Czy warto zakupić czajnik z regulacją temperatury? Porady

Autor: Klaudia

Dla większości użytkowników czajnik ma spełniać wyłącznie jedną funkcję: ugotować wodę na ulubiony napój – herbatę lub kawę. Jednakże na rynku dostępnych jest wiele rodzajów napojów, które wymagają konkretnych temperatur zalania, co przekłada się na ich smak i aromat. Czajnik z regulacją temperatury ma ułatwić to zadanie.

Panel sterujący czajnika z regulacją temperatury

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa czajnik z regulacją temperatury
 2. jakie zalety posiada czajnik z regulacją temperatury
 3. na co zwracać uwagę, wybierając czajnik z regulacją temperatury

Jak działa czajnik z regulacją temperatury?

Cyfrowy termostat czajnika z regulacją temperatury

Czajnik elektryczny jest drobnym sprzętem AGD, który znajduje się w prawie każdym domu. Większość na wieść o posiadaniu czajnika z regulacją temperatury zaczyna zadawać pytanie o sensowność takiej funkcji. Klasyczny czajnik gotuje wodę za pomocą jednego przycisku do 100 stopni Celsjusza. W zależności od późniejszego przeznaczenia płynu, zazwyczaj otwiera się górną klapę czajnika i daje wodzie wystygnąć w sposób naturalny. Nowoczesne urządzenia są jednak wyposażone w czujnik regulacji temperatury (w większości modeli jest to jeden przycisk), który podgrzewa wodę do wybranej wartości. Możliwość określenia wielkości temperatury zależy od wybranego modelu. W przypadku jednych zakres ten jest szeroki, inne zaś dysponują nieco węższą skalą, np. od 80 do 90 stopni Celsjusza.

Jakie zalety posiada czajnik z regulacją temperatury?

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury ma wiele zastosowań, z których sprawę zdają sobie z pewnością koneserzy herbaty i kawy, a także mamy małych dzieci. Miłośnicy herbaty dobrze wiedzą o tym, że liści różnych jej gatunków nigdy nie zalewa się wrzątkiem. W ten sposób można stracić nie tylko smak i aromat naparu, ale także cenne jego właściwości. Aby wydobyć z herbaty to, co najlepsze, najlepiej jest sprawdzić, w jakim zakresie temperatur należy ją parzyć. Inaczej powinien wyglądać rytuał parzenia jej odmiany zielonej (od 60–90°C), białej (ok. 80°C), czarnej (ok. 95°C), owocowej (ok. 95°C), ziołowej (ok. 90°C) czy też czerwonej (95°C). Dokładne określenie tych parametrów za pomocą tradycyjnego czajnika jest zwyczajnie niemożliwe. Dzięki czajnikowi z regulacją temperatury wydobędzie się z suszu to, co najlepsze. Podobna reguła dotyczy przygotowania kawy. Te tradycyjne wydobywają swój aromat i zachowują wszystkie właściwości w temperaturze od 88 do 94°C. Taką funkcję posiadają np. czajniki marki Bosch oraz Russell Hobbs.

Przewodowy lub bezprzewodowy czajnik z regulacją temperatury jest bardzo pomocnym urządzeniem przy żywieniu małego dziecka. Każda matka wie, ile zachodu wymaga przygotowanie mleka dla malucha. Temperatura, jaką zalewa się ten produkt, nie może być zbyt wysoka ani za niska. Aby uzyskać mleko o najwyższej wartości odżywczej, które ponadto nie poparzy dziecka, zaleca się zalewanie proszku wodą o temperaturze ok. 40°C. Taką funkcję umożliwia obecnie wiele urządzeń, np. Tefal Express Control KI240D30.

Do wielu zalet czajników z regulacją temperatury można dodać łatwość, z jaką przygotowuje się ciasto na pierogi czy wypieki kulinarne. W przepisach bardzo często widnieje informacja o tym, aby do ugniatania ciasta dodać przegotowaną, lecz ostudzoną wodę. Z zaawansowanym technologicznie sprzętem AGD nie będzie stanowiło to już problemu.

 • 79,79 zł
 • 299 zł
 • 259 zł
 • 319 zł
 • 299 zł

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę, wybierając czajnik z regulacją temperatury?

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury Tefal Express KI230D30

Przed zakupem czajnika z regulacją temperatury dobrze jest zapoznać się z rankingami najlepszych sprzętów. W internecie wielu użytkowników dzieli się opiniami o nabytych urządzeniach AGD, dlatego warto je poznać, aby uniknąć rozczarowania. Uwagę należy zwrócić również na kilka najważniejszych parametrów, w tym:

 • moc urządzenia – im większa, tym szybciej osiągnie się wybraną temperaturę wody;
 • zakres temperatur – niektóre modele umożliwiają ugotowanie wody jedynie w wybranym zakresie wielkości ciepłoty;
 • pojemność – jest to szczególnie ważne w domach, w których mieszka wiele osób. Małe pojemności czajników zmuszają do wielokrotnego gotowania wody, co może budzić frustrację;
 • styl wykonania – na rynku dostępne są czajniki z regulacją temperatury przypominające małe dzieła sztuki. Takie designerskie sprzęty będą idealnie komponowały się w wielu stylach kuchni. Ciekawe modele proponuje marka Kitchen Aid;
 • sygnał dźwiękowy – jest niezbędny, jeśli po zagotowaniu wody zapomina się zalać ulubiony napój. Taką funkcję posiada np. model Raven EC012.

Sklep RTV Euro AGD proponuje szeroki wybór czajników różnych marek z regulacją temperatury, dostępnych w przystępnych cenach.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link