Jaki dyktafon kupić? Wybierz najlepszy dyktafon cyfrowy!

Autor: Klaudia

Dyktafon to nieduże, przenośne urządzenie, które pozwala na rejestrację dźwięku. Dzięki niemu możesz nagrać trudny wykład, przemówienie, lekcję języka obcego. Nagrania możesz spisać lub przegrać do komputera, aby je zarchiwizować. 

Możesz mieć odtwarzacz MP3/MP4 z już wbudowanym dykrafonem. Z reguły  jednak nie można dołączyć do niego zewnętrznego mikrofonu, aby poprawić jakość dźwięku, dlatego ciężko będzie zapisać w dobrej jakości na przykład kilkugodzinny wykład. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest osobny dyktafon.


 

Zobacz pełną ofertę dyktafonów cyfrowych w naszym sklepie!

Po pierwsze czas nagrywania

Zanim wybierzesz konkretny dyktafon zdecyduj, ile godzin materiału chcesz nagrywać jednorazowo (czas nagrywania). Jest to bezpośrednio związane z pojemnością pamięci, jak również z trybami nagrywania. Im wyższa jakość nagrania, tym więcej miejsca potrzebujesz na jego zapisanie. Gdy zapełnisz pamięć dyktafonu, musisz skasować nagrania lub przenieść je do komputera, aby nagrywać następne. Możesz też kupić model, w którym pamięć jest wymienna, ponieważ zastosowane są karty pamięci. Mając taki dyktafon możesz wyjąć kartę i umieścić w czytniku komputera, aby przenieść nagrania. Dodatkowo, nie jesteś ograniczony pojemnością wbudowanej pamięci, możesz mieć kilka kart, które będziesz wymieniał. 

 

Gniazdo wymiennych kart pamięci pozwala łatwo przenieść nagrania do pamięci komputera oraz zwiększyć pojemność pamięci dyktafonu.
Dyktafon

W specyfikacji technicznej znajdziesz informację o maksymalnym czasie nagrania, czyli nagrania w najniżej jakości. Podawany jest też czas nagrania w trybie najwyżej jakości, w najlepszych dyktafonach wynosi on 35 godzin. Przy tej samej pojemności pamięci maksymalny czas nagrania w trybie najniższej jakości może wynosić ponad 550 godzin. W niskiej jakości możesz nagrywać na przykład gdy wyjedziesz na kilkudniowe szkolenie. Dyktafony mogą mieć różną liczbę trybów jakości nagrania. Im większa liczba, tym większa możliwość dopasowania czasu zapisu do jego jakości.

Zwróć uwagę na czas pracy dyktafonu w trybie nagrywania przy wykorzystaniu jednego kompletu baterii. Większość dyktafonów może nagrywać przez około 15 godzin, najlepsze nawet 70 godzin.

Funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Wbudowany w dyktafon mikrofon w dobrych warunkach nagra wyraźnie dźwięk dobiegający z odległości 5-6 metrów, na ulicy odległość ta zmniejszy się do 1 metra. Jeżeli chcesz nagrywać z większych odległości wybierz model z możliwością podłączenia zewnętrznego mikrofonu kierunkowego. Dobrze, by dyktafon miał regulację czułości mikrofonu. Także bardzo przydatną funkcją stosowaną w większości dyktafonów jest aktywacja nagrywania głosem. Dzięki niej nie nagrasz przerw pomiędzy wypowiedziami, ponieważ dyktafon po kilku sekundach ciszy wstrzyma nagrywanie, by w momencie zarejestrowania głośniejszego dźwięku ponownie je kontynuować. DO odsłuchiwania nagranych wypowiedzi służy, wbudowany w każdy dyktafon głośnik. Ze względu na niewielką moc i średnicę posłuży on jedynie do roboczego odsłuchiwania nagrań. Jeżeli chcesz wyraźnie i głośno słyszeć odtwarzane nagrania, podłącz do dyktafonu słuchawki.

Funkcją ułatwiającą odsłuchiwanie nagrań jest regulacja prędkości odtwarzania. Przyda się gdy zarejestrowana wypowiedź jest niezrozumiała, ponieważ nagrana osoba mówi bardzo szybko lub niewyraźnie oraz gdy chcesz szybko przewinąć materiał, aby znaleźć interesujący fragment. Większość dyktafonów posiada tę funkcję.

Dużym ułatwieniem przy odtwarzaniu nagrań jest możliwość powtarzania dowolnie wybranego fragmentu nagrania. Przyda się, gdy będziesz chciał odsłuchać dany fragment wielokrotnie, na przykład podczas nauki języka lub spisywaniu wykładu. Dodatkowo funkcja katologowania nagrań pozwoli Ci zapisywać nagrywany materiał do różnych plików i folderów. Ważne, by liczba folderów i nagrań w folderze nie była zbyt ograniczona.  Wybrany materiał możesz przegrać także na kasetę magnetofonową wykorzystując wyjście słuchawkowe dyktafonu (analogowe). Proces ten trwa tyle samo czasu, co całe nagranie, dlatego przegranie 4-godzinnego wykładu potrwa 4 godziny.

 

Podświetlany wyświetlacz ułatwia korzystanie z dyktafonu w półmroku.
Dyktafon

Polecane dyktafony cyfrowe
  • 249 zł
  • 329 zł
  • 159 zł
  • 349 zł

Wszystkie informacje dotyczące czułości mikrofonu, trybu i czasu nagrania, folderu i pliku możesz odczytać na wyświetlaczu dyktafonu. Najlepiej, by posiadał on funkcję podświetlenia, wówczas będziesz mógł wygodnie korzystać z dyktafonu w półmroku.Dużym udogodnieniem występującym w wybranych modelach dyktafonów są wbudowany zegar i datownik. Do każdego nagrania zapisywana jest informacja o dniu i godzinie jego rejestracji. Dzięki temu w łatwy sposób możesz sprawdzić, kiedy dokładnie nagranie powstało. Przy dużej liczbie nagrań funkcja ta jest bardzo przydatna. 

Automatyczne wyłączanie to funkcja, która pozwoli na oszczędność baterii. Aktualny stan baterii możesz sprawdzić na wyświetlaczu dzięki wskaźnikowi stanu naładowania baterii, który także posiada większość dyktafonów. 

 

Jeśli dyktafon zaopatrzony jest w odpowiednie gwintowane gniazdo, możesz go zamocować na statywie.
Dyktafon

Blokada przycisków (Hold) zapobiega przypadkowej ingerencji w pracę wcześniej ustawionego dyktafonu. Przyda się, gdy zaprogramujesz pracę urządzenia i włożysz je do kieszeni. Masz pewność, że przypadkowe naciśnięcie przycisków nie zatrzyma nagrywania ani nie zmieni sposobu pracy.

Przydatne akcesoria

Baterie

Dyktafony najczęściej zasilane są poprzez popularne baterie lub akumulatory AA bądź AAA. Innym, rzadko spotykanym rozwiązaniem jest wbudowany akumulator. Naładujesz go poprzez podłączenie dyktafonu do komputera poprzez gniazdo USB lub korzystając z zasilacza. Jeżeli dyktafon zasilany jest przez baterie AA lub AAA, warto kupić akumulatory z ładowarką, gdyż ich zakup szybko się zwróci.

Mikrofon zewnętrzny

Kupując dyktafon warto kupić jednocześnie mikrofon zewnętrzny. Lepiej "zbierze" dźwięki z kierunku, na który jest ustawiony, nagranie będzie "czystsze" i bez zakłóceń.

 

Dodatkowy zewnętrzny mikrofon ułatwia nagrywanie bez zakłóceń.
Mikrofon

Słuchawki

Jeżeli na wyposażeniu dyktafonu nie ma słuchawek, warto je kupić. Będziesz mógł, bez przeszkadzania innym, słuchać nagranych wypowiedzi. Możesz także słuchać wykładu przez słuchawki na przykład podczas jazdy tramwajem lub autobusem.

Karty pamięci

Jeżeli wybrałeś model pozwalający na wykorzystanie do zapisu kart pamięci, radzimy od razu kupić obsługiwaną przez dyktafon kartę. Pamiętaj, że jej pojemność ma bezpośredni wpływ na długość nagrań, które zapiszesz.

Popularni producenci dyktafonów:

 

jaki dyktafon kupić, jaki dyktafon wybrać, jak wybrać dyktafon, jaki dyktafon, jaki dyktafon polecacie, jaki wybrać dyktafon, najlepsze dyktafony, najlepszy dyktafon, dobry dyktafon

 

Zobacz pełną ofertę dyktafonów cyfrowych w naszym sklepie!


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link