DVI-A – co warto wiedzieć o tym złączu?

Autor: Joanna

Złącza DVI-X to jedne z najczęściej spotykanych w urządzeniach audio-wideo. Jednak nie są to złącza jednorodne i wyróżnić można kilka podstawowych ich rodzajów. Należy wymienić przede wszystkim takie, jak: DVI-A, DVI-I, a także DVI-D. Czym się one różnią?

Kabel na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest DVI-A
  2. gdzie złącze to jest stosowane
  3. gdzie znaleźć kable DVI

Czym jest DVI-A?

Dłoń kobiety trzymająca zwinięty kabel

Tego rodzaju złącze może być bardzo przydatne wtedy, gdy dysponujemy klasycznym monitorem CRT lub też starszym modelem monitora płaskiego, który nie obsługuje jeszcze sygnału cyfrowego. Dzięki niemu do wspomnianego monitora można bezproblemowo podłączyć kartę graficzną. Warto jednak pamiętać, że temu typowi złącza Digital Video Interface dużo bliżej technologicznie do interfejsu D-sub. Niezbędna do prawidłowego wyświetlania kolorów na ekranie i, ogólnie rzecz biorąc, obrazu jest konwersja sygnału, zazwyczaj podwójna. Z tego względu dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po któryś z nowszych standardów DVI, czyli DVI-I lub DVI-D. W innych przypadkach poleca się użyć DVI-A. Ich typowa częstotliwość to 144 Hz.

DVI-I to w rozwinięciu nic innego, jak Digital Video Interface-Integrated. Co oznacza to zintegrowanie w praktyce? Przede wszystkim to, że kable posiadające takie złącza dają możliwość obsługi zarówno sygnału analogowego, jak i cyfrowego. Jest to niezwykle wygodne dla osób, które mają monitory starszego typu. Dzięki temu rodzajowi kabla DVI-I bowiem nawet monitor ze złączem cyfrowym będzie w dalszym ciągu zdolny do emitowania sygnału analogowego. Aby odbywało się to sprawnie i bezproblemowo, należy pamiętać o konwersji VGA.

Ostatnim z najpopularniejszych rodzajów złącz Digital Video Interface jest DVI-D. Rozwinięcie tego skrótu to Digital Video Interface-Digital. Po nazwie możemy się łatwo domyślić, że mamy tutaj do czynienia z pełną obsługą sygnału cyfrowego. W przeciwieństwie do złączy DVI-A oraz DVI-I, nie będzie już tutaj konieczna konwersja, ponieważ w przypadku tego złącza sygnał cyfrowy jest obsługiwany w pełni. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim – znakomite wrażenia wzrokowe, gdyż obraz emitowany przez monitor z takim złączem jest czysty i klarowny. Wynika to głównie z tego, że jakakolwiek interakcja z obrazem analogowym i jego przetwarzaniem nie jest już potrzebna.

Jeżeli jednak potrzebne jest komuś złącze DVI-A, to należy wiedzieć, gdzie je znaleźć i do jakich urządzeń da się go używać.

Polecane kable komputerowe
  • 54,99 zł
  • 4,99 zł
  • 44,99 zł
  • 24,99 zł
  • 34,99 zł

Kable DVI – gdzie je znaleźć?

Końcówka kabla DVI na jasnym tle

Jak zostało wspomniane na początku, DVI-A to standard analogowy, dlatego wiele urządzeń wymaga specjalnych przejściówek, bo nie posiada stosownego wejścia dla opisywanego złącza. Dla wielu osób niezwykle przydatnym przedmiotem może się okazać adapter DVI-A HDMI. Dzięki jego zastosowaniu będzie można bez najmniejszego problemu podłączyć monitor lub telewizor tam, gdzie złącza nie są kompatybilne. Przykładem takiego kabla jest Vivanco 45422. Wydatek kilkudziesięciu złotych może być naprawdę świetną inwestycją w sytuacji, gdy trzeba będzie połączyć ze sobą nowy i starszy sprzęt. Ten czarny dwumetrowy kabel w wielu przypadkach może okazać się nieodzowny.

Złącza DVI to jednak nie tylko same kable i przejściówki. Na rynku nadal można spotkać monitory, które obsługują tego typu standard komunikacyjny. Przykładem takiego sprzętu jest Acer K222HQLbdd. Ten solidny, a jednocześnie niedrogi monitor posiada po jednym złączu DVI oraz VGA, co sprawia, że da się go komunikować ze starszymi urządzeniami audio-wideo. Do jego najważniejszych zalet należy zaliczyć zwłaszcza przekątną ekranu, wynoszącą 21,5 cala. Urządzenie wyróżnia się tym samym na tle typowych 17-calowych monitorów. Ledowy ekran wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Jest to bardzo solidna wartość, biorąc pod uwagę to, że monitor ten nadal może obsługiwać standard analogowy. Dzięki temu obraz będzie niezwykle wyraźny i zawsze klarowny. Sprzęt ten ma również przyzwoity czas reakcji matrycy, który wynosi 5 milisekund. Z kolei częstotliwość odświeżania obrazu to 60 Hz, co jest standardową wartością dla większości monitorów i w zupełności wystarcza do komfortowej pracy czy rozrywki.

Do wielu monitorów nadal są jednak potrzebne konwertery, aby obraz analogowy mógł być wyświetlany bez żadnych usterek. Jednym z przykładów takiego pomocnego urządzenia jest Unitek Y-5118AA. Umożliwia ono konwersję sygnału z DisplayPort do DVI-D. Dzięki pozłacanym końcówkom sygnał jest niezwykle stabilny, a sama konwersja odbywa się bez znaczących opóźnień. Sprawia to, że ten konwerter jest zdecydowanie godny polecenia.

Z DVI-D na HDMI sygnał prześle również Reinston EKK13 DVI na HDMI. Zachowanie rozdzielczości Full HD to wielka zaleta tego konwertera, który pasuje do różnych urządzeń – laptopów, monitorów, telewizorów, komputerów i, co istotne, także projektorów.

Konwersję z DVI-D na HDMI umożliwia też Hama 00054533. Warto rozważyć użycie tego sprzętu tam, gdzie miejsca nie ma zbyt dużo – jego długość to niecałe dwa metry, co w wielu sytuacjach okaże się optymalne.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link