Czajnik szklany z podświetleniem LED czy regulacją temperatury – jaki model wybrać?

Autor: Ola

Czajnik szklany jest przez wielu użytkowników wybierany głównie ze względu na design, który sprawia, że urządzenie pięknie prezentuje się w kuchni. To jednak niejedyna jego zaleta. Obecnie użytkownicy mogą wybierać spośród modeli podświetlanych lampą LED oraz tych, w których możliwe jest ustawienie temperatury podgrzewania wody.

Czajnik szklany na niebieskim szkle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto kupić szklany czajnik elektryczny;
  2. jak czyścić szklany czajnik;
  3. jakie dodatkowe funkcje może mieć szklany czajnik elektryczny.

Szklany czajnik elektryczny – dlaczego warto go kupić?

Kobieta nalewa herbatę ze szklanego czajnika

Szklany czajnik, podobnie jak inne elektryczne modele, jest urządzeniem stosunkowo tanim i bardzo wygodnym w codziennym użytkowaniu. W porównaniu do czajnika gazowego wyróżnia go krótki czas gotowania wody. Najnowsze modele są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji. Oprócz automatycznego wyłącznika gotowania coraz więcej szklanych czajników ma moduł do ustawiania temperatury podgrzania wody, podtrzymania ciepła. Urządzenia są także wyposażone w filtry antyosadowe. Wybór modeli jest ogromny. Podejmując decyzję zakupową, warto więc zwrócić uwagę na kilka konkretnych aspektów.

Czajnik szklany elektryczny a higiena

Czajniki elektryczne szklane przez wiele osób są uważane nie tylko za najbardziej estetyczne, ale i higieniczne. Szkło, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, jest absolutnie bezpieczne. Nie ma ryzyka, że podczas gotowania odda ono do wody jakieś niebezpieczne pierwiastki. Łatwo je też umyć, a każde zabrudzenie jest widoczne gołym okiem. Dodatkowo spora część szklanych czajników (np. RAVEN EC006N) wyposażona jest w specjalny filtr antyosadowy, który zapobiega gromadzeniu się na ściankach urządzenia nie tylko kamienia, lecz także innych zanieczyszczeń. To dodatkowa zaleta urządzenia, która zwalnia użytkownika z konieczności regularnego odkamieniania czajnika. Od czasu do czasu warto jednak kontrolować wnętrze czajnika i zadbać o jego odświeżenie, np. gotując w nim ocet lub kwasek cytrynowy.

  • 899 zł
  • 899 zł
  • 139,99 zł
  • 429 zł
  • 59,99 zł

Grzałka w szklanym czajniku

Szklany czajnik na stole, podczas śniadania

Typy grzałek w bezprzewodowym, szklanym czajniku można podzielić na spiralne i płytowe – drugie zdecydowanie zaczynają dominować (np. Envy ENC03). Wynika to przede wszystkim z tego, że przy grzałce spiralnej jednorazowo trzeba wlać więcej wody, ponieważ musi być ona w pełni zalana wodą. W przypadku grzałki spiralnej wody potrzeba znacznie mniej (wystarczy nawet 0,1 l). Ponadto na grzałkach płytowych nie osadza się kamień, a jeśli już tak się dzieje, to są to niewielkie ilości. Czajnik szklany z grzałką płytową łatwiej się czyści. Takie rozwiązanie ma jednak minus – grzałki płytowe oddają ciepło tylko z jednej strony, co sprawia, że są nieco mniej efektywne od grzałek spiralnych, które oddają ciepło na całej powierzchni. Z tym z kolei związana jest moc urządzenia. W przypadku szklanych czajników z grzałką spiralną przedział wynosi 200–2200 W, natomiast przy urządzeniach z grzałką płaską – 600–3100 W.

Szklany czajnik elektryczny – dodatkowe funkcje

Czajnik szklany podświetlany LED to rozwiązanie, które bardzo ładnie prezentuje się w kuchni. Kolorowa sygnalizacja jednocześnie stanowi znak procesu gotowania, co może być szczególnie przydatne, jeśli w domu są małe dzieci, które łatwo uczulić, aby nie dotykały czajnika, jeśli „pali się” on na kolorowo. Do tego dochodzi sygnalizacja poziomu wody, która jest wyjątkowo czytelna. Nie trzeba otwierać pokrywy, aby zobaczyć, ile w środku jest wody. Spora część czajników ze szkła ma także funkcję automatycznego zakończenia pracy po określonym czasie. Gdy woda osiąga właściwą temperaturę, czajnik sam się wyłącza, co chroni przed wygotowaniem się wody i spaleniem grzałki (np. Tefal KI7301). Wiele modeli wyposażono w funkcję podtrzymywania ciepła. Niektóre mają także obrotową podstawę, która ułatwia odstawianie. Nie brakuje czajników bezprzewodowych.

Czajnik szklany z regulacją temperatury

Czajnik elektryczny szklany z regulacją temperatury to prawdziwy mercedes wśród urządzeń do gotowania wody. Dzięki specjalnemu modułowi, który ma np. RAVEN EC012, można zdecydować, czy woda zostanie podgrzana do 100 stopni Celsjusza, czy tylko do 90, a nawet 80 bądź 70. Dzięki temu można idealnie dopasować temperaturę wody do przygotowywanego napoju – kawy, herbaty, kakao czy cappuccino. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie także dla rodziców małych dzieci, którzy bardzo często, przygotowując posiłki, potrzebują ciepłej, ale nie wrzącej, wody, najlepiej o konkretnej temperaturze. Niektóre czajniki elektryczne zdecydowanie pomagają w tym zadaniu. W zależności od modelu panel umieszczony jest na uchwycie albo na podstawie. Dzięki niemu można nie tylko wybrać temperaturę wody, lecz także sprawdzić jej poziom oraz ustawić czas, po jakim urządzenie ma się wyłączyć.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link