Czajnik elektryczny ze stali szlachetnej – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Autor: Klaudia

Czajnik elektryczny ze stali szlachetnej jest coraz częściej wybieranym urządzeniem do gotowania wody. Wszystko za sprawą właściwości surowca, z którego jest wykonany. Jest on nie tylko wytrzymały i odporny na korozję, ale także dłużej utrzymuje ciepło i jest łatwy do utrzymania w czystości.

Na stole stoi czajnik elektryczny ze stali szlachetnej i filiżanka herbaty

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym wyróżnia się czajnik elektryczny ze stali szlachetnej
 2. jakie funkcje ma czajnik elektryczny ze stali szlachetnej
 3. na co zwrócić uwagę przed zakupem czajnika ze stali szlachetnej

Czym wyróżnia się czajnik elektryczny ze stali szlachetnej?

Czajnik elektryczny ze stali szlachetnej na blacie kuchennym

Czajnik elektryczny ze stali szlachetnej pośród urządzeń, których dzbanki są wykonane z plastiku, szkła, ceramiki (lub połączenia różnych materiałów), wyróżnia się wysoką trwałością, odpornością na uszkodzenia i działanie wysokich temperatur. Inną jego zaletą jest to, że dłużej utrzymuje temperaturę wody. Jednak jest on jednocześnie cięższy, a jego obudowa może bardziej się nagrzewać. Obecnie coraz częściej czajniki elektryczne ze stali szlachetnej są wyposażone w termoizolację, która temu zapobiega.

Stal szlachetna to stal o obniżonej zawartości węgla, z dodatkiem innych stopów – głównie chromu i niklu. Jest ona odporna na wodę, parę wodną, wilgoć obecną w powietrzu oraz działanie wysokich temperatur, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w urządzeniach do gotowania wody. Ponadto stal szlachetna jest odporna na korozję i łatwo utrzymać ją w czystości. Wykonany z niej czajnik elektryczny ma nowoczesny i elegancki wygląd. Co ważne, jest także przyjazna dla środowiska – większość materiału dostępnego w sprzedaży pochodzi z recyklingu.

Funkcje czajnika elektrycznego ze stali szlachetnej

Czajnik elektryczny ze stali szlachetnej może mieć wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym jego użytkowanie jest jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze. Przede wszystkim jest on wyposażony we wskaźnik poziomu wody, który umożliwia w szybki i prosty sposób sprawdzenie, ile obecnie wody znajduje się w czajniku. Nie trzeba przy tym podnosić pokrywy. Taką funkcją wyróżnia się m.in. model RAVEN EC014B.

Przydatną funkcją jest również możliwość dopasowania temperatury do konkretnego napoju. Wiadomo, że nie wszystkie napary mogą być zalewane wrzątkiem – jest on dobry dla herbaty czarnej i gorącej czekolady. Natomiast kawa rozpuszczalna, cappuccino lub zielona herbata wymagają nieco chłodniejszej wody. Dzięki tej funkcji można w pełni kontrolować temperaturę oraz wydobyć z napojów ich najlepszy smak i aromat. Jest ona dostępna w czajniku ze stali szlachetnej Amica KM6011.

Obrotowa podstawka jest kolejną funkcją czajnika ze stali szlachetnej. Dzięki niej można odłożyć dzbanek w dowolnym kierunku. Dostępne są także modele, które mają podświetlany włącznik lub lampkę kontrolną – dają one możliwość szybkiego sprawdzenia, czy urządzenie w danej chwili pracuje. Niektóre czajniki mają również wbudowany elektroniczny wyświetlacz, który pozwala sterować urządzeniem (m.in. ustawiać temperaturę wody, sprawdzić poziom wody itp.).

Dobry czajnik elektryczny ze stali szlachetnej powinien wyróżniać się systemem zabezpieczeń. Są to m.in. antypoślizgowa podstawka, bezpiecznik zapobiegający przegrzaniu się urządzenia po wielokrotnym gotowaniu wody (ma go np. czajnik RAVEN EC014C), automatyczny wyłącznik (gdy woda osiągnie odpowiednią temperaturę, urządzenie przestanie pracować), automatyczne otwieranie pokrywy, zapobiegające poparzeniu się podczas nalewania wody.

 • 319 zł
 • 319 zł
 • 299 zł
 • 179 zł
 • 349 zł

Czym kierować się przy wyborze czajnika ze stali szlachetnej?

Męzczyzna nalewa wodę do kubka z czajnika elektrycznego ze stali szlachetnej

Osoby, które zdecydowały się na czajnik ze stali szlachetnej, przy zakupie powinni zwrócić uwagę na następujące parametry urządzenia:

 • moc urządzenia, a konkretniej grzałki – im jest ona wyższa, tym szybciej zagotuje się woda (uważa się, że dobre urządzenia mają moc powyżej 2000 W);
 • pojemność czajnika, dostosowana do liczby członków rodziny (np. w czajniku RAVEN EC014V o pojemności 1,7 litra można zagotować jednocześnie 7–8 kubków wody);
 • obecność filtra antyosadowego, który zatrzymuje kamień podczas nalewania wody do kubka;
 • dodatkowe funkcje urządzenia dostosowane do indywidualnych potrzeb (np. regulacja temperatury wody);
 • rodzaj zabezpieczeń zastosowanych w urządzeniu;
 • kolor dostosowany do wystroju wnętrza.

Kupując czajnik elektryczny ze stali szlachetnej, warto zwrócić uwagę na element grzejny. Może być to płaska grzałka płytowa lub spiralna grzałka. Pierwszy rodzaj pozwala na zagotowanie nawet bardzo małej ilości wody i jest łatwy w czyszczeniu. Natomiast grzałka spiralna wymaga gotowania większej ilości wody (zwykle jest to co najmniej 0,5 litra), jednak jest dużo bardziej wydajna.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów