Jaki czytnik e-booków wybrać? Zobacz na co zwrócić uwagę przy zakupie

Autor: Klaudia

Chociaż czytniki e-booków z pozoru nie różnią się bardzo od siebie, w rzeczywistości mają różne parametry i funkcje, które znacząco wpływają na komfort korzystania z urządzenia. Dlatego kupując czytnik, porównaj ze sobą poszczególne modele i wybierz taki, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Nie wiesz, jaki dobry czytnik e-booków kupić? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Kobieta czytająca e-booka na czytniku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki jest najlepszy ekran do czytników e-booków,

- jakie znaczenie ma rozdzielczość wyświetlacza,

- jakie formaty powinien obsługiwać czytnik e-booków,

- jakie parametry techniczne powinien mieć czytnik.

Jaki ekran powinien mieć czytnik e-booków?

Korzystanie z czytnika e-booków na plażyEkran czytnika e-booków to jego najważniejsza część. Jego zadaniem jest zapewnić komfort czytania zbliżony do standardowego papieru. Nie może męczyć oczu, dlatego jego powierzchnia musi być matowa, a kontrast jak najwyraźniejszy. Te kryteria spełniają wyłącznie czytniki e-booków z wyświetlaczem wykorzystującym technologię E-Ink. Część urządzeń jest dodatkowo wzbogacona o oświetlenie ekranu, dzięki czemu pozwala na czytanie także po zmroku, bez stosowania dodatkowego oświetlenia.

Czym charakteryzuje się elektroniczny papier? Po pierwsze, wyświetlany na nim tekst jest czytelny niezależnie od zmiany oświetlenia czy kątów widzenia – można go odczytać równie komfortowo w pełnym słońcu, jak i trzymając czytnik pod kątem. Jego innym atutem jest niskie zużycie prądu, dzięki czemu czytnik do e-booków bardzo rzadko wymaga ładowania.

CZY WIESZ, ŻE…

Technologia E-Ink, czyli elektronicznego papieru, działa w oparciu o miliony mikrokapsułek. Każda z nich zawiera naładowane dodatnio lub ujemnie cząsteczki białego i czarnego atramentu. Składający się z nich atrament zostaje nałożony na matrycę elektroniczną, która steruje każdym powstałym w ten sposób pikselem. Dzięki temu ekran czytnika e-booków wyraźnie wyświetla tekst.

Standardowy rozmiar ekranu czytnika e-booków to 6 cali – wyświetlacz o takiej przekątnej znajdziemy zarówno w modelach Kindle Paperwhite 3, Pocketbook czy inkBook. Niektórzy producenci tworzą też czytniki o większych ekranach, które zapewniają większy komfort czytania – na przykład Pocketbook InkPad 3 posiada wyświetlacz o przekątnej aż 8 cali.
Polecane czytniki e-booków
  • 969 zł
  • 529 zł
  • 1 299 zł
  • 699 zł
  • 979 zł

Jaką rozdzielczość wyświetlacza powinien mieć czytnik e-booków?

Urządzenia mogą różnić się od siebie rozdzielczością – im wyższa, tym wyświetlany tekst jest lepszej jakości i wyraźniejszy. Na rynku są dostępne czytniki w czterech najpopularniejszych rozdzielczościach:

Czytnik do e-booków – obsługiwane formaty

Szukając czytnika e-booków, na pewno zauważysz, że urządzenia od różnych producentów często obsługują różne formaty plików. To istotny parametr, ponieważ większość wydawców e-booków decyduje się na korzystanie z formatów: MOBI, EPUB oraz PDF. Dwa pierwsze standardy doskonale nadają się do czytania książek i dłuższych tekstów, ponieważ umożliwiają swobodne zwiększanie tekstu czy zmianę czcionki podczas czytania, podczas gdy dokumenty PDF występują w formie całych arkuszy. Większość urządzeń jest kompatybilna również z szeregiem innych formatów, na przykład DOC czy JPEG, które przydają się do wyświetlania dokumentów tekstowych i obrazów.

Czytnik e-booków – parametry techniczne

Czytnik e-booków Amazon Kindle Paperwhite 3Rozważając, jaki czytnik e-booków wybrać, zwróć uwagę na parametry każdego modelu:

  • wbudowana pamięć – to miejsce na przechowywanie książek. Standardowo jest to od 2 do 8 GB,
  • łączność – czytniki e-booków mogą łączyć się z komputerem za pomocą kabla USB, technologii Bluetooth lub Wi-Fi. Modele z dostępem do Internetu pozwalają na łatwiejsze przesyłanie książek na urządzenie,
  • dotykowy ekran – dzięki dotykowemu sterowaniu możesz łatwiej wyszukiwać sformułowania w słowniku lub Wikipedii, przechodzić do odsyłaczy i zmieniać rozmiar czcionki,
  • slot na kartę SD/micro-SD – pozwala rozbudować pojemność czytnika.

Nie wiesz, jaki model wybrać? Przeczytaj opinie naszych klientów o popularnych czytnikach e-booków! Sprawdź ranking dobrych czytników e-book i wybierz ten, który pozwoli Ci czytać wygodnie i komfortowo.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny