Pendrive w 2020 roku – jaki model warto wybrać?

Autor: Joanna

Pendrive’y na rynku komputerowym są obecne od wielu lat. Przez ten okres można było zaobserwować ciągły ich rozwój, m.in. pod względem pojemności. Są powszechnie stosowane przez studentów, naukowców czy biznesmenów. Czym kierować się przy zakupie takich urządzeń? Co warto wziąć pod uwagę?

Kobieta podpinająca pendrive do laptopa.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego prędkość pendrive’a jest ważnym parametrem
  2. na co należy zwrócić uwagę, kupując pendrive
  3. jakie modele pendrive’ów warto kupić w 2020 roku

Pojemność pendrive’a – podstawowy parametr przy wyborze?

Kilka kolorowych pendrive-ów

Pendrive jest niewielkim urządzeniem, powszechnie stosowanym w ubiegłych latach i równie praktycznym w roku 2020. Wyposażony jest w dwa elementy – złącze USB oraz pamięć flashową. Jest jednym z najlepszych sposobów przenoszenia danych z jednego urządzenia na inne, np. z komputera na komputer, telewizor lub wieżę audio. Bardzo często nazywany jest pamięcią USB, a wzięło się to od sposobu, w jaki pendrive podłączony jest do komputera lub innego urządzenia.

To, jaki pendrive warto kupić w 2020 roku, zależy od kilku czynników. Pierwszym parametrem godnym zwrócenia uwagi jest jego pojemność. Jeszcze kilka lat temu w tym zakresie nie było zbyt dużego wyboru. Od jakiegoś czasu możemy przebierać spośród naprawdę dużego zbioru urządzeń. Najmniejsze obecnie dostępne pendrive’y mają 4 GB pojemności i są dość rzadko wybierane. Do najpopularniejszych należą urządzenia o 8 GB. Idealnie sprawdzają się do telewizora lub komputera, np. jako dysk startowy systemu operacyjnego. Przykładem jest GoodRam UTS2 8 GB USB 2.0. Równie częstym wyborem w 2020 roku są pendrive’y o pojemności 16 GB lub 32 GB. Nadają się do przenoszenia na inne urządzenia filmów lub zdjęć, i to w większych ilościach. Jeśli interesuje nas pendrive o pojemności 32 GB, warto postawić na SanDisk Cruzer Ultra Flair 32 GB USB 3.0. Pojemność 64 GB idealnie sprawdza się przy robieniu kopii zapasowej całego systemu operacyjnego. Oczywiście nie oznacza to, że nie wykorzystamy jej do innych zadań. Dobrym urządzeniem o takich standardach jest Toshiba U365K 64 GB USB 3.0. Pamięć 128 GB (np. w modelu SanDisk Ultra USB 3.0 128 GB) daje możliwość przechowywania jeszcze większej ilości danych, w tym m.in. plików filmowych w rozdzielczości 4K. Do najbardziej pojemnych urządzeń, z których możemy korzystać w 2020 roku, należą pendrive’y 256 GB, np. Kingston HyperX Savage 256 GB USB 3.1.

  • 19,99 zł
  • 64,99 zł
  • 89,99 zł
  • 54,99 zł
  • 27,89 zł

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając pendrive?

Pendrive podłączony do laptopa

Przy wyborze pendrive’a trzeba uwzględnić jego interfejs. To właśnie od niego zależy, czy konkretny model będzie kompatybilny z innymi urządzeniami. Standardem jest interfejs USB 3.0. Na rynku jest jednak jeszcze wiele modeli w nieco starszych wersjach, np. USB 2.0. Są to z reguły urządzenia nieco wolniejsze. Co więcej, są to uniwersalne standardy, które spotkamy praktycznie w każdym komputerze, laptopie czy telewizorze. Coraz śmielej na rynku pojawiają się urządzenia z USB typu C, jednak nie są one jeszcze zbyt popularne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, producenci zdecydowali o produkcji pendrive’ów dwustronnych o różnych interfejsach, np. USB 3.0 z jednej i micro-USB z drugiej strony.

Istotna przy wyborze urządzenia jest prędkość odczytu oraz zapisu plików, i to bez względu na to, czy wybieramy pendrive bootowalny, 1 TB czy szyfrowany. W tańszych modelach prędkość wyniesie maksymalnie do 30 MB/s. W produktach średniej jakości będzie ona już oscylować w granicach 100–150 MB/s. Najlepsze pendrive’y pozwalają zapisywać i odczytać pliki z prędkości do 300–400 MB/s.

Trzeba pamiętać, że pendrive jest mobilnym urządzeniem, często przenoszonym z miejsca na miejsce. Dane, które na nim będziemy przechowywali, mogą być istotne z biznesowego punktu widzenia. Ich utrata może nieść poważne konsekwencje, dlatego warto wybierać pendrive’y w jak największym stopniu odporne na wstrząsy. Ponadto idealne w takim przypadku wydają się urządzenia szyfrowane, dzięki którym mamy pewność bezpieczeństwa danych, tego, że przypadkowo nie trafią w nieodpowiednie ręce, co mogłoby się wiązać ze znaczną szkodą.

Istotny jest materiał, z jakiego producent wykonał urządzenie. Z reguły nie kupujmy urządzeń z plastiku, gdyż są nietrwałe. Najlepiej postawić na modele aluminiowe lub ogumowane, dzięki czemu już na samym początku zyskujemy pewność, że będą dużo trwalsze i wytrzymają kolejne okresy eksploatacji.

Korzystanie z pendrive’ów w 2020 roku ma sens. Producenci wypuszczają na rynek coraz lepsze jakościowo i coraz bardziej funkcjonalne urządzenia. Dlatego też nic nie wskazuje na to, aby ten rynek w najbliższym czasie miał się załamać.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów