Dobre żelazko do 300 zł – porady przed zakupem

Autor: Mariusz

Dobre żelazko do 300 zł powinno szybko się nagrzewać i nie zużywać zbyt dużo energii elektrycznej. Na skuteczność prasowania wpływa ciężkość urządzenia i rodzaj stopy. Czynnikiem, który decyduje o tym, jaką żywotność będzie mieć żelazko, jest sposób mocowania przewodu z urządzeniem. Dobre żelazko można kupić już do 300 zł.

Żelazko wyrzucające parę wodną

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaką stopę powinno mieć żelazko
 2. jaką wagę i moc powinno mieć dobre żelazko
 3. jakie są dodatkowe funkcje żelazek
 4. jak przedstawia się ranking żelazek do 300 zł

Jaką stopę powinno mieć żelazko do 300 zł?

Mężczyzna prasuje koszulę żelazkiem

Stopa żelazka decyduje o jego walorach użytkowych. Zapewnia właściwy poślizg i płynne ruchy w trakcie prasowania nie tylko na gładkich tkaninach, ale także na materiale o chropowatej strukturze. Jednym z najprostszych sposobów sprawdzenia stopy jest przesunięcie dłonią po jej powierzchni. Na rynku znajdziemy żelazka ze stopą wykonaną z różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą:

 • stopa stalowa – sprzyja czyszczeniu i ma przeciętny poślizg;
 • stopa teflonowa – zapewnia bardzo dobry poślizg i eliminuje efekt „wyświecania się” materiału;
 • stopa emaliowana – jest podatna na uszkodzenia, ale doskonale ślizga się na tkaninie;
 • stopa granitowa – gwarantuje wysoką odporność i trwałość;
 • stopa ceramiczna – trudna w czyszczeniu, ale daje dużą skuteczność prasowania.

Dobre żelazko do 300 zł: jaką powinno mieć wagę i moc?

Przed zakupem żelazka, warto mieć na uwadze fakt, że waga urządzenia wpływa na efektywność prasowania. Cięższy sprzęt lepiej dociśnie materiał i nie będzie wymagał od nas użycia siły w trakcie pracy. Przy dłuższej pracy czynnik ten pozwoli uniknąć męczenia się ręki i obciążenia nadgarstka. Żelazko o dużej masie równomiernie rozprowadza ciepło na stopce i zmniejsza ryzyko przegrzewania się jej fragmentów. Na komfort prasowania wpływa także moc urządzenia. Jest to parametr decydujący o tym, jak szybko urządzenie będzie gotowe do pracy. Żelazko może mieć moc w granicach:

 • ponad 2600 W;
 • od 2400 do 2599 W;
 • od 2200 do 2399 W;
 • mniej niż 2000 W.

Urządzenie polecane do pracy w domu może mieć około 2400–2500 W. Będzie szybko się nagrzewało i nie zużyje zbyt dużo energii elektrycznej. Do najtańszych i najbardziej oszczędnych żelazek należą modele turystyczne. W porównaniu z klasycznymi są bardziej kompaktowe, słabsze i mniej efektywne.

CZY WIESZ, ŻE...

W sprzedaży dostępne są urządzenia wymagające stałego podłączenia do sieci oraz żelazka bezprzewodowe. Pierwsze cieszą się największą skutecznością i popularnością. Drugie dają dużą swobodę pracy i sprawdzą się np. w trakcie firmowego wyjazdu.

Polecane żelazka
 • 229 zł
 • 89,99 zł
 • 299 zł
 • 349 zł
 • 129 zł

Dodatkowe funkcje żelazek do 300 zł

Żelazko stojące na desce do prasowania

W trakcie zakupu żelazka warto zwrócić uwagę na sposób łączenia przewodu z urządzeniem. Najmniej awaryjnym rozwiązaniem jest połączenie kulowe, ponieważ niweluje ryzyko powstawania przetarć i pęknięć przewodu. Każde żelazko jest wyposażone w pakiet dodatkowych funkcji, które ułatwiają nam prasowanie. Do najbardziej praktycznych należą:

 • samoczyszczenie żelazka – opcja automatycznego usuwania kamienia wpływa na czystość stopy i drożność otworów, jakie znajdują się pod żelazkiem;
 • automatyczne wyłączanie – zapobiega przegrzewaniu się żelazka i przypaleniu tkanin. Urządzenia najczęściej samoistnie wyłączają się po 30 sekundach lub po kilku minutach, zależnie od tego, w jakiej pozycji je zostawiliśmy;
 • blokada kapania – ogranicza wyciekanie wody ze stopy żelazka. To przydatne udogodnienie, dzięki któremu na ubraniach nie będą tworzyć się nieestetyczne i często trudne do usunięcia plamy.

Ranking żelazek do 300 zł

W kategorii żelazek do 300 zł dużą popularnością cieszy się model RAVEN EZ002. Ma ceramiczną stopę i wbudowany system antywapienny. Wytwarza parę z prędkością 25 g/min i pozwala na regulację jej strumienia. Komfort pracy zapewnia także Bosch Sensixx'x DA50 EditionRosso TDA503011P z gumową rączką i mocą 3000 W. Zainteresowanie kupujących zyskało również żelazko Bosch Sensixx'x TDA703021A, które ma na wyposażeniu innowacyjne systemy i-Temp oraz Stop Shine (zapobiega błyszczeniu się tkanin). Jeżeli zależy nam na szybkiej gotowości do pracy, możemy wziąć pod uwagę model Philips Azur GC4532/20. Po podłączeniu do źródła zasilania urządzenie szybko się nagrzewa i skutecznie niweluje zagniecenia na tkaninach. Obrotowy kabel i automatyczną funkcję wyłączania ma także Philips EasySpeed Advanced GC2676/20. Ten model umożliwia dodatkowe uderzenie pary o mocy 180 g/min, która pozwala na prasowanie w pionie oraz poziomie i usuwanie nawet najbardziej uporczywych zagnieceń. Silny wyrzut pary skutecznie radzi sobie z każdym rodzajem materiału.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link