Co jest ważne przy wyborze drukarki do małej firmy?

Autor: Zosia

Postępująca cyfryzacja dokumentów pozwala większość spraw załatwić online. W biznesie jednak wciąż ceni się papier i fizyczne kopie pism. Jaka drukarka do małej firmy jest najlepsza?

Kobieta uzupełniająca podajnik papieru w drukarce w małej firmie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaka drukarka do małej firmy jest najlepsza
  2. czy lepiej kupić drukarkę atramentową, czy laserową

Jaka drukarka do małej firmy jest najlepsza?

Drukarka leżaca na biurku obok komputera na biurku w biurze

Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą lub niewielkie przedsiębiorstwo, to możliwość szybkiego wydruku jest bardzo istotna. Często o zawarciu kontraktu decydują minuty. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości drukarkę. Szeroki wachlarz modeli na rynku nie ułatwia decyzji, dlatego przed zakupem należy odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań.

Jak często zamierzamy drukować?

Częstotliwość wydruku to ważny aspekt w kontekście drukarki do małej firmy. Wraz z liczbą stron rosną koszta eksploatacji urządzenia. Drukarki atramentowe wyposażone są w kartridże z tuszem, które można samodzielne napełniać lub stosować ich wysokiej jakości zamienniki. W przypadku drukarek laserowych wykorzystywane są tonery, których koszt często bywa wyższy. W związku z tym warto zapoznać się z innowacyjną technologią, w jaką wyposażono model Epson EcoTank L3151. Zastosowanie w nim pojemnika na atrament o dużej pojemności pozwoliło wyeliminować konieczność korzystania z kartridży. To opcja oszczędniejsza i łatwiejsza w kwestii samodzielnego uzupełniania. Ponadto umieszczenie pojemnika z przodu zapewnia do niego łatwy dostęp i doskonałą widoczność poziomów tuszu. W przypadku Epson EcoTank L3151 wypada podkreślić możliwość drukowania z urządzeń mobilnych oraz dodatkowe funkcje, takie jak skanowanie i kopiowanie dokumentów. Przy tym wszystkim urządzenie jest bardzo małe. Z powodzeniem zmieści się w rogu biurka lub na małym stoliku.

Jakiego rodzaju będą to treści?

Zarówno wśród drukarek atramentowych, jak i laserowych można znaleźć modele z technologią druku mono lub kolorową. Drukowanie czarno-białych treści jest tańsze i szybsze, a drukarki te zazwyczaj kosztują znacznie mniej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku pilnej potrzeby druku kolorowego model monochromatyczny nie sprosta zadaniu. Drukarka do firmy HP OfficeJet Pro 8210 (D9L63A) to urządzenie łączące w sobie niski koszt zakupu i szerokie możliwości obsługi. Oferuje nie tylko druk kolorowy, ale również łączność Wi-Fi, dzięki czemu można drukować z laptopów rozsianych po całym biurze, a także smartfonów. Nieco droższym i bardziej zaawansowanym modelem jest Epson WorkForce WF-100W. Drukuje on z wyższą rozdzielczością, wynoszącą 5760 x 1440 dpi.

Wśród podstawowych drukarek laserowych do biura godny uwagi jest model Brother HL-1222WE WIFI. Cechują go funkcja drukowania bezprzewodowego oraz dwustronnego. Jest też szybszy od większości drukarek atramentowych – drukuje do 20 stron na minutę.

Polecane drukarki laserowe
  • 879 zł
  • 899 zł
  • 869 zł
  • 499 zł
  • 499 zł

Jaki format wydruku ma obsługiwać sprzęt?

Mężczyzna napełniający tusz w drukarce biurowej

Standardowym formatem dla wszelkiego typu dokumentów jest rozmiar A4. Na rynku dostępne są jednak drukarki obsługujące mniej popularne wymiary, jak np. Canon PIXMA iP8750. Z powodzeniem radzi sobie ona z drukiem dokumentów w formacie A3+ o rozdzielczości 9600 x 2400 dpi. Alternatywą może być HP OfficeJet 7110, z szybkim czasem druku wynoszącym 32 strony na minutę.

Czy potrzebujemy funkcji skanera lub kserokopiarki?

Poszukując drukarki do małej firmy, warto zastanowić się nad szerokością jej zastosowań. Urządzenia wielofunkcyjne nie zajmują o wiele więcej miejsca, a dodatkowo pozwalają na wygodne skanowanie dokumentów oraz ich kserowanie. Brother Ink Benefit DCP-J105 to jeden z najpopularniejszych modeli, oferujący obsługę wielu formatów, druk monochromatyczny i kolorowy, a do tego skanowanie oraz bezpośrednią wysyłkę pliku na adres e-mail. Wśród urządzeń wielofunkcyjnych trzeba wyróżnić także model Canon PIXMA MG5750 (czarny). Dzięki automatycznemu drukowi dwustronnemu drukarka ta doskonale radzi sobie z obszernymi dokumentami.

Czy lepiej kupić drukarkę atramentową, czy laserową?

Bez wątpienia największą zaletą drukarek atramentowych jest ich wszechstronność. Urządzenia wielofunkcyjne, zachowując kompaktowe wymiary, obsługują różne formaty, drukują w kolorze, skanują oraz kopiują. W odróżnieniu od drukarek laserowych w podobnym segmencie cenowym, często otrzymujemy dodatkowo łączność z Wi-Fi oraz możliwość druku z urządzeń mobilnych.

Drukarki laserowe o równie szerokim zastosowaniu jak drukarki atramentowe są droższe w zakupie. Warto się na nie zdecydować, kiedy potrzebujemy drukować duże ilości czarno-białych dokumentów. Należy jednak pamiętać o wyższym zużyciu prądu, głośniejszej pracy oraz wielkości. Drukarki laserowe potrzebują więcej przestrzeni do wygodnego użytkowania, a także konieczności połączenia przewodowego z komputerem w przypadku modeli pozbawionych modułu Wi-Fi.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link