Zobacz, co to jest drukarka 3D oraz jak wybrać najlepszy model!

Autor: Piotr

Drukarka 3D to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Nie jest już sprzętem, który był domeną profesjonalistów. Przygotowując się do zakupu drukarki 3D dla początkujących, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki odpowiedniemu dobraniu drukarki będziemy cieszyć się własnoręcznie wykonanymi przedmiotami!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest drukarka 3D
 2. na co zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki 3D
 3. jaką drukarkę 3D warto wybrać

Charakterystyka drukarek 3D

Ręka dziecka trzymająca długopis 3d, obok filamenty i szablony do rysowania modeli

Drukarki 3D kiedyś były sprzętem, który wykorzystywany był jedynie przez profesjonalistów. Teraz, dzięki rozwojowi technologii i informatyki, możemy cieszyć się własną drukarką 3D. Cena takiego sprzętu jest niemała, jednak oferuje wiele możliwości. Wystarczy projekt graficzny w 3D oraz odpowiedni materiał, aby wydrukować pożądany kształt. Jak działa drukarka 3D?

Drukowanie za pomocą tego sprzętu możemy porównać do odwróconego działania frezarki. Nie wykrawamy poszczególnych warstw materiału, a nakładamy je. Technologia wykorzystywana w drukarkach 3D opiera się na dodawaniu kolejnych warstw materiału, aż otrzymamy gotowy kształt przestrzenny. Ten sposób to tzw. technologia addytywna. Drukowanie 3D to niezwykle interesujący proces, który wymaga znajomości zakupionego sprzętu oraz programu graficznego, za pomocą którego zaprojektujemy dany kształt. Dzięki temu możemy wytwarzać części zamienne do maszyn lub dowolne figury, będące dziełem sztuki lub zwykłą zabawką. Możliwości tego sprzętu są wielkie! Jedynym ograniczeniem jest przestrzeń robocza drukarki – nie wyprodukujemy na raz bardzo dużych elementów.

Zakup drukarki 3D. Jakim parametrom się przyjrzeć?

Kupując swój pierwszy model drukarki 3D, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech tego sprzętu. Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakie surowce będzie wykorzystywała drukarka. Możemy wyróżnić kilka podstawowych materiałów do druku:

 • PLA – surowiec w pełni biodegradowalny, otrzymywany z naturalnych składników. Jest to świetny materiał do osób początkujących, ponieważ nie wymaga posiadania podgrzewanego stołu;
 • ABS – materiał, który charakteryzuje się dużą twardością i odpornością na zarysowania. Stosowany w produkcji klocków dla dzieci. Jest to najpopularniejszy i najtańszy surowiec, wykorzystywany do drukowania 3D;
 • Nylon – charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością. Wymaga pracy w pomieszczeniu wentylowanym, ponieważ może wydzielać związki toksyczne. Chętnie wykorzystywany w przemyśle.

Co ciekawe, sam materiał, który wykorzystujemy do drukowania 3D, nazywamy filamentem. Jest on sprzedawany w postaci cienkich, kolorowych żyłek, które pod wpływem wysokiej temperatury we wnętrzu drukarki topi się i umożliwia plastyczne układanie kolejnych warstw wydruku.

Jakim parametrom samej drukarki 3D powinniśmy się przyjrzeć? Przede wszystkim ważna jest maksymalna temperatura, jaką może osiągnąć głowica – najczęściej 250°C. Istotna jest także średnica filamentu, jaką obsługuje dany model drukarki. Dzięki temu będziemy mogli określić, jakie surowce możemy wykorzystać w naszym sprzęcie. Ważny jest też interfejs drukarki, a więc wyjście USB, odbiornik Wi-Fi czy możliwość podłączenia Ethernetu. Powinniśmy także zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak chłodzenie wydruku.

Polecane drukarki 3d
 • 3 699 zł
 • 7 699 zł
 • 1 919 zł
 • 4 599 zł
 • 4 199 zł

Modele drukarek 3D, które polecamy

Zakup drukarki 3D dla początkujących to niełatwa sprawa. Musimy pamiętać o istotnych parametrach, które z pewnością wpłyną na wybór odpowiedniego modelu. W sklepach znajdziemy duży wybór drukarek 3D, które cechują się różnymi właściwościami.

Pierwszą propozycją jest Gembird Flashforge Finder 2. Jest to relatywnie tania drukarka 3D, która do druku wykorzystuje materiał PLA. Osiąga maksymalną temperaturę głowicy 220°C oraz wykorzystuje technologię druku FFF.

Drugą propozycją drukarki 3D dla początkujących jest Gembird Flashforge Adventurer3. Ten model jest nieco bardziej wydajny od wcześniej wspomnianego, ponieważ poza PLA wykorzystuje do produkcji także ABS. Posiada też Wi-Fi, złącze USB oraz LAN i wykorzystuje system chłodzenia wydruku.

Jeżeli poszukujemy nieco bardziej zaawansowanego sprzętu, warto zwrócić uwagę na Gembird Flashforge Creator PRO. Ten model wykorzystuje do druku filamenty PLA, ABS oraz PVA. Głowica nagrzewa się maksymalnie do 300°C. Wykorzystuje nieco inną technologię wydruku, niż pozostałe - FDM. Gembird Flashforge Inventor to także bardzo dobra propozycja dla osób, które poszukują drukarki 3D, wykorzystującej więcej niż jeden filament.

Warto wspomnieć też o drukarkach z wyższej półki, które mogą być śmiało wykorzystywane nie tylko przez amatorów, ale także profesjonalistów. Gembird FlashForge Guider 2S jest świetnym urządzeniem, drukującym w technologii FFF. Posiada bardzo dużą powierzchnię roboczą – 300 x 280 x 250 mm. Dodatkowo, obsługuje wiele różnych plików, m.in. 3MF, JPG czy STL. Najdroższą i najbardziej zaawansowaną drukarką 3D w tym zestawieniu jest Gembird Flashforge Creator 3. Ta maszyna wykorzystuje aż 8 różnych filamentów!

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link