Czujnik czadu i gazu – gdzie należy je zamontować?

Autor: Joanna

Chroń zdrowie i życie swoje, bliskich oraz innych osób mieszkających w Twoim budynku. Umieść czujnik czadu i gazu w kuchni, w pomieszczeniu, gdzie następuje spalanie bądź w okolicy sypialni. Przeczytaj nasze porady, by wiedzieć, gdzie zamontować czujnik czadu i gazu, ale również jakie kroki podjąć, by zminimalizować ryzyko przedostania się tlenku węgla do wdychanego powietrza.

Czujnik czadu i gazu na wysokości wzroku dorosłego człowieka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego posiadanie czujnika gazu i czadu jest ważne,

- gdzie zamontować czujnik czadu i gazu,

- jak zabezpieczyć się przed emisją tlenku węgla do powietrza.

Dlaczego posiadanie czujnika gazu i czadu jest ważne?

Czujnik czadu i gazu w kuchniZamontowanie w domu czujnika czadu i gazu to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na ochronę siebie, członków rodziny, a także innych mieszkańców budynku przed bardzo niebezpiecznym działaniem tlenku węgla. Stosowanie czujnika gazu i czadu nabiera podwójnego znaczenia zwłaszcza jesienią i zimą, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a Ty włączasz niewykorzystywane przez długi czas kotły czy komin.
Tlenek węgla jest bardzo groźny, ponieważ niemożliwy do zauważenia czy wyczucia – cechują go transparentność oraz brak zapachu. Powstaje, gdy podczas pracy urządzeń grzewczych nie dopływa do nich dostateczna ilość czystego powietrza bogatego w tlen. Jeżeli dopływa, wydziela się zwyczajny dwutlenek węgla.
Jeżeli jesteś jeszcze przed zakupem  czujnika czadu i gazu, przeczytaj nasz poradnik Czujnik czadu i gazu – co warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Upewnij się, że wybrałeś najlepsze urządzenie, które zapewni właściwą ochronę Tobie i Twoim bliskim.

UWAGA!

Nawet krótkotrwałe oddychanie powietrzem, w którym występuje czad, skutkuje uszkodzeniem układu nerwowego i naczyniowo-sercowego. Szybko pojawia się ból głowy i mdłości, a w dalszej kolejności wymioty i bezdech. W efekcie może dojść do śmierci.

Gdzie zamontować czujnik czadu i gazu?

Czujnik FergusonAby czujnik gazu i czadu działał poprawnie i wykrywał nawet najmniejszą obecność tlenku węgla w powietrzu, musi zostać odpowiednio umiejscowiony. A zatem gdzie zamontować czujnik gazu?
  • wybierz miejsce znajdujące się na wysokości oczu stojącego dorosłego człowieka. Do czujnika czadu i gazu nie powinny mieć dostępu dzieci,
  • znajdź takie miejsce, w którym praca czujnika gazu i czadu na pewno nie będzie przez nic zakłócana. Nieodpowiednie miejsca to: okolice kratek wentylacyjnych, okien, drzwi. Tam powietrze jest stale wymieniane na nowe i pomiar może zostać zakłamany, 
  • nie zasłaniaj detektora meblami, zasłonami, plakatami ani niczym innym,
  • czujnik czadu i gazu koniecznie umieść w pozycji pionowej,
  • najlepsze miejsce dla tych urządzeń to okolice sprzętów, w których następuje spalanie (komina, pieca, kotła, kuchenki gazowej itd.). Ich odległość nie powinna być jednak mniejsza niż 1-2 m. Ponieważ detektory takie jak Ferguson FS1RG mogą pracować w zakresie temperatur od -10 do 55° C, na pewno nie ulegną uszkodzeniu,
  • unikaj miejsc nasłonecznionych,
  • dobrym pomysłem jest zainstalowanie czujników przy sypialniach. Podczas snu możesz przegapić objawy świadczące do obecności czadu i gazu w powietrzu, a wówczas łatwiej o zatrucie.

Jak zabezpieczyć się przed emisją tlenku węgla do powietrza?

Montaż czujników czadu i gazu to nie wszystko – znacznie ważniejsza jest profilaktyka, bo tylko dzięki niej unikniesz przeniknięcia szkodliwego tlenku węgla do powietrza.
Regularnie kontroluj stan urządzeń mogących wytworzyć tlenek węgla. Czyść komin wentylacyjny co najmniej raz w roku, spalinowy co najmniej dwa razy, a dymowy – cztery razy w roku. Obowiązkowo stosuj się do przepisów prawa budowlanego.
Zapewnij odpowiedni dopływ świeżego powietrza w okolice paleniska i zadbaj o właściwą wymianę powietrza (wentylację). Jeżeli korzystasz z kotłów, w miarę możliwości wymień je na modele z zamkniętą komorą spalania i przewodem powietrzno-spalinowym. Nigdy nie podłączaj kilku urządzeń grzewczych do jednego przewodu kominowego.

UWAGA!

Zagrożenie zatrucia czadem powodują niewłaściwie używane urządzenia grzewcze zasilane nie tylko gazem ziemnym, ale i naftą. Mogą być to piec i kominki opalane drewnem, ale także urządzenia działające na benzynę, w tym auta.

Obejrzyj czujniki czadu i gazu dostępnego w sklepie internetowym Euro i zamów je już dziś. Upewnij się, że sezon grzewczy rozpoczniesz odpowiedzialnie i bezpiecznie. Stosuj się do porad, które minimalizują ryzyko przedostania się tlenku węgla do wdychanego powietrza. W razie czego miej jednak czujnik gazu i czadu, który w sytuacji zagrożenia powiadomi Cię – sygnałem dźwiękowym lub świetlnym, tak jak model Ferguson FS1CO – o konieczności przeprowadzenia ewakuacji.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link