Efekt Halla w telefonie – do czego służy i na czym polega to zjawisko?

Autor: Joanna

Efekt Halla w telefonie jeszcze do niedawna nie był szczególnie intensywnie wykorzystywany. Zjawisko to i bazujące na nim czujniki, umożliwiające uzależnienie „wybudzenia” telefonu przez samo otwarcie etui, zaczęto wykorzystywać szerzej od czasu, kiedy Apple zaprezentowało SmartCover do iPada działający właśnie w oparciu o czujnik Halla.

Tablet w obudowie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na czym polega efekt Halla
  2. zastosowanie efektu Halla w telefonie
  3. zalety efektu Halla w smartfonie

Efekt Halla wykorzystuje coraz większa liczba producentów smartfonów i tabletów, aczkolwiek nie każdy telefon ma tego typu czujnik. Czujnik Halla nie jest bowiem jedynym, a nawet nie wiodącym, sensorem stosowanym w smartfonach. Z całą pewnością jest on jednak bardzo wygodny dla użytkowników. Wybierając smartfon, warto zwrócić uwagę, który telefon posiada takie rozwiązanie.

Efekt Halla – na czym polega?

Kobieta spoglądająca w ekran telefonu

Efekt Halla to zjawisko fizyczne, które wytwarza się w momencie różnicy potencjałów w przewodniku prądu elektrycznego. Zjawisko to zachodzi jedynie w momencie, gdy przewodnik znajduje się w polu magnetycznym, które jest ułożone poprzecznie w stosunku do płynącego prądu. Odkryte zostało przez Edwina Halla w 1879 roku. O efekcie Halla mówi się, gdy w polu magnetycznym wytwarza się pewna różnica. Pojawia się ona między płaszczyznami ograniczającymi przewodnik i jest skierowana prostopadle do płaszczyzny wyznaczonej przez kierunek prądu i indukcji. Efekt Halla to pochodna działania siły Lorentza na ładunki poruszające się w polu – pozwala on na wykrywanie i ustalanie lokalnego natężenia pola magnetycznego.

Do czego wykorzystuje się efekt Halla?

Efekt Halla pozwala na pomiar znaku ładunków znajdujących się w przewodniku oraz ich koncentrację. Umożliwia on określenie wartości indukcji pola magnetycznego. Urządzenia, które służą do takich badań, nazywa się hallotronami. Stosuje się je w różnego typu czujnikach (między innymi w ABS lub ESP, a także w projektorach). Efekt Halla pozwolił również zbudować specjalny silnik, również nazwany na cześć odkrywcy zjawiska. Zastosowanie tego efektu w budowie smartfonów i tabletów pojawiło się stosunkowo późno.

  • 1 199 zł
  • 3 599 zł
  • 3 239 zł
  • 589 zł
  • 229 zł

Efekt Halla w telefonie – jakie ma zastosowanie?

Kobieta obsługująca aplikację w telefonie

Efekt Halla w telefonach został wykorzystany w postaci czujnika Halla, który sprawia, że telefon reaguje na otwarcie i zamknięcie klapki od etui. W klapce etui umieszcza się jeden mały magnes, drugi zaś montuje się w samym smartfonie. Obok producenci montują czujnik Halla. Mierzy on zmianę natężenia pola magnetycznego, dzięki czemu telefon „wie”, kiedy etui jest otwarte, a kiedy zamknięte. To z kolei sprawia, że po otwarciu pokrowca urządzenie automatycznie wybudza się ze stanu uśpienia. Gdy klapa etui zakrywa ekran, a więc pojawia się pole magnetyczne, ekran zostaje automatycznie zostaje wyłączony.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Stosuje się je zresztą nie tylko w przypadku typowego etui, lecz także w różnego rodzaju pokrowcach. Trzeba jednak pamiętać, że muszą to być pokrowce kompatybilne z urządzeniem.

Czujnik Halla jest więc kolejnym sensorem stosowanym w tabletach i smartfonach. Właściwie to właśnie dzięki niemu pokrowce i różne atrakcyjne etui cieszą się taką popularnością. Streszczając działalność czujnika Halla w telefonie, można powiedzieć, że pozwala on urządzeniu odgadnąć, czy ekran jest widoczny dla użytkownika, czy nie, i uzależnić od tego wyjście (bądź nie) ze stanu uśpienia.

Czy każdy telefon wykorzystuje efekt Halla?

Efekt Halla w smartfonie to rozwiązanie stosowane w coraz większej liczbie modeli telefonów. Działają tak między innymi: Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy A70 SM-A705, Huawei P30, Samsung Galaxy Note9. Warto natomiast wiedzieć, że efekt ten do urządzeń mobilnych na dużą skalę wykorzystało jako pierwsze Apple i to nie w iPhone’ach (w których nie ma tego rozwiązania), a w iPadach, kiedy to wprowadzono do nich nakładkę SmartCover, która automatycznie po otwarciu wybudzała tablet z stanu uśpienia. W przypadku telefonów wykorzystywano do tej pory inne sensory. Były to przede wszystkim akcelerometr, żyroskop, miernik natężenia światła. Czujnik Halla początkowo pojawiał się w niewielu modelach, teraz sytuacja zaczyna się zmieniać.

Zalety efektu Halla w smartfonie

Czujnik Halla w telefonie pozwala ograniczyć zużywaną przez telefon energię przez automatyczne wygaszenie ekranu lub przejście na ograniczony tryb wyświetlania, np. wyłączenie tarczy zegara wiąże się z mniejszym zużyciem baterii smartfona. Dzisiaj trudno już co prawda mówić, że efekt wybudzania telefonu poprzez otwarcie etui jest widowiskowy, ale z pewnością okaże się praktyczny i ułatwi codzienne korzystanie z urządzenia.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów