. za pomoc przy pracy nad takimi hitami, jak S.T.A.L.K.E.R., BioShock czy Mass Effect. Jakie wymagania sprzętowe musi spełniać komputer, aby możliwe było uruchomienie gry?

Mężczyzna grający w przykładową grę akcji. Na monitorze widać sterowaną postać z widoku FPS, trzymającą karabin

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. minimalne wymagania sprzętowe dla Escape from Tarkov pozwalają na rozgrywkę nawet na nieco starszych komputerach;
  2. świetna oprawa wizualna gry Escape from Tarkov została zaprojektowana w systemie Unity 5;
  3. do dziś oceny gry na różnych portalach zwykle nie są niższe niż 9/10!

Escape from Tarkov – wymagania sprzętowe (minimalne i zalecane)

Kobieta w białej bluzie grająca na komputerze

Wydana 28 lipca 2017 roku gra Escape from Tarkov („Ucieczka z Tarkov”) jest pod względem gatunkowym przede wszystkim strzelanką osadzoną w konwencji MMO, umożliwiającą rywalizację PvP (Player vs Player). Gra została wzbogacona o elementy RPG i survivalu, co doskonale się sprawdza biorąc pod uwagę fakt, że świat gry nie należy do najprzyjemniejszych. Panująca tu atmosfera sięga do klimatów rodem ze S.T.A.L.K.E.R.-a, przy pracy nad którym twórcy omawianej gry, rosyjskie studio Battlestate Games, również mieli swój udział.

Escape from Tarkov została wydana wyłącznie na platformie PC, wobec czego entuzjaści gier konsolowych mogą czuć się zawiedzeni. Świetna oprawa graficzna została opracowana dzięki wykorzystaniu znanego już silnika graficznego Unity 5. Realizm rozgrywki, liczne efekty specjalne i balistyka pocisków sprawiają, że do uruchomienia gry potrzebny jest solidny komputer, np. Optimus E-Sport MH110 CR 21 czy ulepszona jednostka Optimus E-Sport MH310T CR 13.

Minimalne wymagania Escape from Tarkov obejmują dwurdzeniowy procesor o częstotliwości taktowania rdzeni na poziomie co najmniej 2,4 GHz. Minimalna ilość pamięci operacyjnej RAM wynosi 6 GB. Karta graficzna komputera powinna być kompatybilna ze standardami DirectX 9 i posiadać wbudowany 1 GB pamięci RAM. Gra zajmuje 8 GB powierzchni HDD. Co ważne, w Escape from Tarkov mogą zagrać również gracze posiadający system operacyjny Windows 7, który, jak wiadomo, staje się coraz mniej popularny.

Jak przedstawiają się z kolei zalecane wymagania sprzętowe? Aby cieszyć się dużą liczbą klatek na sekundę w trakcie rozgrywki, trzeba posiadać komputer wyposażony w naprawdę dobry procesor, typu Intel Core i-7 i kartę graficzną. Sprawdzą się do tego jednostki pokroju AMD Ryzen 7 3700X. Rekomendowane wymagania sprzętowe wyglądają następująco:

  • Czterordzeniowy procesor o taktowaniu przynajmniej 3,2 GHz.
  • Co najmniej 8 GB pamięci operacyjnej RAM.
  • Karta grafiki kompatybilna z DirectX 11 i z 2 GB RAM lub więcej.
  • Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX.

Pod względem wymagań sprzętowych łatwo dostrzec, że Escape from Tarkov jest wyśmienicie zbilansowaną grą. Zapewnia najlepszą rozgrywkę na maksymalnych ustawieniach osobom posiadającym droższe, lepiej wyposażone komputery (najpłynniejszą grę uzyska się przy korzystaniu z takich gigantów, jak np. HIRO 303 H77E i7-8700K 32 G). Z drugiej strony, użytkownicy nieco starszych jednostek na niższych ustawieniach również mogą liczyć na niezacinającą się grę.

Proponowane produkty:
Blacksad: Under the Skin PC <%– –%>
Cities Skylines: Parklife Edition PC <%– –%>
Crash Bandicoot N. Sane Trilogy PC <%– –%>
Ori And The Blind Forest - Edycja Definitywna [kod aktywacyjny] PC <%– –%>
Sinking City - Edycja Day One PC <%– –%>

Fabuła i świat w Escape from Tarkov

Nowoczesny zestaw komputerowy na białym tle, składający się z jednostki centralnej, klawiatury, myszy i monitora

Narracja w Escape from Tarkov stanowi drugorzędną płaszczyznę, gdyż gra koncentruje się na akcji i rywalizacji graczy. Fabuła jest jednak ciekawa. Gra została osadzona w rosyjskim mieście Tarkov, usytuowanym na granicy Rosji z Europą. Na świecie panuje rywalizacja pomiędzy tymi dwoma mocarstwami. Otwarty konflikt zbrojny, spowodowany skandalem politycznym, jest prowadzony pomiędzy zachodnią korporacją Terra Group a rosyjskimi najemnikami USEC i BEAR. Uniwersum można nazwać przytłaczającym, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu – jest charakterystyczne i zarazem atrakcyjne. Elementy survivalowe, opatrywanie ran i chowanie się nabierają nowej dynamiki w świetle bardzo realistycznej mechaniki rozgrywki.

Do potyczek dochodzi w pozornie opuszczonej metropolii. W rozgrywce sieciowej gracze opowiadają się za którąś ze stron i walczą ze sobą nawzajem. Jak się jednak okazuje, w grze dużą rolę odgrywają boty, czyli postacie niegrywalne, występujące zarówno w obydwu drużynach, jak i jako bandyci czy cywile. Cechą charakterystyczną Escape from Tarkov jest niezwykle wysoki stopień sztucznej inteligencji. Kierowane przez nią postacie niejednokrotnie mogą stanowić dużo trudniejsze wyzwanie niż realni gracze z przeciwnej drużyny. Między innymi dzięki temu Escape from Tarkov to produkcja, po którą z pewnością warto sięgnąć.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas