Czujniki gazu – działanie i sposób montażu

Autor: Piotr

Na bezpieczeństwo w domu składają się różne elementy systemu zabezpieczeń. Czujniki gazu to jedne z tych, których nie powinno zabraknąć w inteligentnym domu, ponieważ ulatniający się gaz jest śmiertelnie niebezpieczny. Wczesne wykrycie go i odpowiednia interwencja pomagają uniknąć zagrożenia, np. wybuchu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • jak działają czujniki gazu;
  • dlaczego warto wyposażyć dom w czujnik gazu ziemnego;
  • jakie czujniki gazu są najlepsze do domu;
  • jak prawidłowo zamontować czujnik gazu.

Dlaczego warto wyposażyć dom w czujnik gazu ziemnego?

Ulatniający się gaz ma bardzo specyficzny i drażniący zapach. Wszystko dlatego, że dodawane są do niego specjalne substancje aromatyzujące, które mają na celu informować nas o nieszczelności instalacji, odkręconych kurkach w kuchence czy wyciekach z gazociągu. Często jednak zmysły zawodzą i możemy nie wyczuć nieprawidłowości. Co więcej, niekiedy pod nieobecność domowników może dojść do wycieku gazu, co będzie stanowić ogromne zagrożenie dla sąsiadów, zwierząt czy dobytku. Wystarczy bowiem jedna iskra, by doprowadzić do eksplozji tragicznej w skutkach. 

Warto zatem w swoim domu lub mieszkaniu umieścić czujnik gazu ziemnego, który będzie na bieżąco kontrolował stężenie substancji. Po przekroczeniu dozwolonej wartości – uruchomiony zostanie głośny alarm dźwiękowy lub akustyczno-optyczny, a właściciel otrzyma odpowiednie powiadomienie na swoje urządzenie mobilne (tablet, smartfon). W takiej sytuacji możliwe jest podjęcie odpowiedniej interwencji – otwarcie okien i drzwi, by przewietrzyć mieszkanie czy zawiadomienie służb bezpieczeństwa w przypadku wyraźnego przekroczenia norm.

Jak działają czujniki gazu?

Każdy detektor gazu powinien charakteryzować się odpowiednio dużą czułością, selektywnością, niezawodnością, krótkim czasem odpowiedzi i długim okresem działania. Czujniki gazu to niewielkie urządzenia, wewnątrz których znajduje się półprzewodnik. Ten po wejściu w reakcję z ulatniającym się gazem, zmienia swoje właściwości przewodzenia prądu, co prowadzi do uruchomienia alarmu ostrzegawczego. Zmiany przewodnictwa pod wpływem redukującej atmosfery wykazuje dwutlenek cyny, dlatego materiał ten jest dominujący w konstrukcjach czujników gazu – ma relatywnie niską temperaturę pracy oraz wysoką czułość.

Jakie czujniki gazu są najlepsze do domu?

Poszukując odpowiedniego czujnika gazu, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też na zasięg detekcji czujnika, rodzaj zasilania, możliwe miejsce montażu czy sposób komunikacji centralą. Warto wiedzieć, że niektóre urządzenia sprawdzą się dobrze w domu, np. model Eura GD-05A2, z kolei inne można też ulokować w kotłowni albo w garażu, ponieważ mają szeroki zakres temperaturowy pracy, np. Kidde MTG-3000H, który działa w przedziale od -10°C do +40°C, a okresowo nawet od -20°C do +50°C. Poznaj nasz ranking czujników gazu, w którym wskazujemy najlepsze urządzenia wraz z ich charakterystyką. Dzięki temu najlepiej dopasujesz model do swoich potrzeb i wybierzesz wariant, który spełni Twoje oczekiwania. 

Kidde MTG-3000H

Jak prawidłowo zamontować czujnik gazu?

Aby wyposażyć swój dom w czujnik gazu, nie musisz zatrudniać specjalistów. Wystarczy zakupić odpowiedni sprzęt, np. na podstawie rankingu czujników gazu i postępować zgodnie z instrukcją. Ponadto zawsze warto stosować się do ogólnych wskazań, które zamieszczamy poniżej.

  • W przypadku czujników gazu ziemnego, umieść wlot detektora pod sufitem w odległości 15- 30 cm od sufitu (np. na ścianie bądź na meblach).
  • Czujnik powinien znajdować się nie dalej niż 6 m od potencjalnego źródła emisji gazu – nawet jeśli wybrany model ma zasięg 20-25 metrów, bowiem zwiększy to poziom bezpieczeństwa, a alarm uruchomi się znacznie wcześniej!
  • Pamiętaj, aby wlot czujnika był ulokowany powyżej górnej krawędzi okien lub drzwi i z dala od otworów wentylacyjnych, a ponadto, aby na drodze pomiędzy możliwym źródłem wycieku gazu a czujnikiem nie znajdowały się przegrody sięgające poniżej poziomu wlotu czujnika (np. drewniane belki, kasetony).

Czujniki gazu to istotny element systemu zabezpieczeń w każdym domu. Warto postawić na wysokiej jakości sprzęt, który będzie niezawodny i odpowiednio szybko zawiadomi mieszkańców o czyhającym niebezpieczeństwie. Poznaj więc naszą ofertę, sprawdź ranking czujników gazu i wybierz najlepsze urządzenie.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów