Czym jest zegarek sportowy i jak pomaga w osiąganiu lepszych wyników?

Autor: Joanna

Śledzenie postępów i planowanie treningów jest coraz łatwiejsze. Wystarczy podczas biegu czy pływania mieć na nadgarstku zegarek sportowy, aby automatycznie zapisać uzyskane czasy i dystanse, a nawet parametry takie jak tętno i ciśnienie. Jesteś ciekaw, jakie jeszcze funkcje mają zegarki sportowe? Przeczytaj artykuł!

Biegacz sprawdza pokonany dystans na zegarku sportowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest zegarek sportowy,

- jak wygląda takie urządzenie,

- jak wykorzystać zegarek sportowy w praktyce,

- jaki zegarek sportowy do biegania wybrać.

Biegacz odczytuje czas z zegarka sportowegoCo to jest zegarek sportowy?

Zegarki sportowe mają możliwości, dzięki którym bliżej im do smartwatcha niż do zwykłego czasomierza. Mają połączenie nie tylko z GPS, ale także np. z Internetem. Ich najważniejszą funkcją jest dokonywanie pomiarów w trakcie aktywności fizycznej i zapisywanie ich, dzięki czemu możesz łatwo śledzić swoje postępy i planować treningi. Zegarek przydaje się także wtedy, gdy nie ćwiczysz – na przykład monitoruje Twój sen i mierzy Twoją aktywność fizyczną w ciągu dnia.

Zegarek sportowy – jak wygląda?

Zegarek sportowy jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które można wykorzystać zarówno w trakcie treningu, jak i na co dzień. Wygląda jak zaawansowany zegarek elektroniczny i tak jak on może służyć do odczytywania godziny. Zarówno zegarki sportowe męskie, jak i damskie są zaprojektowane tak, by dobrze prezentowały się na nadgarstku przez cały dzień. Oczywiście nie pasują do eleganckiego garnituru, ale możesz je nosić do nieformalnego stroju. Zegarki sportowe damskie mają lżejszą konstrukcję i są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych.

Zegarek sportowy – zastosowania

Zegarek sportowy Garmin Forerunner 235Zastanawiasz się, jak możesz w praktyce korzystać z zegarka sportowego, aby poprawić swoje wyniki i zwiększyć skuteczność treningów? Przez monitorowanie swoich osiągnięć możesz sprawić, że Twoje ćwiczenia będą efektywniejsze.
Najważniejsze i najbardziej podstawowe funkcje zegarka sportowego to stoper i timer. Mierząc i zapisując czas, możesz zauważyć, czy i jakie postępy osiągasz. Jeśli nie są one wystarczające, możesz wprowadzić zmiany w planie treningów. Śledzenie swoich wyników znacznie motywuje do aktywności.
Dzięki odbiornikowi GPS masz natomiast możliwość dokładnego śledzenia pokonywanych dystansów – sprawdzi się to szczególnie wtedy, jeśli biegasz lub jeździsz rowerem. Wiele zegarków sportowych, tak jak np. model Garmin Fenix 5S, automatycznie wylicza Twoją średnią prędkość na określonym dystansie.
Ważną funkcjonalnością zegarka jest wbudowany pulsometr. Mierzenie tętna podczas wysiłku pozwala na sprawdzenie swojej aktualnej kondycji fizycznej. Ponadto funkcja ta przyda się zwolennikom np. treningu cardio czy interwałowego – urządzenie da Ci znać, w którym momencie powinieneś zwolnić lub zmienić rodzaj wykonywanych ćwiczeń.

WSKAZÓWKA

Jeśli zależy Ci na funkcji pulsometru, przy zakupie zwróć uwagę, czy dany zegarek sportowy mierzy tętno na nadgarstku. W przeciwnym wypadku podczas treningu będziesz musiał nosić specjalny pas na klatkę piersiową.

Jaki zegarek sportowy do biegania?

Większość zegarków sportowych jest wyposażona w oprogramowanie odpowiednie do trenowania wielu różnych dyscyplin. Dzięki temu niezależnie od tego, czy akurat pływasz, czy jeździsz rowerem, zegarek wspiera Twoją ogólną aktywność fizyczną. Niektóre modele są jednak stworzone z myślą o konkretnej dyscyplinie i zawierają dodatkowe funkcje wspierające dany rodzaj treningu. Zastanawiasz się, jaki zegarek sportowy do biegania kupić? Wybierz zaawansowane urządzenie, takie jak Garmin Forerunner 735XT. Jest on wyposażony w funkcje takie jak np. pomiar czasu kontaktu z podłożem czy długość kroku.
Nie wiesz, jaki zegarek sportowy wybrać? Sprawdź nasz artykuł: 3 polecane zegarki sportowe Garmin – poznaj opinie naszych klientów .
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link