Data publikacji: 14 lutego 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Czym jest telewizor OLED?

Poleć znajomemu Drukuj

Ultracienki telewizor z dużym ekranem i fantastycznym obrazem w żywych kolorach to marzenie każdej osoby, która chce czuć się w swoim salonie jak w kinie. Szukając nowoczesnego telewizora, z pewnością wpadnie Ci w oko niejeden model z ekranem OLED, np. Samsung OLED TV lub telewizor OLED LG. Co to za wyświetlacz i jak działa? Sprawdź, jakie zalety mają telewizory OLED – opinie naszych zadowolonych klientów zachęcą Cię do zakupu.

Telewizor OLED zapewnia najwyższą jakość obrazu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest ekran OLED i jak działa,

- jakie są popularne telewizory OLED,

- jakie opinie o telewizorach OLED mają nasi klienci.

Co to jest ekran OLED i jak działa?

Telewizor z ekranem OLED w salonieTelewizory z ekranami OLED powstają dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii diod organicznych, dlatego wyświetlacze OLED nazywa się także ekranami organicznymi. Są największą konkurencją dla telewizorów z podświetleniem LED – o najważniejszych różnicach między tymi dwoma typami ekranu przeczytasz w poradniku Telewizor LED vs OLED – co wybrać?.
Wspomniane diody organiczne to diody elektroluminescencyjne wytworzone z polimerów przewodzących, czyli organicznych substancji chemicznych. Jedna dioda odpowiada jednemu pikselowi na wyświetlaczu. Diody same generują światło, więc dodatkowe podświetlenie, jak w przypadku ekranów LCD, nie jest potrzebne. Dzięki temu ekrany OLED są bardzo cienkie i zużywają mniej energii oraz charakteryzują się mniejszym czasem reakcji.
W ekranach OLED stosuje się diody w czterech kolorach – do 3 kolorów RGB dodano biel. Jedna dioda OLED składa się z kilku warstw: elektrod przewodzących (anod i katod), warstwy przewodzącej, emisyjnej i przezroczystego podłoża.

CZY WIESZ, ŻE...

Różnicę między działaniem ekranu OLED a LCD najłatwiej można wytłumaczyć na przykładzie czarnego wyświetlacza z białym napisem. W przypadku ekranu OLED świecą się tylko piksele tworzące napis, reszta jest wygaszona. W przypadku ekranu LCD piksele odpowiadające za czerń także są podświetlane, więc kontrast i głębokość czerni są nieco gorsze od jakości oferowanej przez technologię OLED.

Jeszcze inną budową charakteryzuje się telewizor QLED z powłoką antyrefleksyjną, którego zalety i przeznaczenie zostało opisane w tym poradniku oraz w tym artykule porównującym OLED z QLED.
Proponowane produkty:
LG OLED65W8PLA <%– –%>
LG OLED77W8PLA <%– –%>
Panasonic TX-55FZ800E <%– –%>
Philips 55OLED803/12 <%– –%>
LG OLED55B8PLA <%– –%>

Jakie zalety ma telewizor OLED LG?

Najpopularniejsze telewizory z ekranami OLED znajdziesz w rankingu TOP 7. Wśród propozycji znajdują się telewizory wiodących producentów takich jak Samsung i LG. Bestsellerowym telewizorem OLED LG jest LG OLED55B8PLA dostępny w dwóch wielkościach: 55 i 65 cali. Dobranie wielkości telewizora do pomieszczenia jest ważne ze względu na komfort oglądania – minimalna odległość oczu od 55-calowego ekranu OLED to 2,2 m.
Wspomniany model LG ma funkcję Smart TV, można nim sterować głosem, a także za pomocą smartfona czy tabletu. Dzięki licznym funkcjom poprawy obrazu użytkownik może nawet 64-krotnie zwiększyć paletę barw w porównaniu do przeciętnego telewizora LCD. To oznacza, że możesz odkryć na nowo ulubione filmy i seriale.

CZY WIESZ, ŻE…

Najdroższe telewizory z ekranami OLED są zakrzywione. Taka konstrukcja jest lepiej dopasowana do pola widzenia człowieka niż płaski ekran, poprawia kontrast i daje wrażenie większej głębi.

Bestsellerowy telewizor OLED LGTelewizor LG OLED65E8PLA także został wyposażony w sztuczną inteligencję i inteligentny procesor Alpha 7. Dzięki systemowi dźwięku przestrzennego i obrazowi w jakości kinowej telewizor LG oferuje niezapomniane wrażenia z oglądania. W tym zestawieniu znajdziesz modele LG szczególnie polecane przez naszych klientów.

Telewizor OLED – cena i opinie naszych klientów

Ceny telewizorów OLED wynoszą od ok. 5 000 zł do nawet blisko 70 000 zł. Największe telewizory z ekranami OLED mają przekątną 77 cali, co wymaga umieszczenia ich w dużych pomieszczeniach. Nasi klienci najlepiej ocenili model LG OLED55B7V z dolnej półki cenowej. Użytkownicy piszą o nim w samych superlatywach ze względu na wysoką jakość obrazu (wręcz rzucającą się w oczy po wymianie telewizora z matrycą LCD na ekran OLED), fenomenalny dźwięk, liczbę widocznych szczegółów i wspaniały kontrast, który jest osiągany dzięki głębokiej czerni. Więcej opinii znajdziesz w artykule Najlepsze telewizory OLED – poznaj opinie naszych klientów.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Jak przetrwać upały? Zobacz urządzenia, które ochłodzą Ciebie i mieszkanie!
Zobacz więcej   
Sprawdź, które klimatyzatory przenośne użytkownicy uznali za najlepsze.
Zobacz więcej   
Zobacz, jak prawidłowo ustawić klimatyzator!
Zobacz więcej   

Znajdź nas