Czytnik e-booków z Bluetooth – czynnik podnoszący atrakcyjność sprzętu

Autor: Klaudia

Konkurencja na rynku czytników e-booków jest duża. W związku z tym producenci oprócz podstawowych funkcji wprowadzają do urządzeń rozmaite dodatki. Takim, który istotnie uatrakcyjnia korzystanie z czytnika e-booków, jest Bluetooth, czyli łączność bezprzewodowa krótkiego zasięgu.

Biały czytnik e-booków z Bluetooth i leżący na nim czarny telefon komórkowy oraz bezprzewodowy zestaw słuchawkowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki czynnik istotnie podnosi atrakcyjność czytników e-booków
  2. jakie korzyści zapewnia Bluetooth w czytnikach e-booków
  3. na jakie rozwiązanie się zdecydować – czytnik e-booków z Bluetooth czy Wi-Fi

Czytnik e-booków z Bluetooth – jeden z głównych parametrów

Na białym stole leżą czytnik e-booków z Bluetooth, telefon, otwarty lapotop  i filiżanka kawy

Czytniki e-booków cieszą się od kilku lat bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród osób, które lubią wygodę podczas dobrej lektury. Nabywane są nie tylko na prywatny użytek, ale i stanowią często wybierany prezent dla bliskich osób. Na rynku znajduje się naprawdę spora oferta tego sprzętu, który z pozoru nie różni się bardzo od siebie, lecz w rzeczywistości ma różne parametry i funkcje. W konsekwencji wybór najbardziej odpowiadającego klientowi modelu okazuje się nie lada wyzwaniem. Przed zakupem urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie w łączność bezprzewodową, która znacząco wpływa na atrakcyjność i komfort użytkowania. Czytniki e-booków mogą mieć Bluetooth lub Wi-Fi.

Czytnik e-booków z Bluetooth – ważne informacje

Wydawać by się mogło, iż czytniki e-booków to niepozorne urządzenia, jednak za sprawą Bluetooth gwarantują spore możliwości. Bluetooth to standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi. Wybierając urządzenie, należy dokładnie zapoznać się z jego specyfiką i wyszukać informacje odnoszące się do zasięgu i szybkości przesyłania danych. W zależności od klasy urządzenia zasięg Bluetooth może wynosić od 1 m do nawet 100 m. Oczywiście im większy, tym lepiej. Podobnie rzecz ma się z szybkością transferu. Najmniejszą charakteryzuje się Bluetooth 1.0, a wynosi ona 21 kb/s. Wraz z rozwojem technologii nastąpiło znaczne jej wzmocnienie, a towarzyszyło temu dodatkowo zmniejszenie poboru energii i zwiększenie bezpieczeństwa. Wśród czołowych producentów czytników e-booków z Bluetoothem dostępnych w RTV EURO AGD znajdują się inkBOOK, Pocketbook, Amazon.

Polecane czytniki e-booków
  • 499 zł
  • 1 549 zł
  • 1 249 zł
  • 699 zł
  • 479 zł

Czytnik e-booków z Bluetooth – jakie daje korzyści?

Na białym stole obok książek znajduje się czarny czytnik e-booków z Bluetooth, a  na nim biało-czerowny telefon

Wprowadzenie Bluetooth do czytnika e-booków pozwala na połączenie go z takimi urządzeniami, jak klawiatura, laptop czy smartfon, o ile mają one odpowiedni moduł Bluetooth. Należy nadmienić, iż połączenie to pozbawione jest plątaniny kabli. Wystarczy, że włączy się funkcję na obu urządzeniach i sparuje się je ze sobą, by łatwo i wygodnie zarządzać danymi. Posiadacze czytników e-booków dysponujących modułem Bluetooth najczęściej wykorzystują je do przesyłania i odbierania plików do czytania. Jednak kto powiedział, że to musi być ich jedyna funkcja? Niektóre modele umożliwiają odsłuchiwanie audiobooków. Rozwiązanie to pozwala na jednoczesne wykonywanie kilku czynności. Dzięki temu doskonale wpisuje się w popularny obecnie multitasking. Jeżeli klientowi zależy na słuchaniu plików, musi dokładnie przyjrzeć się urządzeniu. Decydując się na czytnik e-booków tylko z Bluetooth (bez adaptera), nie skorzysta z opcji odtwarzania formatów dźwiękowych, o ile nie wyposaży się w bezprzewodowe urządzenie audio. Najlepszym rozwiązaniem jest czytnik e-booków mający adapter i Bluetooth. Nie ma wówczas konieczności posiadania bezprzewodowych słuchawek czy głośnika. Rozwiązanie to jest też polecane osobom, które wolą korzystać ze standardowych słuchawek.

Czytnik e-booków z Bluetooth czy Wi-Fi – na jaki się zdecydować?

Osoby, które mają w planach zakup czytnika e-booków, często zadają sobie pytanie, które rozwiązanie jest lepsze – połączenie Bluetooth czy Wi-Fi. Wszystko zależy od tego, jakimi środkami się dysponuje i do czego będzie się używać sprzętu. Czytniki z Wi-Fi mają o wiele większy zasięg działania bezprzewodowego, który na otwartych przestrzeniach może osiągać nawet 600 m. Połączenie drogą radiową jest łatwiejsze do nawiązania i stabilniejsze. Oferuje szybki bezprzewodowy dostęp do Internetu. Pozwala to, chociażby, na dostęp do aktualizacji oprogramowania czy możliwość zakupu nowych książek bezpośrednio przez urządzenie. Wyłącznie funkcję Wi-Fi mają m.in. modele: Pocketbook 627 Touch Lux 4 (szmaragdowy), Amazon Kindle Paperwhite 4 8GB (bez reklam), inkBOOK Lumos 6" Wi-Fi (czarny).

Jeżeli już decydujemy się na zakup nieco droższego czytnika, najlepiej, aby był on wyposażony w oba rozwiązania – Bluetooth i Wi-Fi. Niektóre modele za sprawą łączności z klawiaturą i możliwości przeglądania internetu przeistaczają się w niewielki komputer. Jak na razie tylko nieliczne czytniki e-booków mają taką opcję, a to ze względu na ograniczoną ofertę odpowiadających im klawiatur. Z pewnością rozwiązanie to docenią osoby, które dużo czasu spędzają na pisaniu czy redagowaniu tekstów, ponieważ ekran w czytnikach e-booków jest zdecydowanie lepszy od tego w zwykłym komputerze. W obie formy łączności bezprzewodowej wyposażono m.in. modele: Pocketbook 632 Touch HD 3 (szary), Pocketbook InkPad X (szary), inkBOOK Explore 8".

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów