Odkurzacz pionowy – co to jest? Zalety stojących odkurzaczy

Autor: Klaudia

Odkurzacz pionowy cieszy się w Polsce rosnącą popularnością, a to za sprawą coraz bardziej przystępnej ceny. Urządzenie pełnić może rolę głównego sprzętu czyszczącego w domu. Ze względu na wielofunkcyjność jest idealne dla mieszkań o ograniczonej powierzchni do przechowywania.

Czyszczenie parkietu bezprzewodowym pionowym odkurzaczem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety odkurzaczy pionowych
  2. na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacz stojący
  3. jakie dodatkowe funkcje może posiadać odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy – argumenty przemawiające za kupnem

Kobieta czyszcząca dywan w salonie za pomocą bezprzewodowego odkurzacza pionowego

Odkurzacz pionowy zdecydowanie różni się od jego tradycyjnych odpowiedników. Nie posiada giętkiej rury, a sztywną, długą, zakończoną szczotką obudowę. Większość odkurzaczy stojących nie ma worka, a jedynie pojemnik na odpady, który trzeba systematycznie czyścić. Sprzęt ceniony jest za kompaktowe wymiary. Zajmuje niewiele miejsca. Z łatwością zmieści się w szafie. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne. Odkurza się bez schylania. Dobrze jeśli odkurzacz pionowy dostępny jest z filtrem HEPA, który usuwa drobne pyły. To rozwiązanie idealne dla alergików.

Odkurzacz pionowy – z kablem czy bez?

Wybierając odkurzacz pionowy, należy zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Standardowo jest to prąd o napięciu 230–240 V. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest odkurzacz pionowy bezprzewodowy z wbudowanym akumulatorem. Zapewnia ogromną wygodę użytkowania. Kabel nie ogranicza ruchów i nie ma konieczności przepinania wtyczki między gniazdkami. Taki sprzęt ma jednak regulowany czas pracy. Parametr zależy od uruchomionych funkcji i mocy odkurzania. Doskonałe wartości ma Philips SpeedPro Max Aqua XC8149/01. Jego maksymalny czas pracy wynosi 80 minut. Gorsze modele mogą pracować do 40, a nawet do 20 minut. Dobrze jeśli na sprzęcie widoczny jest poziom naładowania baterii, który informuje o jej bieżącym poziomie. Przed zakupem warto upewnić się również, ile trwa ładowanie akumulatora.

Powszechnie przyjęto, że odkurzacz pionowy przewodowy ma większą moc niż sprzęt bez kabla. W większości przypadków ta reguła sprawdza się, lecz na rynku dostępne są także modele bezprzewodowe o dużej mocy. Doskonałym tego przykładem jest Philips SpeedPro Max Aqua FC6904/01.

Polecane odkurzacze pionowe
  • 1 264 zł
  • 699 zł
  • 2 399 zł
  • 999 zł
  • 1 449 zł

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz pionowy?

Odkurzacz pionowy w czerwonym kolorze

Wybierając odkurzacz pionowy, należy rozważyć pojemność zbiornika na odpady, która zależy od sprzątanych powierzchni. Do dwupokojowego i mniejszego mieszkania w zupełności wystarczy pojemnik 1,5–2,5 l. Przy większym metrażu najlepszym rozwiązaniem będzie pojemnik co najmniej 3 l. Na wybór odkurzacza powinno wpłynąć także odpowiednie wyprofilowanie rączki. Najlepiej, jeśli ma ergonomiczny kształt, przez co wygodnie się ją trzyma. Wskazane jest również, by była wyposażona w antypoślizgowe gumki.

Kolejnym czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę, decydując się na kupno tego sprzętu, jest waga. Wiele modeli jest stosunkowo lekkich, przez co ich przenoszenie nie sprawia kłopotów. Dodatkowo lżejszymi urządzeniami łatwiej się operuje. Odkurzacz pionowy jest cichszy niż tradycyjny. Poziom generowanego hałasu jest różny w zależności od modelu, przy czym w większości przypadków wynosi 70 dB.

Jakie funkcje mogą mieć odkurzacze pionowe?

Wskazane jest, by odkurzacze pionowe miały funkcję mycia podłóg. Dzięki temu nie potrzeba osobnych sprzętów do odkurzania i mycia. Dodatkowo posłużyć mogą do zbierania rozlanych płynów np. usuwania soku, kawy, herbaty. Cennym rozwiązaniem jest funkcja odkurzacza ręcznego, którego zadaniem jest czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni. Doskonale sprawdzi się przy sprzątaniu samochodu, szczelin kanapy czy zebraniu okruchów ze stołu. Wbudowany odkurzacz ręczny jest niezwykle poręczny i lekki.

Odkurzacz pionowy najczęściej wyposażony jest w uniwersalną ssawko-szczotkę i ssawkę szczelinową. Warto wybierać modele z elektroszczotką. Końcówka jest niezawodna przy zbieraniu włosów czy sierści zwierząt oraz odkurzaniu dywanów z długim włosiem. Posiada nią m.in. Bosch BBS1224. Ciekawym pomysłem jest podświetlenie nasadek LED, dzięki czemu nie ukryje się żaden okruszek. Wyposażono w nie m.in. Philips SpeedPro Max XC8049/01.

Bardzo dobre odkurzacze pionowe mają System Dynamic Load Sensor, który inteligentnie, 360 razy na sekundę wykrywa opór na szczotce i adekwatnie do tego zmienia – dostosowuje pracę silnika (moc ssania). Funkcję taką posiada m.in. Dyson V11 Absolute.

Ile kosztuje pionowy odkurzacz?

Cena odkurzaczy pionowych determinowana jest zastosowanymi w nich rozwiązaniami, a ich wybór zależy od indywidualnych wymagań i potrzeb. Sprzęt można kupić już za kilkaset złotych, przy czym będzie miał ograniczoną wydajność i niską moc. Skuteczne i wysokiej jakości urządzenie to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link