Wybieramy echosondę wędkarską – na co warto zwrócić uwagę?

Autor: Piotr

Wybierając się na nieznane łowisko i chcąc wykorzystać swoją szansę na złowienie ryb, warto zaopatrzyć się w echosondę wędkarską. To przydatne urządzenie skutecznie zwiększy nasze szanse na udany połów. Jakim wędkarzom przyda się najbardziej? O czym warto wiedzieć przed zakupem?

Meżczyzna z wędką trzymający w dłoniach bezprzewodową echosondę wędkarską na tle wody.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest i do czego służy echosonda wędkarska
  2. jakie funkcje powinna posiadać dobra echosonda
  3. jakie modele echosond wędkarskich warto polecić

Echosonda wędkarska – co to takiego?

Echosonda wędkarska na białym tle.

Wędkarstwo jest jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Według statystyk w Polsce łowi ryby około dwóch milionów osób. Wędkarstwo rozwija się z każdym nowym sezonem. Co roku jesteśmy zasypywani nowinkami, dzięki którym możemy łowić ryby jeszcze skuteczniej. Jakiś czas temu serca wędkarzy podbiła echosonda wędkarska, stając się podstawowym wyposażeniem niejednego miłośnika tego rekreacyjnego zajęcia. Jednak czy jest ona w stanie pomóc każdemu i w różnych warunkach? Część osób nie popiera stosowania tego typu nowinek technologicznych. Szczególnie dotyczy to zwolenników tak zwanej „starej szkoły”. Jednak jeśli rynek oferuje nam nowoczesne, naprawdę przydatne gadżety, które zwiększają naszą skuteczność, to dlaczego nie mielibyśmy z nich korzystać?

Echosonda to sprytne urządzenie elektroniczne, które podpowiada nam, w jakich warunkach wędkujemy. Podaje podstawowe informacje o konkretnym miejscu, w którym akurat się znajdujemy, a należą do nich m.in.: głębokość łowiska, temperatura wody czy ukształtowanie dna. Lepsze modele są ponadto w stanie powiadomić nas, czy w naszym otoczeniu znajdują się ryby. Wszystkie wspomniane informacje wyświetlają się na przejrzystym ekranie odbiornika echosondy lub smartfona.

Polecane echosondy
  • 1 399 zł
  • 999 zł
  • 1 599 zł
  • 799 zł
  • 2 929 zł

Na jakie funkcje i parametry warto zwrócić uwagę?

Echosonda wędkarska zamontowana na łodzi.

Pierwszym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, wybierając echosondę wędkarską, jest przekątna ekranu odbiornika. Urządzenia będziemy używać w różnych warunkach pogodowych, często w silnym słońcu, chłodzie czy deszczu. Między innymi dlatego ekran powinien być odpowiednio duży, abyśmy bez trudu i niezależnie od pogody mogli odczytywać wyświetlane na nim informacje. Zazwyczaj wyświetlacze echosond mają przekątną od 4 do 9 cali. Atutem mniejszych urządzeń jest niższy pobór energii z akumulatora. Bardzo przydatną funkcją, jaką może posiadać echosonda, jest podzielność ekranu, np. z lewej strony zobaczymy pomiar głębokości łowiska, a z prawej – ukształtowanie dna.

Wyświetlacz odbiornika echosondy może być czarno-biały lub kolorowy. Drugi typ pozwala na dokładniejszy odczyt. Dzięki niemu możemy zaobserwować wszelkie nierówności dna, czyli poznać jego ukształtowanie – czy jest miękkie lub twarde, czy są potencjalne zaczepy, np. w postaci konarów powalonych drzew. Dla mniej wymagających wędkarzy w zupełności wystarczy model z czarno-białym ekranem, który oczywiście będzie tańszy.

Warto również zwrócić uwagę na jakość nadajnika echosondy oraz wszelkie dodatkowe funkcje, zwłaszcza te wykorzystujące technologię GPS. Zaawansowane modele echosond pozwalają na skorzystanie z mapy jeziora, a nawet zapamiętanie naszego położenia. Jak wiadomo, na niektórych, szczególnie dużych łowiskach znajdują się partie wody, które ryby upodobały sobie najbardziej. Jeśli zapiszemy nasze położenie w echosondzie z GPS, bez trudu będziemy mogli do niego wrócić.

Echosondy wędkarskie – jaki model wybrać?

Utarło się, że echosondy przeznaczone są wyłącznie dla osób łowiących z łodzi. Tak, ale nie wszystkie. W ostatnim czasie pojawiły się także echosondy na wędkę, dedykowane osobom łowiącym z brzegu lub służące jako dodatkowy, bezprzewodowy gadżet do łódki zanętowej. Przykładem takiej echosondy jest Deeper Smart Sonar Chirp+ To wodoszczelne urządzenie bezprzewodowe w postaci kuli, które możemy z łatwością zamocować bezpośrednio do swojej wędki lub wspomnianej łódki zanętowej. Następnie wystarczy jedynie pobrać na smartfon specjalną aplikację producenta. Echosonda uruchamia się i łączy z telefonem bezpośrednio po kontakcie z wodą, a wędkarz otrzymuje podstawowy odczyt. Dowiaduje się między innymi, czy ryby znajdują się bliżej powierzchni, czy też może przy samym dnie akwenu. Taka informacja pozwala wędkarzowi obrać odpowiednią taktykę połowu. Ponadto specjalna ikona w kształcie ryby – mała bądź duża – pozwala poznać szacunkową wielkość każdego wodnego zwierzęcia namierzonego przez Deepera. Możemy również wywnioskować, czy w danym miejscu pływają pojedyncze sztuki, czy może całe ławice ryb.

Jeśli zdecydujemy się na wyżej wymieniony model echosondy, warto zaopatrzyć się też w dedykowany jej uchwyt Flexible Arm Mount 2.0. Dzięki specjalnej osłonie NIGHT COVER możemy korzystać z echosondy również w nocy. Natomiast każdy, kto szuka klasycznej echosondy wędkarskiej z kolorowym wyświetlaczem, powinien zapoznać się urządzeniem Garmin Striker 7cv Plus w/GT20, wyposażonym w 7-calowy ekran o rozdzielczości 800 × 480 pikseli.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link