Dezynfekcja – czego i w jaki sposób warto używać, aby pozbyć się szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów?

Autor: Zosia

Dezynfekcja to szeroko pojęta dziedzina pozbywania się mikroorganizmów przy pomocy metod fizycznych, chemicznych i termiczno-chemicznych. Odkażanie powierzchni użytkowych w domu oraz elementów urządzeń RTV i AGD może być sprawne i przyjemne przy pomocy prostych sztuczek i niedrogich narzędzi.

Osoba w gumowych rękawicach czyści detergentem podłogę przy pomocy ścierki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co oznacza pojęcie dezynfekcja i jakie są jej rodzaje
 2. czego warto użyć do niszczenia mikroorganizmów na sprzęcie AGD i RTV
 3. od czego zależy powodzenie dezynfekcji

Co oznacza termin dezynfekcja?

Chusteczki do dezynfekcji

Dezynfekcja oznacza postępowanie mające na celu zniszczenie lub zredukowanie liczby mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, oraz ich wszelkich form wegetatywnych do bezpiecznego dla zdrowia poziomu. Dezynfekcja w odróżnieniu od sterylizacji nie prowadzi do wyjałowienia płaszczyzny i najczęściej dotyczy przedmiotów codziennego użytku, narzędzi oraz powierzchni roboczych w domu i najbliższym otoczeniu. Jednym z bardziej znanych i cenionych za skuteczność sposobów przywracania higieny zarówno urządzeń AGD, jak i wrażliwych na środki czyszczące soczewek, matryc i innych komponentów sprzętów RTV jest bakteriobójczy płyn w formie sprayu, wolny od alkoholu i innych chemicznych substratów. Taki jak e5 RE00032 Itseptic, przeznaczony do dezynfekcji przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych i szklanych, jak ekrany LCD, plazma czy OLED, ekrany dotykowe, smartfony i telefony komórkowe, tablety, kamery, aparaty cyfrowe czy sprzęt biurowy w domu, placówkach edukacyjnych, rekreacyjnych i opieki zdrowotnej oraz powierzchni mających bezpośredni kontakt z żywnością. Sterylizacja to proces bardziej agresywny, ukierunkowany na eliminację drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych, stosowany najczęściej w medycynie, gastronomii oraz przemyśle kosmetycznym. Niemniej jednak dezynfekcja i sterylizacja to szeroko pojęte dziedziny zwalczania mikrobów zagrażających zdrowiu.

Rodzaje dezynfekcji

Istnieje kilka rodzajów procesu odkażania. Niszczenie mikrobów może odbywać się za pomocą następujących metod.

 • Fizycznej, w której czynnikiem odkażającym jest m.in. para wodna o temperaturze 100–105°C, skuteczna po wcześniejszym oczyszczeniu sprzętu, odzieży czy powierzchni. Dezynfekcja tego typu najczęściej stosowana jest do odkażania wyposażenia sanitarnego. Z kolei drugi sposób wykorzystywany do eliminacji mikroorganizmów to promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 256 nm, niszczące wszelkie drobnoustroje znajdujące się na nieosłoniętych od promieni powierzchniach oraz w powietrzu. Metoda stosowana jest najczęściej w pomieszczeniach placówek leczniczych. Dezynfekcja medyczna zapobiega rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych patogenów między pacjentami oraz personelem opiekuńczo-terapeutycznym.
 • Chemicznej, działającej toksycznie na strukturę i metabolizm mikroorganizmów, co prowadzi do ich śmierci lub inaktywacji za pomocą np. czwartorzędowych soli aminowych, alkoholu etylowego i izopropylowego, związków metali ciężkich, mydła czy odczynów kwasowych i zasadowych. Aby dezynfekcja chemiczna przebiegała w bezpiecznych warunkach, zaleca się stosowanie dodatkowej ochrony w postaci rękawic, maseczek, okularów czy fartuchów zabezpieczających skórę i śluzówki przed toksycznymi oparami i bezpośrednim kontaktem.
 • Termiczno-chemicznej, czyli zastosowaniu jednej z technik chemicznych w towarzystwie oddziaływania na odkażaną powierzchnię wysokiej temperatury. Niektóra chemia do dezynfekcji aktywuje się dopiero w środowisku wilgotnym i gorącym. To szczególnie istotne w przypadku dezynfekcji pomieszczeń i znajdującego się w nich powietrza. Dezynfekcja termiczna to np. powszechnie znane wyparzanie przedmiotów wrzącą wodą.
 • 78,90 zł
 • 24,99 zł
 • 39,99 zł
 • 59,99 zł
 • 16,99 zł

Czego warto użyć do dezynfekcji domowej?

Zestaw detergentów myjących i dezynfekujących

Najbardziej powszechną substancją do dezynfekcji różnych powierzchni syntetycznych jest roztwór chloru. Środki na bazie tego składnika stosuje się najczęściej do odkażania armatury sanitarnej, kabin prysznicowych czy wody w basenie. Alternatywą dla tego środka jest aktywny tlen do dezynfekcji w tabletkach regulujący poziom Ph wody, który nie powoduje efektów ubocznych, takich jak alergie i podrażnienia skórne. Gospodarcza chemia do dezynfekcji, przeznaczona do kontrolowania szkodliwych organizmów w przypadku osób szczególnie wrażliwych, może być częściowo zastąpiona domowej produkcji preparatami opartymi na bazie wody, octu, sody oczyszczonej czy kwasu cytrynowego i olejków eterycznych. Przykładowo odkażanie pomieszczeń, takich jak łazienka i toaleta, oraz pojedynczych elementów wyposażenia, takich jak zlew i blat roboczy, można poddać dezynfekcji roztworem przygotowanym w proporcji 1:1 z wody i octu. Taka mieszanka z powodzeniem odświeży także wnętrze lodówki. Również woda utleniona, kojarzona głównie ze środkiem do dezynfekcji ran i skaleczeń, wykazuje wysoką skuteczność w zabijaniu drobnoustrojów na powierzchniach i artykułach gospodarczych.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link