Jak wybrać dobrą lornetkę? Poradnik

Autor: Joanna

Podczas wyprawy do lasu, w góry czy w czasie nocnej obserwacji gwiazd zawsze warto mieć ze sobą dobrą lornetkę. Wybierając odpowiedni model, zwróćmy uwagę na parametry, takie jak rozdzielczość obrazu i średnica obiektywu.

Podróżniczka z lornetką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak wybrać lornetkę do obserwacji ptaków;
 2. jak wybrać lornetkę do obserwacji nieba;
 3. jak wybrać lornetkę uniwersalną;
 4. gdzie przyda się nam mała lornetka.

Jak wybrać lornetkę do obserwacji ptaków?

Lornetka Pentax

Dobra lornetka do obserwacji ptaków powinna być przede wszystkim lekka, co umożliwia wygodne manewrowanie nią i utrzymanie przy oczach. Jej niewielką wagę docenimy szczególnie podczas obserwacji szybko latających ptaków. Kolejną cechą powinien być wysoki kontrast. Dzięki niemu na tle jasnego nieba lepiej zobaczymy zwierzęta o ciemnym upierzeniu. Dobra lornetka do obserwacji ptaków nie musi mieć bardzo dużego powiększenia – w zupełności wystarczy 10-krotne i obiektyw o średnicy od 40 do 45 mm.

Dobra lornetka powinna wyświetlać obraz w wysokiej rozdzielczości. Wtedy umożliwi nam obserwowanie szczegółów zwierzęcia, takich jak np. kolor upierzenia. Dzięki dobremu wyświetlaczowi lepiej zobaczymy detale, np. końcówki skrzydeł i nietypowe plamki na ciele. Jaka lornetka sprawdzi się podczas wielogodzinnych obserwacji? Najlepiej taka, która ma mocny i elastyczny pasek na szyję. Niemniej ważne są także okulary lornetki, które powinny pasować do oczu, dobrze przylegać do łuku brwiowego i nie uciskać nosa. Tego typu sprzęt zawsze warto wybierać zgodnie z tym, jak będziemy go w przyszłości używać. Dla ornitologów wart polecenia jest np. model Nikon Aculon A 211 10 x 50.

Lornetka do obserwacji nieba – który model wybrać?

Do obserwacji nieba służą lornetki astronomiczne. Podczas wybierania tego typu modelu należy zwrócić uwagę na:

 • źrenicę wyjściową;
 • sprawność zmierzchową;
 • jasność.

Miłośnikom astronomii zaleca się zakup lornetek z obiektywami o średnicach nie mniejszych niż 50 mm. Cięższe modele wyposażone są w obiektywy o średnicach od 70 do 100 mm i oferują znacznie większe powiększenie niż standardowe lornetki. Trzeba jednak wiedzieć, że w ich przypadku konieczny jest zakup statywu, dzięki któremu przyrząd będzie stabilniejszy. Wśród obserwatorów nieba dużą popularnością cieszyły się niegdyś lornetki rosyjskie. Urządzenia uznawane są za klasykę gatunku, choć obecnie wielu astroamatorów preferuje urządzenia amerykańskie i japońskie, takie jak np. Nikon, Celestron czy Pentax.

Do oglądania gwiazd nie wystarczy kompaktowy sprzęt. By uzyskać najlepszą jakość, która umożliwi obserwację gromad gwiezdnych czy słabszych obiektów mgławicowych, należy wybrać lornetkę z dużym przybliżeniem i dużą średnicą obiektywu. Podczas nocnych obserwacji nieba świetnie sprawdzi się np. lornetka Pentax SP 20 x 60 WP. Jej zaletami są 20-krotny zoom i obiektyw o średnicy 60 mm. Ta lornetka nocna jest także wodoodporna, więc bez przeszkód będziemy mogli korzystać z niej na zewnątrz. Dzięki wypełnieniu azotem nie zaparowuje, a komfortowe korzystanie z niej będzie możliwe zarówno podczas lekkich opadów deszczu, jak i upałów.

Polecane lornetki
 • 399 zł
 • 259 zł
 • 259 zł
 • 1 239 zł
 • 649 zł

Jak wybrać lornetkę uniwersalną?

Używanie lornetki w górach

Dobra lornetka to ta dopasowana do wymagań użytkownika. Innego urządzenia potrzebuje miłośnik ornitologii, a innego obserwator gwiazd. Niemniej jednak istnieje klasa lornetek uniwersalnych, z których będą mogli korzystać zarówno jedni, jak i drudzy – są to urządzenia o parametrach 8 x 42. Stanowią świetny kompromis pomiędzy urządzeniami specjalistycznymi a amatorskimi. Co prawda powiększenie 8x uniemożliwi nam oglądanie szczegółów obiektów, lecz wciąż będzie to jednocześnie lekka i mocna lornetka. Urządzenia tego typu mają często większe lub niewiele mniejsze pole widzenia niż lornetki obserwacyjne. Ich użytkownikami są zarówno ornitolodzy amatorzy, jak i profesjonaliści. Mimo iż nie są to lornetki na noc, to korzystają z nich także myśliwi.

Gdzie przyda się nam mała lornetka?

Użytkownikami małych lornetek są przeważnie podróżnicy górscy oraz inni obserwatorzy krajobrazów i dzikich zwierząt. Taki przyrząd optyczny umożliwia dostrzeżenie szczegółów, których nigdy nie zobaczylibyśmy gołym okiem. Z jej pomocą łatwiej ustalimy także nasze położenie, np. w sytuacji kryzysowej, lub szybciej dostrzeżemy kogoś, kto być może będzie potrzebował pomocy. Gdy wciąż zastanawiamy się, jaką lornetkę wziąć w góry, warto zdecydować się na model z powiększeniem 8x lub 10x.

Turyści górscy nie potrzebują lornetek z dużymi obiektywami i jasnym obrazem. W ich sytuacji idealnie sprawdzą się kieszonkowe modele, czyli takie, których masa wynosi do 350 g. Świetnym wyborem będzie np. Nikon Aculon T118-24 x 25.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link