Słuchawki kostne – dla kogo i jakie wybrać?

Autor: Piotr

Wielu z nas słucha muzyki w wolnym czasie. Warto zainwestować w dobre słuchawki, także w czasie treningu. Można zdecydować się na słuchawki kostne. Co to za model słuchawek? Czy są wygodne i bezpieczne?

Kobieta o włosach w kolorze blond trzyma w reku telefona  uchu ma słuchawkę bezprzewodową. W tle widać rzekę.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. w jaki sposób działają słuchawki kostne;
  2. jakie są podstawowe parametry słuchawek kostnych i dla kogo są przeznaczone;
  3. jaki modele słuchawek kostnych wybrać.

Słuchawki kostne – na jakiej zasadzie działają?

Mężczyzna siedzący w kawiarni, trzyma w reku tablet, w uchu ma bezprzewodową słuchawkę. Przed nim na stoliku stoi kubek z kawą.

Nie ma chyba osoby, która na co dzień nie słucha muzyki. Pozwala nam ona odprężyć się, zrelaksować, „naładować baterie”. Muzyki słuchamy często, wykonując różne czynności – biegając, jadąc autobusem np. do pracy czy siedząc przed ekranem komputera. W takich sytuacjach niezbędne są słuchawki. W ostatnim czasie na popularności zyskały tzw. słuchawki kostne. Działają na nieco innych zasadach niż klasyczne słuchawki, które musieliśmy ściśle przyłożyć do ucha lub włożyć do wnętrza małżowiny usznej. Słuchawki kostne od nas tego nie wymagają, nie tracąc tym samym na jakości dźwięku.

W bardzo niewielkim stopniu wykorzystują błonę bębenkową. Ideą ich działania jest użycie kości czaszki jako systemu rezonatorów – to zjawisko nazywane jest tzw. przewodzeniem kostnym. Główną funkcją tego typu słuchawek jest wprawienie w drgania kości czaszki, przez co dźwięk trafia do ucha środkowego. Jest to w pełni bezpieczna dla zdrowia człowieka metoda przekazywania dźwięku. Na podobnych zasadach działają aparaty słuchowe. Metoda ta od dłuższego czasu wykorzystywana jest do ich tworzenia. W związku z tym słuchawki kostne stały się urządzeniem przeznaczonym do słuchania muzyki przez osoby niedosłyszące. Oczywiście nie oznacza to, że z ich zalet nie mogą korzystać inne osoby.

Używanie słuchawek kostnych po raz pierwszy daje niesamowite wrażenia. Bardzo często zdarza się, że osoby, które poznały ich możliwości audio, nie chcą wrócić do innego modelu słuchawek. Sprawiają one bowiem, jakbyśmy „słuchali muzyki we własnej głowie.” Słuchawki z przewodzeniem kostnym nakładane są na ucho, w przeciwieństwie do słuchawek dousznych. Przeważnie mocujemy je w miejscu styku małżowiny usznej z naszą głową. Warto dodać, że nie zasłaniają one ucha. W efekcie jesteśmy w stanie wychwycić dźwięki wokół nas. To duża zaleta wpływająca na nasze bezpieczeństwo, bowiem zdarza się często, że korzystający z takiej formy słuchania muzyki nie zwracają uwagi na to, czy nie zagraża im nadjeżdżający samochód.

Polecane słuchawki
  • 499 zł
  • 159,99 zł
  • 108,99 zł
  • 279 zł
  • 899 zł

Słuchawki kostne – dla kogo są przeznaczone i jakie funkcje powinny posiadać

Kobieta przygotowująca się do treningu. Na lewej rece ma zegarek sportowy, w lewym uchu słuchawke bezprzewodową. Prawdopodobnie przygotowuje się do treningu biegowego.

Słuchawki tego typu to idealne rozwiązanie dla osób aktywnych. Sprawdzają się podczas treningu biegowego czy treningu na siłowni. Pozwalają zachować podzielność uwagi. Używając ich, nie musimy męczyć się z kablami. Zapewniają łączność poprzez bluetooth. Sprawdzają się podczas biegania np. po mieście. Całkowite odcięcie biegacza od dźwięków ulicy, jak to ma miejsce w przypadku użycia standardowych słuchawek, stwarza wiele niebezpieczeństw. Używając tego typu słuchawek przy treningu siłowym, możemy w jednym czasie słuchać muzyki, słuchać instrukcji trenera czy nawet rozmawiać z innymi, trenującymi osobami. Słuchawki kostne idealnie pasują, nie krępują w żaden sposób naszych ruchów. Jeśli jednak w danym momencie chcemy tylko i wyłącznie skupić się na treningu i nie słuchać „głosów z zewnątrz”, możemy skorzystać z opcji, którą proponują niektórzy producenci słuchawek z przewodzeniem kostnym. Dodają do nich w zestawie komplet specjalnych stoperów do uszu.

Jak w takim razie dobrać słuchawki do własnych potrzeb? Po pierwsze sprawdźmy, czy dany model trzyma się na uszach. Muszą być one wykonane z odpowiednio giętkiego materiału, pozwalającego dopasować się do kształtów naszej twarzy. Po drugie sprawdźmy, czy posiadają funkcję redukcji szumów. Po trzecie warto, by nasz model słuchawek był wodoodporny. To wielka zaleta, szczególnie jeśli będziemy ich używać podczas uprawiania sportów i innych aktywności fizycznych. Po czwarte zwróćmy uwagę na wagę. Im jest niższa, tym większy komfort użytkowania.

Słuchawki kostne – gdzie kupić i na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Z oferty słuchawek kostnych warto zwrócić uwagę na AfterShokz Trekz Titanium. Są lekkie, komfortowe, idealne dla osób aktywnych. Technologia przewodnictwa kostnego pozwala słyszeć poza ulubioną muzyką wszystko, co dzieje się obok. Posiadają tytanowy, ultralekki i elastyczny pałąk, który świetnie dopasowuje się do twarzy. Na jednym ładowaniu działają sześć godzin. Dwa wbudowane mikrofony z redukcją szumów powodują, że bardzo dobrze słychać głos rozmówcy. Równie dobrym modelem będzie AfterShokz Bluez 2S. Wykorzystana w nich Technologia IPX5 zapobiega dostawaniu się do słuchawek potu, pyłu oraz wilgoci.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów