Jaki przelewowy ekspres do kawy kupić?

Z tego artykułu dowiesz się:Właściwości Funkcje dodatkowe Rodzaje filtrów Dodatkowe akcesoria Czyszczenie Gwarancja, ubezpieczenie, zakup na raty
Autor: Ania

Nic nie smakuje lepiej niż mocna, czarna kawa o poranku. Zwłaszcza, gdy możesz przyrządzić ją samodzielnie, w zaciszu domowej kuchni. Pełną smaku oraz aromatu kawę dla całej rodziny zaparzysz np. w ekspresie przelewowym. Zobacz, jak go wybrać i o czym pamiętać w trakcie użytkowania.

Zobacz także: Dobra kawa z ekspresu przelewowego – co wpływa na jej smak?

Używali go Twoi dziadkowie i rodzice, a od dziś także Ty możesz cieszyć się łatwym w obsłudze ekspresem przelewowym. Działa on według bardzo prostego schematu. Do pojemnika na kawę wkładasz papierowy filtr, wysypujesz na niego kawę, a do odpowiedniego pojemnika wlewasz wodę. Powstający w ten sposób napar przesącza się do dzbanka przez filtr i już po chwili masz do dyspozycji pyszną, mocną czarną kawę – bez fusów.

CZY WIESZ, ŻE: ze względu na długi kontakt wody ze zmieloną kawą napar powstający w ekspresie przelewowym zwykle zawiera więcej kofeiny.

Szukasz ekspresu do kawy? Z poradnika RTV Euro AGD dowiesz się, jak wybrać najlepszy. Różnica między ekspresami przelewowymi a ciśnieniowymi polega przede wszystkim na sposobie parzenia kawy. Ekspresy ciśnieniowe działają – jak sama nazwa wskazuje – pod ciśnieniem (od ok. 9 do 15 barów). Natomiast ekspresy przelewowe jako jedyne nie. Tutaj największe znaczenie mają dwa czynniki:

Zobacz, czym różnią się między sobą poszczególne ekspresy przelewowe. Dzięki temu wybierzesz ten, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

 

WŁAŚCIWOŚCI

Ekspresy przelewowe są jednymi z mniej skomplikowanych urządzeń tego typu. Między sobą różnią się m.in.:

MOCĄ

Jej wartość mieści się w granicach od 350 do 1450 W. Nie wiesz, co to oznacza i który ekspres – o większej czy o mniejszej mocy – wybrać? Przede wszystkim warto wiedzieć, że im większa moc, tym szybciej woda się podgrzeje, czyli szybciej zaparzy się kawa. W praktyce jednak ma to znaczenie przy parzeniu pierwszej kawy (po podłączeniu ekspresu do gniazdka). Jeśli więc wyłączasz urządzenie z prądu po każdym użyciu, wybierz ekspres o większej mocy – dzięki temu skrócisz czas parzenia. Jeśli tego nie robisz – możesz wybrać ekspres o mniejszej mocy.

 

RODZAJEM NACZYNIA

O ile w ekspresach ciśnieniowych kawę możesz robić bezpośrednio w wybranym wcześniej kubku, o tyle w ekspresach przelewowych masz 3 wybory:


  • 2 kubki - w tych modelach nie ma najbardziej kojarzonego z ekspresem przelewowym dzbanka. Urządzenie posiada dwie dysze do nalewania kawy. Wystarczy więc, że podstawisz pod dyszę swój kubek – i gotowe! To dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają same lub w domu, gdzie jest niewiele osób pijących kawę.
  • Dzbanek - najbardziej klasyczne rozwiązanie. Zaparzająca się kawa przelewa się bezpośrednio do dzbanka, który następnie możesz w całości przenieść np. na kuchenny stół podczas śniadania czy spotkania towarzyskiego. Warto wybrać to rozwiązanie, gdy masz dużą rodzinę i wszyscy pijecie kawę. Dzięki dzbankowi możesz jednorazowo zaparzyć napar nawet na 12 filiżanek.
  • Termos - działa podobnie jak dzbanek – zaparzona kawa gromadzi się w jednym naczyniu. Termos jednak – w przeciwieństwie do dzbanka – utrzymuje stałą temperaturę kawy niezależnie od tego, czy znajduje się na płycie ogrzewającej.

CZY WIESZ, ŻE: wysoka temperatura kawy w dzbanku, który stoi na płycie podgrzewającej wbudowanej w ekspres przelewowy, może być utrzymywana nawet przez dwie godziny.

 

POJEMNOŚCIĄ NACZYNIA

Ma to znaczenie w ekspresach przelewowych wyposażonych w dzbanek lub termos. Do wyboru masz urządzenia z dzbankami o pojemności od ok. 0,9 l do 3 l. Ostateczna decyzja zależy oczywiście od liczby osób pijących kawę w domu. Im jest Was więcej, tym większa pojemność jest Ci potrzebna.

 

 

FUNKCJE DODATKOWE

Ekspres przelewowy – poza swoimi głównymi właściwościami, czyli mocą, pojemnością oraz rodzajem naczynia – może wyróżniać się różnymi funkcjami dodatkowymi, które mają za zadanie ułatwić Ci parzenie kawy.

PARZENIE
INNYCH NAPOJÓW

Urządzenia tego typu posiadają np. dwa dzbanki oraz dwa pojemniki na kawę lub na herbatę. W ten sposób zaspokoisz potrzeby wszystkich domowników, ponieważ dzięki jednemu urządzeniu zaparzysz nie tylko kawę, lecz także np. herbatę.

Sprawdź
FILTROWANIE WODY

Twarda woda to duże zagrożenie dla Twojego ekspresu do kawy, ponieważ zbierający się osad z kamienia może trwale uszkodzić poszczególne elementy urządzenia. Warto więc wybrać ekspres z filtrem, dzięki któremu kawa będzie smaczniejsza, a ekspres – bezpieczniejszy.

Sprawdź
PODTRZYMYWANIE
TEMPERATURY

Zaparzysz kawę i… co dalej? Po kilkunastu minutach, w których suszysz głowę lub przygotowujesz jajecznicę, napój stygnie. Na szczęście można temu zaradzić. W ekspresach przelewowych służą do tego płyty podgrzewające lub termosy, dzięki którym kawa pozostaje ciepła nawet przez ok. 2 godziny.

Sprawdź
WSKAZYWANIE
POZIOMU WODY

Zastanawiasz się, ile wody musisz nalać, by móc zaparzyć kawę? Zawsze robisz to na chybił-trafił? Czas z tym skończyć. Pomoże Ci w tym narysowana na powierzchni dzbanka lub termosu skala, pokazująca, ile wody znajduje się w zbiorniku. Już nigdy nie będzie trzeba zgadywać.

Sprawdź
REGULACJA
MOCY KAWY

Ta funkcja umożliwia przygotowywanie napoju odpowiadającego upodobaniom domowników i gości. W niektórych modelach polega to na zmieleniu lub dozowaniu odpowiedniej ilości kawy. Pamiętaj bowiem, że napar powstały z drobno zmielonej kawy jest silniejszy, natomiast z grubo zmielonej – słabszy.

Sprawdź
PORGRAMOWANIE
CZASU STARTU

Chcesz, by budził Cię zapach świeżo zaparzonej kawy? Zaprogramuj sobie domowy ekspres przelewowy na konkretną godzinę. Dzięki temu – pod warunkiem, że przygotujesz urządzenie wieczorem – gorąca i aromatyczna kawa będzie rano czekać na Ciebie.

Sprawdź
 

RODZAJE FILTRÓW

Z ekspresami przelewowymi – zaraz po dzbanku – kojarzy się filtr oraz konieczność jego wymieniania. Na rynku są dostępne przede wszystkim filtry wymienne – wykonane najczęściej z bibułki celulozowej pozwalają wydobyć i zachować naturalny aromat parzonej kawy. Stanowią dodatkową barierę dla fusów, dzięki czemu możesz się cieszyć klarownym naparem kawy. Istnieją jednak także modele ekspresów przelewowych ze stalowym filtrem stałym – pełni on dokładnie tę samą funkcję, ale nie musisz wymieniać go za każdym razem. Wystarczy przepłukać całość.

WŁAŚCIWOŚCI FILTRÓW DO EKSPRESÓW PRZELEWOWYCH

  FILTRY PAPIEROWE FILTRY STALOWE
Odporność na wysokie
temperatury
Wytrzymałość
Możliwość wielokrotnego
użytku
Powszechna dostępność

CZY WIESZ, ŻE: Wpływ, jaki kawa ma na nasz organizm, zależy w dużej mierze od tego, jak ją przygotowujemy. Na przykład filtry papierowe usuwają tłuste składniki, które mogą przyczyniać się do choroby wieńcowej serca. Filtry metalowe nie radzą sobie z zatrzymywaniem tych substancji, przez co przedostają się one do kawy.

  • 699 zł
  • 199,99 zł
  • 129,99 zł
  • 329 zł
  • 259 zł
 

AKCESORIA

Ważna informacja – ekspres przelewowy służy przede wszystkim do parzenia espresso. Oznacza to, ze wielbiciele kaw mlecznych muszą albo poszukać innego rozwiązania, albo zdecydować się na dokupienie dodatkowego spieniacza mleka.

Warto też zwrócić uwagę na to, że do parzenia kawy w ekspresie przelewowym potrzebujesz kawy zmielonej. Najlepsza – jak wiadomo – jest ta świeżo mielona, dlatego zamiast kupować gotową zmieloną kawę, warto wybrać tę ziarnistą i zainwestować w młynek do kawy.

Dzięki niemu w każdej chwili przygotujesz porcję świeżo mielonej kawy gotowej do zaparzenia. Wybierz nieco droższe (powyżej 100 zł) młynki elektryczne, które – tak jak te wbudowane w ekspresy automatyczne – mają regulację grubości mielenia, więc z łatwością dopasujesz ją do swoich potrzeb.

Zaletą urządzeń tego typu jest również możliwość zmielenia dokładnie takiej ilości kawy, jakiej potrzebujesz.

 

CZYSZCZENIE

Czy znasz najlepszy sposób na przedłużenie żywotności domowego ekspresu do kawy? Czy wiesz, jak sprawić, by służył Ci on przez lata? Odpowiedź na te pytania jest bardzo prosta i brzmi: regularne czyszczenie. Czyszczenie ekspresu przelewowego jest o tyle przyjemne, że po pierwsze filtry papierowe wystarczy po prostu wyrzucić, dzbanek natomiast spokojnie umyjesz w zmywarce. Pozostaje jeszcze kwestia odkamieniania. Aby się do tego zabrać, upewnij się, że urządzenie nie jest podłączone do prądu, a następnie rozpuść w wodzie specjalne tabletki lub wlej do wody płyn odkamieniający i zaparz taką wodę. Jeśli osadu z kamienia nie ma za dużo, możesz usunąć go także przy pomocy octu.

 

GWARANCJA, UBEZPIECZENIE, ZAKUPY NA RATY

Kupując ekspres do kawy, otrzymujesz od producenta ok. 24 miesięcy gwarancji. W RTV Euro AGD możesz również wykupić dodatkową gwarancję na urządzenie nawet na 5 lat. Dzięki temu po zakończeniu okresu gwarancji producenta nie będziesz się musiał martwić o serwis ekspresu w przypadku awarii – skorzystasz wtedy z bezpłatnych napraw lub wymienisz sprzęt na nowy.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny