Zewnętrzny nośnik danych – dysk twardy SATA czy USB? Co wybrać?

Autor: Grzegorz

Zewnętrzne nośniki danych służą do przechowywania i przenoszenia ważnych dla użytkownika plików. Jeszcze nie tak dawno do tego celu wykorzystywano przede wszystkim tak zwane pendrivy, czyli przenośne pamięci typu flash. Obecnie klienci sklepów z elektroniką równie często sięgają po dyski twarde. Sprawdź, jaki zewnętrzny nośnik danych warto wybrać – dysk twardy SATA czy USB.

Zewnętrzny dysk twardy podłączony do komputera przez USB

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest i do czego można wykorzystać zewnętrzny nośnik danych
  2. jakie wady i zalety posiada dysk twardy SATA
  3. co wyróżnia dyski twarde z łącznością USB
  4. jaki zewnętrzny dysk jest lepszy: SATA czy USB

Co to jest zewnętrzny nośnik danych?

Kobieta trzyma w dłoni zewnętrzny dysk twardy na tle laptopa

Zewnętrzny nośnik danych to rodzaj pamięci, na której można zapisać i przechować ważne dla użytkownika pliki. Pierwszymi ogólnodostępnymi zewnętrznymi nośnikami z przeznaczeniem komputerowym były zapomniane już dyskietki. Najpopularniejsze z nich miały 3,5 cala i mogły pomieścić zaledwie 1,44 MB danych. Potem przyszedł czas na płyty CD, które z kolei zostały prawie całkowicie wyparte przez pendrive’y, takie jak chociażby SanDisk Ultra USB 3.0 32GB oraz karty pamięci (m.in. SanDisk microSDXC 128GB Extreme U3 V30 UHS-I A2 160/90 MB/s). Z czasem, gdy oczekiwania klientów względem zewnętrznych nośników zaczęły rosnąć, pojawiły się pojemne, gwarantujące szybki przesył danych zewnętrzne dyski twarde HDD. Łączą one niewielkie rozmiary z ogromną przestrzenią dyskową, którą można zapełnić dowolnymi plikami.

Ceny pamięci o dużej pojemności obniżyły się wraz ze wzrostem zainteresowania nimi. Obecnie zewnętrzny dysk twardy 1 TB HDD można kupić za mniej niż 200 złotych. Dobrym przykładem jest Seagate Expansion Portable 1TB USB 3.0.

Natomiast najmniejsze, najszybsze i najbardziej odporne na wstrząsy są zewnętrzne dyski twarde SSD, takie jak Samsung T5 500GB USB 3.1. Nośnik ten bez problemu można przenieść w kieszeni kurtki. Ponadto dyski SSD rzadko ulegają awariom, ponieważ oparte są na pamięciach flash, które podczas pracy nie są wprawiane w ruch, w przeciwieństwie do dysków i głowicy w nośnikach HDD.

Dysk twardy SATA – czym jest? Jakie ma zalety i wady?

SATA, czyli Serial Advanced Technology Attachment, to rodzaj interfejsu systemowego, służącego do komunikacji między dyskami twardymi i komputerami PC. Standard SATA nie był tworzony z myślą o zewnętrznych nośnikach danych. Z założenia służy do stałego parowania dysków z jednostkami komputerowymi. Oczywiście osoba, która posiada podstawowe obycie ze sprzętem elektronicznym, bez problemu może używać dysków z wtykiem SATA, jako zewnętrznego nośnika – z łatwością podłączy go do płyty głównej przy pomocy odpowiedniej taśmy. Natomiast ci, którzy nie chcieliby tak dalece ingerować we wnętrze swojego komputera, mogą skorzystać z obudowy zewnętrznej do dysku SATA 2,5 cala, takiej jak i-Tec MySafe 2,5" USB 3.0 Easy, pasującej m.in. do dysku WD WD5000LPCX Blue 500GB 2,5". Nośnik danych umieszczony we wspomnianej obudowie można następnie podłączyć do komputera za pomocą USB.

Zaletą dysków HDD, wykorzystujących typ podłączenia SATA jest to, że nadal są one dostępne w mniejszych pojemnościach. Dlatego, jeśli użytkownik nie potrzebuje przesadnie pojemnej pamięci, może już za kilkadziesiąt złotych kupić szybki i funkcjonalny nośnik danych. Natomiast wadą dysków HDD SATA jest ich podatność na uszkodzenia. Każde przypadkowe potrącenie dysku, gdy ten pracuje, może doprowadzić do jego awarii, dlatego nie wolno nim poruszać podczas odczytu czy kopiowania danych. Dodatkowo ze względu na to, że dysków HDD SATA nie projektuje się z myślą o tym, aby były użytkowane jako zewnętrzne nośniki danych, nie posiadają one zbyt atrakcyjnego wyglądu.

Podatność na uszkodzenia nie dotyczy dysków SSD SATA, takich jak Silicon Power Ace A55 512GB. Warto też wiedzieć, że są one nieco tańsze od swoich odpowiedników z łącznością USB. Niestety podobnie jak przy HDD SATA, aby podpiąć je do komputera, trzeba rozebrać jego obudowę albo skorzystać z przejściówki.

  • 24,99 zł
  • 79,99 zł
  • 29,99 zł
  • 34,99 zł
  • 179,99 zł

Dysk twardy USB – dlaczego warto go kupić?

Dysk twardy HDD ze zdjętą obudową, leżący na drewnianym blacie

Zewnętrzne dyski twarde z łącznością USB posiadają dwie niewątpliwe zalety – mają atrakcyjny, nowoczesny wygląd i można je podłączyć bezpośrednio do gniazda USB bez konieczności używania adaptera.

Zewnętrzne nośniki danych, podobnie jak w przypadku SATA, można podzielić na HDD i SSD. Dyski HDD USB są tańsze, ale też większe i cięższe. Wykorzystują technologię zapisu, opartą na ruchomych elementach (talerzach i głowicy) i chociaż w przeciwieństwie do SATA, większość z nich reklamowana jest jako odporna na wstrząsy, są one nadal bardziej podatne na uszkodzenia, niż dyski oparte na pamięci flash.

Dyski twarde SSD USB (na przykład Samsung T5 1TB USB 3.1) są lżejsze, poręczniejsze i bardziej wytrzymałe, ale też dwukrotnie, a czasami nawet trzykrotnie droższe od dysków twardych HDD.

Dysk twardy SATA czy USB – jaki będzie najlepszy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze: dysk twardy SATA czy USB? Wiele zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Jeśli nie ogranicza nas budżet, warto wybrać dysk twardy SSD USB. Z kolei najlepszy stosunek jakości do ceny zapewnia dysk twardy HDD USB. Natomiast, jeśli zależy nam na tym, aby tanio nabyć zewnętrzny nośnik danych, to rozsądnym wyborem wydaje się HDD SATA.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów