Czajnik – jaki rodzaj warto wybrać?

Autor: Klaudia

Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię bez czajnika. Jego brak utrudniłby m.in. przygotowywanie gorących napojów. Urządzenie to jest mocno eksploatowane w każdym domu, dlatego też należy rozważnie podejść do wyboru odpowiedniego modelu. Warto zwrócić uwagę nie tylko na pojemność i tworzywo, z którego został wykonany, ale również na sam typ urządzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł.

Płaska grzałka płytowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym charakteryzują się czajniki na gaz
  2. na jaki czajnik powinni zdecydować się posiadacze płyty indukcyjnej
  3. kiedy warto wybrać czajnik elektryczny

Czajnik na gaz – solidność i prostota

Czajniki metalowe

Czajnik na gaz to najbardziej tradycyjny rodzaj urządzenia. Większość dostępnych modeli wykonanych jest ze stali nierdzewnej (m.in. Tefal K2481574), co korzystnie wpływa na ich trwałość i wytrzymałość. Sklepy oferują szeroką gamę tego typu urządzeń w różnych pojemnościach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz ten parametr do własnych potrzeb. Dla osób mieszkających pojedynczo lub w parze z pewnością wystarczy mniej pojemny czajnik, w którym woda będzie gotowała się bardzo szybko. Kilkuosobowe rodziny powinny natomiast zdecydować się na bardziej pojemne modele (powyżej 2 litrów). Czajniki na gaz dostępne są również w wielu wzorach i kolorach. Dzięki temu z łatwością dopasujesz sprzęt do wystroju i aranżacji kuchni. Standardowym elementem wyposażenia jest gwizdek, który sygnalizuje moment wrzenia wody. Wybierając czajnik, pamiętaj o tym, aby kupić model z nienagrzewającą się rączką (np. La Bonita Azul). Najlepsze będą te wykonane z tworzywa sztucznego. W większości urządzeń wodę uzupełnia się, wlewając ją przez dziubek. Niektóre modele jednak dają możliwość bardziej wygodnego dostępu do wnętrza poprzez dużą, zdejmowaną, pokrywkę. Jeśli zależy ci na trwałości urządzenia, zwróć uwagę na dno czajnika. Powinno być grube i solidnie wykonane. Cienkie mogą przypalać się na kuchence i szybko niszczyć.

  • 249 zł
  • 229 zł
  • 899 zł
  • 359 zł
  • 379 zł

Jaki czajnik sprawdzi się na płytę indukcyjną

Regulator temperatury

Posiadacze płyt indukcyjnych powinni znacznie uważniej podejść do wyboru czajnika, gdyż czeka na nich sporo ograniczeń dotyczących m.in. tworzywa, z jakiego może być wykonane to urządzenie. Czajnik na płytę indukcyjną nie powinien być wykonany ze szkła, aluminium, miedzi i stali szlachetnej. Wybierając jakiekolwiek urządzenie, należy najpierw sprawdzić, czy używanie go na płycie indukcyjnej jest dozwolone. Zwykle dotyczy to czajników wykonanych z żeliwa, stali lub emalii. Urządzenie musi bowiem tolerować obecność pola magnetycznego, nagrzewającego tylko dno naczynia, które jest podstawą działania płyty indukcyjnej. Z wyglądu modele te przypominają tradycyjne czajniki na gaz. Podobnie jak one, są również wyposażone w uchwyt z tworzywa sztucznego i gwizdek. W przypadku czajników przeznaczonych do używania na płycie indukcyjnej również możesz wybierać spośród wielu dostępnych pojemności, wzorów i kolorów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że trafisz na model, który spełni wszystkie twoje oczekiwania. Jeśli szukasz czajnika na płytę indukcyjną o ciekawym designie, powinieneś rozważyć zakup modelu La Bonita Rojo.

Czajnik elektryczny – czy warto go wybrać?

Czajniki elektryczne od wielu lat zyskują na popularności. Z łatwością można zauważyć, że powoli decyduje się na nie więcej osób niż na tradycyjne modele na gaz. Są one znacznie bardziej funkcjonalne. Woda gotuje się w nich o wiele szybciej, co ma ogromne znaczenie szczególnie podczas zabieganych poranków. Czajniki elektryczne mogą również być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają ich działanie. Niektóre modele oferują funkcję regulacji temperatury. Dzięki temu samodzielnie możesz zadecydować, do ilu stopni podgrzana będzie woda. Decydując się na czajnik elektryczny, warto również zwrócić uwagę na moc urządzenia. Im wyższa, tym woda zagotuje się szybciej. Istotny jest również rodzaj grzałki. Spiralna nie sprawdzi się, jeśli planujesz gotować małą ilość wody. Znacznie szybciej gromadzi się w niej kamień. Znacznie bardziej uniwersalna i komfortowa jest płaska grzałka płytowa, dlatego warto wybierać modele w nią wyposażone. Wśród czajników elektrycznych również możesz liczyć na szeroką gamę wzorów i kolorów. Dostępne są m.in. modele wykonane ze szkła (np. RAVEN EC006NS) oraz nawiązujące do klimatu retro (np. RAVEN ECC002).

Czajnik to ważny element wyposażenia każdej kuchni. Wybierając konkretny model, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na wyżej wymienione wskazówki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrane urządzenie spełni wszystkie twoje oczekiwania.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link