Durszlak – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Autor: Zosia

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna, musi być dobrze wyposażona. Niezbędnym przyborem kuchennym jest durszlak. Bez niego nawet najprostsze czynności, takie jak odcedzanie makaronu, ziemniaków czy ryżu, byłyby trudne do zrealizowania. Jaki model durszlaka wybrać?

Pomidory w durszlaku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje durszlaków
 2. z czego może być zrobiony durszlak
 3. na co zwrócić uwagę, wybierając durszlak

Durszlak – jakie są rodzaje?

Makaron w durszlaku

Durszlak, zwany także cedzakiem, to jeden z tych przyborów kuchennych, które spotkamy niemal w każdym domu. Są to znane już od wielu lat narzędzia, służące do odcedzania oraz odsączania produktów. Możemy je wykorzystać przy osuszaniu artykułów spożywczych, które gotujemy w dużej ilości wody, np. makaronów, klusek, ryżu czy pierogów. Będą przydatne także podczas płukania żywności, takiej jak pokrojone owoce lub warzywa. Zazwyczaj durszlak ma postać sita w formie garnka lub miski z licznymi dziurkami w dnie i ściankach. Choć wydawać by się mogło, że cedzak to sprzęt o prostej konstrukcji, to nawet w tym przypadku producenci prześcigają się, tworząc coraz to nowsze, unowocześnione modele.

Dostępne na rynku durszlaki możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: durszlak stojący oraz durszlak z uchwytem. Pierwszy ma kształt misy wyposażonej w nóżki lub specjalną podstawkę, która umożliwia stabilne umiejscowienie naczynia na płaskiej powierzchni, np. na dnie zlewozmywaka. Tego typu cedzak jest świetny do płukania lub mycia owoców i warzyw. Natomiast durszlak z uchwytem posiada zamontowaną długą rączkę, przez co wyglądem przypomina sito. Ten rodzaj cedzaka doskonale sprawdzi się przy odcedzaniu artykułów spożywczych gotowanych w gorącej wodzie, np. makaronu czy ziemniaków.

W sklepach możemy spotkać również durszlaki w formie łyżek cedzakowych. Są to miniaturowe akcesoria, które mają postać chochli z dziurkami. Takie mini durszlaki przydadzą się do wyławiania z garnka z wodą małych ilości pożywienia, np. pojedynczych pierogów.

Ciekawą opcją są także duże zestawy przyborów kuchennych, np. Joseph Joseph Nest 9-częściowy Opal 40076 lub Joseph Joseph 40031. Zawierają one miski i miarki o różnych pojemnościach, a także durszlaki. Dzięki idealnemu dopasowaniu cedzaka do wymiarów miski, możemy używać tych dwóch elementów jednocześnie. To praktyczne rozwiązanie na przykład podczas odcedzania owoców znajdujących się w puszce z zalewą. Otrzymamy wtedy nie tylko odsączone owoce, ale także syrop lub sok, który się nie zmarnuje. Dodatkowo miski wyposażone są w uchwyty, antypoślizgową podstawę oraz dzióbek do przelewania płynów.

Polecane przybory kuchenne
 • 69,99 zł
 • 89,99 zł
 • 49,99 zł
 • 449 zł
 • 649 zł

Z jakiego materiału może być wykonany durszlak?

Wisnie w durszlaku

Tradycyjne durszlaki stosowane przez nasz babcie były wykonane z metalu. Obecnie jednak możemy spotkać cedzaki zrobione także z innych materiałów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Tak więc przybory do odcedzania mogą być:

 • metalowe – najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną. Jest to bardzo wytrzymały i trwały materiał, odporny na działanie wysokich temperatur. Stal nie pochłania zapachów z odcedzanej żywności, a ponadto nie wchodzi z nią w żadne reakcje chemiczne, więc jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Kupując durszlak wykonany z metalu, możemy być pewni, że posłuży nam przez wiele lat. Jego zaletą jest również łatwe czyszczenie. Przykładem takiego durszlaka jest WMF Gourmet 0646176040,
 • plastikowe – są równie popularne co ich metalowe odpowiedniki. Cedzak wykonany z plastiku jest niebywale lekki i poręczny. Można go również myć w zmywarce. Dodatkowo możemy nabyć go już za kilka złotych. Niewątpliwą zaletą plastikowych cedzaków jest także ich różnorodność. Do dyspozycji mamy ogromny wybór kolorów, wzorów i kształtów, dzięki czemu durszlak może nawet stanowić ozdobę w kuchni, jak np. Joseph Joseph Nest 40093, dostępny w kolorze szarym lub zielonym. Przed zakupem należy jednak pamiętać o pewnej bardzo istotnej kwestii – durszlak plastikowy nie może być wykonany z tworzywa, które ma w swoim składzie bisfenol A, ponieważ jest to bardzo szkodliwa dla zdrowia substancja. Wadą plastikowych cedzaków jest podatność na uszkodzenia mechaniczne, a także – w przypadku niektórych modeli – możliwość odkształcania się pod wpływem wysokiej temperatury,
 • silikonowe – często pokryte są nieprzywieralną powłoką, co dodatkowo ułatwia odcedzanie. Są bezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie wchodzą w reakcje z żywnością oraz nie pochłaniają zapachów. Dzięki dużej elastyczności, możemy je wygodnie przechowywać. Durszlaki silikonowe są łatwe w czyszczeniu – można je myć w zmywarce, jednak ze względu na dużą podatność silikonu na uszkodzenia mechaniczne nie zaleca się ich czyszczenia i szorowania drucianą szczotką.

Wybieramy durszlak – na co zwrócić uwagę?

Wybierając durszlak, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego jakość. Powinien być wytrzymały i odporny na wysokie temperatury, a także wykonany z materiałów bezpiecznych dla naszego zdrowia. Kolejną cechą jest wygoda użytkowania i poręczność. To bardzo ważne, aby podczas odcedzania nie poparzyć się wrzątkiem lub gorącymi produktami spożywczymi.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów