Cyrkulator powietrza – dlaczego warto go mieć? Jaki wybrać?

Autor: Henryk

Cyrkulator powietrza to nie tylko alternatywa dla używanego latem wentylatora. Cyrkulator nie tylko chłodzi powietrze, lecz także przyczynia się do poprawy wydajności centralnego ogrzewania. Inaczej niż wentylator, cyrkulator nie wytwarza jedynie strumienia powietrza, ale doprowadza także do jego wymiany.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić cyrkulator powietrza
 2. na co to cyrkulator powietrza ma wpływ
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze cyrkulatora

Cyrkulator powietrza – dlaczego warto go kupić?

Cyrkulator powietrza to rozwiązanie o znacznie szerszym działaniu niż wentylator. Od tego drugiego urządzenia różni go przede wszystkim zasadą działania. O ile wentylator jedynie porusza powietrze, o tyle cyrkulator – na co wskazuje nazwa – doprowadza do wymiany powietrza w pomieszczeniu. To z kolei sprawia, że sprawdza się on nie tylko latem, ale i zimą, kiedy jest w stanie zwiększyć wydajność centralnego ogrzewania i zmniejszyć koszty, które są z nim związane. Autentyczna cyrkulacja powietrza wpływa również pozytywnie na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu, w którym stosuje się to rozwiązanie. Cyrkulator jest także dużo wygodniejszy – jego praca nie powoduje na przykład latających po biurze dokumentów.

Cyrkulacja powietrza – na co ma wpływ?

Cyrkulatory powietrza są coraz częściej wykorzystywane w biurach nie tylko latem, ale również zimą. Wynika to z tego, że w wielu pomieszczeniach biurowych właściwie nie ma ruchu powietrza, a taka sytuacja ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. I nie chodzi tutaj jedynie o długotrwałe bóle głowy, choć te również mogą być bardzo uciążliwe. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może prowadzić do zapalenia zatok, problemów z oddychaniem, a także infekcji skórnych, jak i bólu mięśni i stawów. Na początku osoby przebywające w pomieszczeniach o małym ruchu powietrza skarżą się na osłabienie i chroniczne zmęczenie, natomiast z czasem objawy mogą stać się dużo poważniejsze. Paradoksalnie, problem z zaburzoną cyrkulacją powietrza nie jest wcale rzadki. Pojawia się on najczęściej w pomieszczeniach o słabej wentylacji lub pozbawionych okien.

 • 647 zł
 • 199,99 zł
 • 299 zł
 • 129,99 zł
 • 249 zł

Zakup cyrkulatora powietrza – na co zwrócić uwagę?

Cyrkulator powietrza należy kupować przede wszystkim z uwzględnieniem powierzchni pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować. W przypadku małych gabinetów wystarczy niewielki cyrkulator powietrza na biurko, natomiast do większych pomieszczeń z pewnością przyda się cyrkulator podłogowy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

 • moc cyrkulatora – od niej zależy wydajność i efektywność pracy urządzenia. Najmniejsze cyrkulatory mają moc około 20 W (RAVEN ECP002, Boneco F210). Taka siła wystarczy, aby wprowadzić odpowiedni ruch powietrza w pokojach o przestrzeni do 20 m². Im większa przestrzeń, tym większa powinna być moc cyrkulatora powietrza. W większej powierzchni sprawdzi urządzenie o mocy nieco ponad 60 W. Cyrkulator przemysłowy może mieć z kolei moc nawet 120-200 W (RAVEN ECP001);
 • prędkość – istotna jest tutaj nie jej wielkość, a możliwość regulacji. Zdecydowanie lepszym wyborem są cyrkulatory, które umożliwiają stopniowanie pracy urządzenia (Boneco F230, Stadler Form Charly Little 2), ponieważ nie zawsze potrzebna jest jego praca na 100%. Z kolei mniejsza praca to mniejsze koszty utrzymania i niższy poziom wytwarzanego hałasu;
 • poziom hałasu – ważny tak samo w przypadku cyrkulatorów domowych, jak i tych do biura. Warto sprawdzić tę informację na opakowaniu, szczególnie jeśli urządzenie ma stać blisko miejsca pracy, a hałas może znacznie ją utrudniać;
 • estetyka i jakość – najlepiej wybierać cyrkulatory w metalowej obudowie i na stabilnej podstawie. Obecnie odradza się już zakup modeli plastikowych, są one bowiem mniej trwałe, gorzej się także prezentują. Estetyka wykonania ma znaczenie zarówno w przypadku urządzeń do domu, jak i do biura;
 • dodatki – wentylator może mieć nóżki, które ułatwiają jego ustawienie. Niektóre urządzenia posiadają także górny uchwyt ułatwiający przenoszenie.

Jak dobrze ustawić cyrkulator powietrza?

Cyrkulator powietrza, aby mógł efektywnie działać, musi być właściwie ustawiony. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli urządzenie ma regulację prędkości, warto dostosować poziom pracy do wielkości pomieszczenia i indywidualnych preferencji. Im większe wnętrze, tym wyższy poziom działania. Funkcjonalny cyrkulator zawsze posiada możliwość regulacji położenia głowicy. Najlepiej odchylić ją nieco w górę, aby poruszyć przede wszystkim to najwyżej zawieszone powietrze. Jeśli chcesz wspomóc proces ogrzewania, ustaw cyrkulator powietrza przy źródle ciepła – pomoże on rozproszyć je po pokoju. Podobnie w przypadku klimatyzacji – jeśli chcesz schłodzić efektywnie całe powietrze, ustaw cyrkulator blisko źródła zimnego powietrza.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link