Rodzaje czytników kart w cyfrowych ramkach do zdjęć

Autor: Zosia

Ramka multimedialna to dekoracja, dzięki której można mieć zawsze przed oczyma utrwalone na fotografiach wspomnienia i twarze najbliższych. Czytnik kart w cyfrowej ramce do zdjęć jest czynnikiem determinującym rodzaj obsługiwanych przez nią kart, a zatem zakres plików, jakie można wyświetlić.

Czarna ramka cyfrowa na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest cyfrowa ramka na zdjęcia
  2. jakie czytniki kart pamięci może mieć ramka multimedialna
  3. czym charakteryzują się poszczególne czytniki kart pamięci w e-ramce

Cyfrowa ramka na zdjęcia – co to jest?

Czarna elektroniczna ramka na ciemnym tle

Zdjęcia bliskich to stały element wyposażenia większości domów. Za sprawą fotografii cyfrowej można robić ich nieskończenie wiele i upamiętniać w ten sposób każdą wspaniałą chwilę. Ta ogromna zaleta staje się jednocześnie sporym problemem – trudności w zdecydowaniu się na konkretne zdjęcie. Rozwiązaniem okazuje się cyfrowa ramka do zdjęć, która ma cienkowarstwowy wyświetlacz LCD o przekątnej od kilku do nawet kilkunastu cali. Im większy ekran, tym więcej szczegółów można na nim zobaczyć. Ramka elektroniczna zyskuje też na popularności ze względu na zastępowanie wywoływania zdjęć gromadzeniem całych ich kolekcji na dysku twardym komputera.

Ramka cyfrowa, zwana także e-ramką, to elektroniczne urządzenie, które wzorowane jest na tradycyjnej ramce, tyle że wyświetla zdjęcia w formie cyfrowej. Po włożeniu karty pamięci w odpowiednie gniazdo wybiera się sposób prezentacji zdjęć. Najczęściej oferują one podgląd pojedynczego zdjęcia lub pokaz wszystkich slajdów. Istnieje też możliwość podłączenia ramki multimedialnej do telewizora i przeglądania ich na większym ekranie. Konieczne jest wówczas gniazdo HDMI. Rodzaj obsługiwanych kart pamięci przez elektroniczną ramkę jest ważny, bo większość z nich wykorzystuje jedynie zewnętrzne źródła danych.

Jakie karty pamięci może obsłużyć cyfrowa ramka?

Znajdujące się w ofercie RTV EURO AGD elektroniczne ramki do zdjęć mają wbudowany czytnik kart pamięci, obsługujący najpopularniejsze rodzaje kart, w tym:

  • MMC – MultiMedia Card;
  • SD – Secure Digital;
  • SDHC – Secure Digital High Capacity.

Im więcej rodzajów kart obsługuje ramka, tym więcej plików będzie mogła wyświetlić. Jest to bardzo ważne z uwagi na brak lub ograniczoną pojemność cyfrowej ramki na zdjęcia. Jeśli chce się stale dogrywać nowe zdjęcia do starych i poszerzać galerię, to konieczne będzie zaopatrzenie się w kartę pamięci. Miłym bonusem jest również wyjście USB. Daje ono możliwość podłączenia dowolnego urządzenia wyposażonego w port USB i ściągnięcia do pamięci ramki plików. Za pomocą pendrive’a można też rozszerzyć pamięć. Najczęściej występującymi pojemnościami są: 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB i 128 GB. W wejście USB wyposażone zostały takie modele elektronicznych ramek, jak np. Intenso 8" MediaArtist czy Hama Steel Basic 10", która ma gniazda typu A, mini oraz 2.0 High Speed.

Elektroniczna ramka na zdjęcia a czytnik kart MMC

Eltroniczna ramka na zdjęcia z przezroczystego szkła i srebrnego metalu

Wiele ramek elektronicznych na zdjęcia ma czytniki kart MMC, które dostępne są na rynku już od 1997 roku. Karty te odznaczają się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne i brakiem przełącznika zabezpieczania danych przed zapisem. MultiMedia Card ma rozmiary 24 × 32 × 1,4 mm i waży mniej niż 2 g. Mimo niewielkich rozmiarów w marcu 2004 roku pojawiła się jeszcze mniejsza jej wersja, tj. Reduced Size MultiMedia Card (RS-MMC), o rozmiarze 24 × 18 × 1,4 mm. Czytnik karty MMC można dostosować do jej nowszej wersji za sprawą specjalnego adaptera. W sprzedaży znajdują się karty MMC o pojemności 4 GB i MMC micro do 2 GB. Ramki na zdjęcia wyposażone w czytniki kart MMC to m.in. Hama Steel Premium 9,7", Hama Slimline Basic 8".

Elektroniczna ramka na zdjęcia z czytnikami kart SD i SDHC

Ramki elektroniczne obsługują zazwyczaj kartę SD. To najpopularniejszy format kart pamięci, jaki funkcjonuje od 2000 roku. Dostępny był pierwotnie w wymiarach 24 × 32 × 2,1 mm. Charakteryzuje się zabezpieczającym dane przełącznikiem. Oprócz elektronicznych ramek często stosuje się ją w aparatach fotograficznych. Na rynku znaleźć można jej mniejszą wersję. W 2003 roku przedstawiono kartę mini-SD o wymiarach 21,5 × 20 × 1,4 mm. W 2005 zaprezentowano jeszcze mniejszą kartę – 11 × 15 × 1 mm. Nazwaną ją micro-SD. Do kart przygotowano adaptery umożliwiające używanie ich zamiast kart SD. W sposób bezpośredni z SD wiążą się karty Secure Digital High Capacity. Najprościej można je określić jako karty SD o zwiększonej pojemności. Mają od 4 GB do 32 GB. Ich wadą są niższe prędkości przesyłu danych. Sporadycznie można również spotkać karty 4 GB SD (nie SDHC). Czytniki kart kompatybilne z SDHC oferują wsteczną kompatybilność z formatem SD. Karty SD mające powyżej 64 GB określane są jako Secure Digital eXtended Capacity Card (SDXC). Ramka elektroniczna może mieć problem z ich obsługą. Pamięć SDXC po raz pierwszy zaprezentowano w 2009 roku. Od SDHC różni się też wyższym transferem danych i zastosowaniem exFAT zamiast FAT32. SDHC i SDXC doczekały się też pomniejszonych wersji. We wbudowany czytnik kart SD i SDHC wyposażono m.in. Hama Steel Basic 8" czy Hama Slimline Basic 10".

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link