Czym kierować się podczas zakupu projektora?

Autor: Wojciech

Wybór odpowiedniego projektora to kwestia prosta tylko na pierwszy rzut oka – mnogość ofert dostępnych na rynku sprawia, że musimy dokładnie określić swoje priorytety, by być zadowolonym z zakupu. 

 
 
Po odpowiedzi na te pytania łatwiej będzie określić charakterystykę urządzenia, które nas interesuje. Oto najważniejsze cechy na podstawie których ocenimy, który projektor jest dla nas idealny:
 • Obiektyw  – decyzja o zakupie takiego sprzętu jest zazwyczaj starannie przemyślana i zaplanowana, co oznacza, że już wcześniej jesteśmy świadomi i pewni, gdzie będzie się on znajdować. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli odpowiednio dobrać ogniskową obiektywu oraz zakres powiększenia do wielkości ekranu projekcyjnego. By przekonać się, czy odległość między obiektywem a ekranem jest odpowiednia, będziemy mogli skorzystać np. z prostego kalkulatora odległości, który najczęściej widnieje na stronach producentów. Ważnym elementem wyposażenia jest również funkcja Lens Shift, która pozwala na przesunięcie obiektywu względem projektora, dzięki czemu korekta dalszych ustawień nie jest konieczna – jest ona szczególnie istotna dla osób, które celują w kupno projektora jako integralnej części składowej zestawu kina domowego.
 • Jasność – tutaj musimy zastanowić się, w jakich warunkach będziemy z projektora korzystać najczęściej. Jeśli będzie to wspomniany zestaw kina domowego, to możemy sobie pozwolić na wybór sprzętu świecącego na poziomie 800 lumenów – ostatecznie filmy zazwyczaj oglądamy w pomieszczeniu zacienionym, zatem o wiele ważniejszą informacją będzie dla nas kontrast i jakość odwzorowywanych kolorów. Jeśli jednak urządzenie ma nam służyć do wyświetlania prezentacji multimedialnych w dużych salach konferencyjnych, to konieczny okaże się wybór projektora, którego jasność opisuje co najmniej 2000 lumenów.
 
 • Kontrast – kolejny z istotnych parametrów, dzięki któremu będziemy mogli określić, jakie urządzenie będzie nam potrzebne. Wartość ta definiuje, jak wiele odcieni kolorów będzie widocznych na ekranie, a określa się ją na podstawie stosunku luminacji maksymalnej do luminacji minimalnej, czyli kolejno bieli i czerni. Prezentacje multimedialne, które z reguły nie są zbyt dynamiczne, a kolory nie zmieniają się w każdej sekundzie będą wyglądać odpowiednio nawet na urządzeniu, które oferuje kontrast na poziomie 500:1.  Z kolei amatorzy kina domowego nie powinni się rozglądać za urządzeniami schodzącymi poniżej wartości 6000:1. Ilość metod pomiarowych sprawia, że – choć to kwestia ważna – trudno ocenić ją obiektywnie. Inny wynik da pomiar czerni i bieli osobno, a inny przy pomiarze obu kolorów wyświetlanych jednocześnie. Inny kontrast uzyskany zostanie w warunkach laboratoryjnych, a inny w domu, czy nawet sklepie. Idealną sytuacją jest możliwość przetestowania projektora w warunkach, które jak najbardziej odpowiadają tym docelowym.

KUP PROJEKTOR MULTIMEDIALNY JUŻ TERAZ!
 • 2 249 zł
 • 2 659 zł
 • 2 589 zł
 • 1 729 zł
 • 1 529 zł
 • Rozdzielczość – tutaj sprawa jest stosunkowo prosta: rozdzielczości różnej maści urządzeń zamknąć można w przedziale od 640 x 480 pikseli do 1920 x 1080 pikseli. Im wartość jest wyższa, tym lepszy będzie obraz widoczny na ekranie projekcyjnym ze względu na ilość wyświetlanych punktów. Rozdzielczość ekranu determinuje również format obrazu: od standardowego 4:3, poprzez pośredni 16:10 aż po panoramiczny 16:9.
 • Lampa  – centralnym, a zarazem najdroższym elementem, z którego składa się urządzenie jest lampa. Parametrem, który w tym przypadku określa jakość jest jej żywotność – im wyższą liczbą jest ona opisana, tym lepiej. Żywotność określa, jak długo pracować będzie projektor, zanim moc lampy spadnie nawet o połowę (okres ten można wydłużyć odpowiednio dbając o sprzęt poprzez regularne czyszczenie). Przyzwoitym wynikiem jest wartość około 3000 godzin w trybie ekonomicznym.
 • Technologia  – obecnie wyróżnić można dwie dominujące technologie: LCD i DLP. Pierwsza dostarcza bardziej naturalne kolory i oferuje więcej szczegółów w wyświetlanym obrazie, jednak kosztem głębi i mocy czerni. Ta bowiem jest zdecydowanie bardziej wyrazista przy okazji projektorów produkowanych w technologii DLP, chociaż w tańszych urządzeniach możemy natrafić na niepożądany ‘efekt tęczy’. Nie ma jednak jednej teorii mówiącej jaka technologia jest najlepsza dla konkretnego zastosowania, bowiem nie jest czynnikiem decydującym w kwestii jakości wyświetlanego obrazu, niemniej wciąż jest to kwestia warta wspomnienia.
 • Złącza – by projektor współpracował z docelowymi urządzeniami musimy sprawdzić, jakie złącza znajdują się w jego obudowie. W związku z tym, że w ostatnim czasie najprościej skomunikować urządzenia za pomocą standardu HDMI to musimy się upewnić, że odpowiednie wyjście będzie w projektorze obecne. Nie oznacza to jednak, że cała reszta stanie się zbędna – szczególnie w przypadku sprzętu mobilnego, które często może być podłączane do różnych urządzeń. Dobrze by było, aby w projektorze znajdowały się również wyjścia analogowe typu RCA, S-VIDEO, D-SUB oraz COMPONENT. Oczywiście ilość złączy nie świadczy jednocześnie o lepszej jakości urządzenia, ale zdecydowanie rozszerza jego potencjalne zastosowanie.

Na koniec warto jeszcze wyróżnić najszersze grupy produktów, w skład których wchodzić będą konkretne urządzenia. Pierwszą z nich będą projektory do kina domowego, czyli nastawione na rozrywkę. Są kategorią najrozleglejszą, a jedyną uniwersalną radą może być zachęta do nie kierowania się ceną podczas zakupu – oglądając filmy, widowiska rozrywkowe czy sportowe oraz grając oczekujemy, że wyświetlany obraz będzie doskonałej jakości, inaczej zabawa w rzucanie obrazu na ścianę ma niewielki sens. Drugą grupą są projektory przeznaczone do zadań biznesowych.

Tutaj główną wartością, na jaką zwrócimy uwagę jest jasność wyświetlanego obrazu tak, by prezentacje były widoczne nawet w jasnych pomieszczeniach. Istotną kwestią są także gabaryty urządzenia, szczególnie jeśli zamierzamy je często przenosić. W końcu wyróżnić możemy także rodzinę projektorów instalacyjnych, które nadają się do zastosowań profesjonalnych. Są większe niż pozostałe urządzenia, charakteryzują się większą jasnością lamp, bardzo długim czasem pracy ciągłej oraz wymiennymi obiektywami.
 
ZOBACZ OFERTĘ PROJEKTORÓW MULTIMEDIALNYCH JUŻ TERAZ!
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów