Dlaczego pamięć RAM wpływa na wydajność komputera?

Autor: Ola

Kompletujesz superwydajny komputer i zastanawiasz się, jakie podzespoły są najważniejsze dla jego wydajności? W czołówce z pewnością znajduje się pamięć RAM, na której zapisywane są dane aktualnych procesów. Dlaczego jednak pamięć komputera ma tak duże znaczenie? Wyjaśniamy, jaki wpływ na wydajność sprzętu ma RAM w komputerze.

Montaż pamięci RAM w komputerze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaka jest rola pamięci RAM w komputerze
  2. dlaczego pamięć komputera ma wpływ na jego wydajność
  3. jak wybrać pamięć RAM, aby uzyskać najlepszą wydajność komputera

Czym jest RAM i do czego służy pamięć w komputerze?

Żeby zrozumieć, jaki wpływ ma pamięć komputera na płynną i wydajną pracę urządzenia, trzeba dowiedzieć się, czym właściwie jest RAM i do czego służy. Skrót ten można rozwinąć jako „Random-Access Memory”, czyli pamięć o dostępie swobodnym. Ten rodzaj pamięci cyfrowej jest w komputerach wykorzystywany jako pamięć operacyjna, na której zapisywane są pliki tymczasowe oraz aktualnie działające procesy.

WARTO WIEDZIEĆ

Pamięci RAM można podzielić według standardów. Pierwsze kości zostały określone skrótem DDR (ang. double data rate). Typy RAM-u, które są stosowane współcześnie, to popularne DDR3 oraz najbardziej wydajne DDR4. Warto pamiętać, że z uwagi na różnice w budowie kości standardy te nie są kompatybilne.

Dlaczego RAM w komputerze wpływa na jego wydajność?

Pamięć RAM w komputerzeZnając przedstawioną wyżej definicję, możesz się łatwo domyślić, dlaczego to właśnie od tego podzespołu zależy płynna i wydajna praca. To właśnie pamięć RAM komputera jest miejscem, w którym znajdują się pliki tymczasowe wszelkich zachodzących procesów. Każda operacja w systemie wymaga pewnej ilości miejsca na dane, w przeciwnym wypadku nie zostanie przetworzona. Po zamknięciu procesu pliki tymczasowe są usuwane, a pamięć może być wykorzystana od nowa.

Jeśli używasz kilku programów (a nawet jeśli masz otwartych kilka zakładek przeglądarki) lub korzystasz z bardzo wymagającego oprogramowania bądź gry, wszystkie procesy są przetwarzane jednocześnie. Potrzeba więc więcej pamięci operacyjnej, inaczej RAM szybko się zapełni. Liczba gigabajtów pamięci to jednak nie wszystko. Jeśli RAM w komputerze jest mało wydajny, odczyt danych będzie wolniejszy, a to przełoży się na mało płynną pracę.

Polecane pamięci ram
  • 399 zł
  • 199 zł
  • 399 zł
  • 219 zł
  • 449 zł

Jaką pamięć RAM wybrać, jeśli zależy Ci na wydajnej pracy?

Crucial DDR3 8GB 1600 CL11 SODIMMZastanawiasz się, jaką pamięć RAM wybrać do komputera lub laptopa, aby cieszyć się świetną wydajnością i płynnością pracy? Najważniejszym elementem, na który zwraca się uwagę, jest liczba gigabajtów RAM-u, którymi dysponuje dany sprzęt. Oczywiście, im więcej miejsca na zapis danych tymczasowych, tym mniejsze ryzyko, że komputer nie poradzi sobie z wymagającymi grami i programami – dlatego gracze chętnie sięgają po pojemne kości RAM, takie jak G.Skill Trident Z DDR4 32GB czy Crucial DDR4 64GB.

Pojemność pamięci komputera to nie wszystko. Równie ważna jest jej płynna, wydajna praca, bez opóźnień. Dlatego duże znaczenie ma także:

  • częstotliwość pamięci RAM, czyli jej taktowanie – im wyższe, tym większa będzie moc obliczeniowa komputera. Ten parametr jest szczególnie istotny dla graczy preferujących dynamiczne gry, którym zależy na płynnym wyświetlaniu jak największej liczbie klatek na sekundę. Największą częstotliwość posiadają obecnie kości pamięci w standardzie DDR4 – w sprzedaży można znaleźć nawet RAM o taktowaniu 4600 MHz;
  • opóźnienie CL, czyli CAS Latency – to chyba najważniejszy parametr pamięci RAM, który ma wpływ na wydajność komputera. Co oznacza CL? Jest to czas, który upływa między chwilą wysłania żądania a odczytem danych z pamięci operacyjnych. Jeśli zależy Ci na sprawnej, wydajnej pracy, szukaj pamięci RAM o jak najniższym opóźnieniu.

Szukasz wydajnej pamięci RAM do swojego laptopa? Zobacz nasz poradnik: Jaka pamięć RAM do laptopa? Sprawdź nasze propozycje.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link