Wybór wentylatora – jak dobrać go do pomieszczenia?

Autor: Joanna

Wentylatory różnią się od siebie budową i przeznaczeniem. Część z nich dobrze sprawdza się w ciasnych, nagrzanych pomieszczeniach. Zwrócone bezpośrednio w stronę użytkownika zapewniają chłodny powiew wiatru, nie przeszkadzając przy tym innym osobom. Inne służą do regulowania obiegu powietrza – odprowadzają wilgoć lub rozpraszają ciepło. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni wentylator do pomieszczenia.

Zbliżenie na retro wentylator, stojący na żółtym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest wentylator biurkowy, wentylator stojący oraz cyrkulator
 2. jak dobrać wentylator do pomieszczenia
 3. czy warto kupić wentylator kolumnowy

Dobór wentylatora – przeznaczenie i rodzaje wentylatorów

Mężczyzna pracujący przy komputerze chłodzi się przy pomocy wentylatora biurkowego

Wentylatory posiadają dwie podstawowe funkcje: chłodzą i zapewniają obieg powietrza. Latem w większości nieklimatyzowanych biur można z łatwością wypatrzeć niewielkie wentylatory biurkowe, takie jak na przykład Sencor SFE 2540SL. Pracownicy z powodzeniem wykorzystują je do chłodzenia się w czasie upałów. Są to urządzenia stosunkowo tanie, nie generują dużego hałasu, dzięki czemu ich praca nie przeszkadza innym osobom w pomieszczeniu.

Prócz modeli biurkowych w sklepach dostępne są także wentylatory stojące, chociażby Vesta ESF01. Dzięki większej mocy i za sprawą szerokiego kąta oscylacji (obrotu na boki) mogą służyć kilku osobom na raz, a ustawione przy otwartym oknie są w stanie rozprowadzić świeże zewnętrzne powietrze w niewielkim pomieszczeniu pozbawionym wentylacji. Urządzenia te posiadają przydatną, zwykle 2- lub 3-stopniową, funkcję regulacji mocy strumienia powietrza. Ich wadą jest to, że zajmują sporo miejsca, a ich praca nie jest tak cicha, jak w przypadku niewielkich wentylatorów biurkowych. Wyjątkiem są wentylatory kolumnowe, o których więcej można przeczytać na końcu artykułu.

Kolejną podgrupą są cyrkulatory powietrza, między innymi RAVEN ECP003. Urządzenia te przede wszystkim zapewniają stały ruch powietrza w pomieszczeniu. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie równomiernej temperatury w całym pokoju czy magazynie. Cyrkulatory rozprowadzają zarówno zimno, jak i ciepło (w okresie zimowym mogą wspomagać systemy grzewcze, zwiększając ich wydajność).

 • 219 zł
 • 179,99 zł
 • 39,99 zł
 • 319 zł
 • 979 zł

Dobór wentylatora do pomieszczenia – na co zwrócić uwagę?

Pracujący klimatyzator kolumnowy stoi na podłodze w salnie

Dobór właściwego wentylatora nie jest czynnością problematyczną. Wystarczy określić własne oczekiwania wobec urządzenia i wybrać sprzęt, który wydaje się najlepiej na nie odpowiadać. Podjęcie decyzji może ułatwić analiza podstawowych cech i funkcjonalności wentylatorów, do których należą:

 • moc wentylatora – wyraża się ją w watach. Najprościej rzecz ujmując, im jest ich więcej, tym mocniejszy będzie maksymalny strumień powietrza. Wentylator biurkowy, który będzie stał blisko użytkownika, raczej nie powinien posiadać mocy większej niż 30–40 W. Z kolei urządzenia służące do rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu, aby były skuteczne, powinny mieć ich jak najwięcej;
 • poziomy regulacji nawiewu – regulacja nawiewu przydaje się, gdy wentylator używany jest w różnych sytuacjach. Delikatny strumień powietrza nie zdmuchnie kartek z biura. Natomiast maksymalna moc przyda się, gdy użytkownik zechce szybko przewietrzyć pomieszczenie, ustawiając wentylator na parapecie, przy otwartym oknie;
 • średnica wiatraka – duża śruba to większy strumień powietrza. Jeśli chcesz rozprowadzić ciepło z kaloryfera po pomieszczeniu – większa średnica wiatraka sprawi, że zrobisz to skuteczniej.

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego został zrobiony wentylator. Urządzenia wykonane z metalu, na przykład Kalorik TKG VT 1029 CO, są trwalsze od sprzętów z plastiku. Ich wygląd jest też zwykle milszy dla oka. W związku z tym lepiej pasują do nowoczesnych, stylowych wnętrz.

Wentylator kolumnowy – co to jest? Jak wybrać najlepszy?

Budowa klasycznego wentylatora jest bardzo prosta. Urządzenie składa się z kabla zasilającego, urządzenia sterującego, wiatraka, siatki go zabezpieczającej oraz obudowy. Chociaż nieskomplikowana konstrukcja posiada swoje zalety, to większość wiatraków biurkowych, stojących i cyrkulatorów to sprzęty o surowym wyglądzie i funkcjonalności ograniczonej do jednego – tworzenia strumienia powietrza. Istnieje jednak pewna grupa wentylatorów, które są w stanie zaoferować znacznie więcej. Mowa tutaj o wentylatorach kolumnowych.

Wentylator kolumnowy to nowoczesne, smukłe urządzenie, zamknięte w stylowej, designerskiej obudowie. Dobrym przykładem jest tutaj elegancki RAVEN EKW001 – świetny wybór dla tych, którzy cenią sobie dobrze wyglądający sprzęt domowy.

Wentylatory kolumnowe, prócz tego, że generują ruch powietrza, mogą także dodatkowo je jonizować. Do takich urządzeń należy RAVEN EKW002, czyli propozycja dla osób ceniących sobie świeżość i dobrą jakość powietrza.

Najbardziej zaawansowane technologicznie wentylatory kolumnowe posiadają również funkcję nawilżania powietrza (między innymi Dyson AM10). Sterowanie sprzętem może odbywać się za pomocą wygodnego pilota, a regulacja natężenia mocy jest bardziej płynna (nawet 10-stopniowa, w porównaniu do 2–3 poziomów regulacji w przypadku klasycznego wentylatora). Takie urządzenie to propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników, chcących korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku elektronicznym.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link