Data publikacji: 8 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Ekran Retina – czym się wyróżnia na tle konkurencyjnych produktów?

Poleć znajomemu Drukuj

Kupując nowy smartfon czy tablet, z pewnością nie raz słyszałeś o wyświetlaczu Retina. Czy jednak wiesz, na czym dokładnie polega ta technologia i jak wpływa na Twój codzienny komfort? Sprawdź, co warto wiedzieć o takim ekranie i czy rzeczywiście opłaca się go kupić!

Telefon z wyświetlaczem Retina

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co przemawia na korzyść ekranu Retina,

- jakie ich typy można wyróżnić,

- czym wyświetlacz Retina różni się od AMOLED.

Największe zalety wyświetlacza Retina

Retina to nic innego jak rodzaj wyświetlacza znajdujący się w produktach Apple, który bazuje na standardzie LCD wykorzystującym technologię IPS (In Plane Switching). Co to oznacza w praktyce? Wysoką rozdzielczość (dwukrotnie większą niż w innych urządzeniach Apple), szeroki punkt widzenia, pełny szczegółów obraz oraz głębokie nasycenie kolorów – w efekcie możesz cieszyć się obrazem o wyjątkowo wysokiej jakości.

Retina jest nazwą zastrzeżoną przez Apple, dlatego też tego rodzaju ekranów nie spotkasz w urządzeniach innych producentów.

CZY WIESZ, ŻE…

Nazwa Retina nawiązuje do łacińskiego słowa retina, co oznacza… siatkówkę oka. W ten oto sprytny sposób producent podkreślił najważniejszą zaletę tego rodzaju ekranów, czyli to, że ludzkie oko nie jest stanie wychwycić na nich pojedynczych pikseli – dlatego obraz jest tak wyraźny.

Rodzaje ekranów Retina

Telefon z ekranem RetinaTechnologia Retina nie stoi w miejscu, lecz jest wciąż rozwijana i udoskonalana – za dowód nich posłuży mnogość dostępnych na rynku wariacji na jej temat. Oto najpopularniejsze rodzaje tych wyświetlaczy:

  • Retina Display – pierwszy model, który powstał w 2010 roku. Cechuje się wymiarami 960 x 640 pikseli przy przekątnej 3,5 cala, co równa się ostrości wynoszącej 326 PPI,
  • Retina HD Display – nieco unowocześniona wersja dostosowana do większych ekranów. W zależności od konkretnego modelu możesz liczyć tu na ostrość od 326 PPI (w iPhonie 6) po 401 PPI (w iPhonie 8 Plus),
  • Retina 4K Display – zapewnia rozdzielczość UltraHD. Używa się go do produkcji iMaców. Jego ostrość jest równa 219 PPI,
  • Retina 5K Display – znajduje zastosowanie w iMacach o większym ekranie. Ostrość wynosi tutaj 218 PPI,
  • Super Retina HD Display – najnowsza technologia, w której bazę stanowi panel OLED. Ekran obsługuje HDR i cechuje się ostrością na poziomie 458 PPI.

WARTO WIEDZIEĆ

Zastanawiasz się nad tym, które typy wyświetlaczy znalazły zastosowanie we flagowych produktach Apple? Z podstawową wersją ekranu Retina spotkasz się w modelach iPhone`a 4/4S, 5/5C/5S i SE. Wyświetlacz Retina HD Display znajdziesz z kolei w iPhonie 6/6S, 6 Plus/6S Plus, 7/7 Plus oraz 8/8 Plus. W ekran Super Retina HD Display wyposażono natomiast iPhone`a X.

Proponowane produkty:
Apple iPhone Xs 64GB (złoty) <%– –%>
Apple iPhone Xs 64GB (gwiezdna szarość) <%– –%>
Apple iPhone Xs 512GB (gwiezdna szarość) <%– –%>
Apple iPhone Xr 128GB (koralowy) <%– –%>
Apple iPhone Xs 256GB (srebrny) <%– –%>

Retina vs. AMOLED – krótkie porównanie

Najważniejszym obecnym konkurentem ekranu Retina jest wyświetlacz AMOLED – jak chociażby w przypadku tego smartfona Xiaomi. Zobacz, czym różnią się te dwa modele i który z nich wypada w tym zestawieniu lepiej – zerknij do naszej tabelki!

RETINA

Bazuje na technologii LCD

Wysokie zagęszczenie pikseli

Wysoki kontrast

Dobra jasność

Nasycone kolory

Długa żywotność

AMOLED

Bazuje na technologii OLED

Wysokie zagęszczenie pikseli

Wysoki kontrast

Dobra jasność

Kolory są tak nasycone, że czasem mogą wyglądać wręcz nienaturalnie

Szeroki kąt widzenia

Telefon z wyświetlaczem AmoledJak widać, różnice pomiędzy tymi dwoma technologiami są tak niewielkie, że nie wpływają na Twój komfort podczas korzystania z nich. Wszystko zależy zatem od subiektywnych odczuć. Jak wybrać najlepszy dla siebie? Najlepiej weź do ręki oba i sprawdź, na którym obraz wydaje Ci się wyraźniejszy, a barwy bardziej nasycone – w obu przypadkach będziesz mieć do czynienia z wyjątkowo wysoką jakością obrazu.
Ekrany Retina są coraz częściej spotykane nie tylko w telefonach, lecz również w tabletach. Planujesz zakup urządzenia, które jest wyposażony w taki wyświetlacz? Zajrzyj do naszego poradnika, z którego dowiesz się, co jeszcze jest istotne przy wybieraniu ekranu w tablecie: Tablet 7, 8 czy 10 cali – co wybrać.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas