Ogólne informacje na temat CompactFlash

Autor: Anna

CompactFlash – co to właściwie jest i co warto o tym wiedzieć? Osoby decydujące się na zakup karty pamięci czasem mogą spotkać się z określeniami i skrótami, które w gruncie rzeczy nie są dla nich do końca zrozumiałe. Innymi słowy, określenie CompactFlash mogło się obić o uszy, ale trudno powiedzieć coś konkretnego na temat tych kart. W takiej sytuacji przed wybraniem się na zakupy dobrze będzie poświęcić chwilę, żeby lepiej zrozumieć ogólne fakty o CompactFlash. Kupując kartę, nie wystarczy myśleć o samej pojemności, ponieważ istnieją różne rodzaje, o których powinno się coś wiedzieć.

Fotograf wkłada kartę CompactFlash do aparatu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. ogólnych informacji o CompactFlash
  2. jakie są rodzaje kart

CompactFlash – krótka historia

Karta CompactFlash

Gdy interesujemy się tematem CompactFlash, dobrze abyśmy poznali skróconą wersję historii tego produktu. Przede wszystkim standard ten ujrzał światło dzienne w roku 1994 i zawdzięczamy to firmie SanDisk. Warto zauważyć, że zanim pojawiły się karty SDXC oraz SDHC, omawiane przez nas CompactFlash były wyjątkowo popularne. Wraz z biegiem czasu oraz pewnymi zmianami ta popularność trochę zmalała. Ma to związek z poprawkami, które uczyniły standard Secure Digital lepszym niż wcześniej, co przełożyło się na to, że producenci sprzętów coraz częściej stawiali na sloty SD (skrót dla Secure Digital). Mimo tego CF (skrót dla CompactFlash) nadal funkcjonuje w swoim segmencie. Gdybyśmy mieli lepiej sprecyzować niszę idealną dla CF, to należałoby wskazać na bardziej profesjonalny sprzęt, a konkretnie chodzi o aparaty fotograficzne z wyższej półki. Tam CF jest najbardziej cenione i często spotykane.

CompactFlash ma dobre osiągi i właśnie dlatego jest często preferowanym standardem dla zaawansowanych aparatów. Oczywiście inne urządzenia, jak na przykład kamery, również są dobrym produktem dla kart CompactFlash. Jeżeli natomiast chodzi o bardziej szczegółowe parametry, to wymiary kart CF wynoszą: 42,8 mm x 36,4 mm x 3,3 mm. Do niewątpliwych zalet należy fakt, że charakteryzują się one dużą odpornością na niekorzystne warunki. Dzięki temu CompactFlash sprawdzą się chociażby w trudnej pogodzie, gdy temperatury mocno spadają. Warto dodać także, że w 2010 roku CompactFlash Association zatwierdziło wersję CF 5.0, czyli taką, która teoretycznie pozwala na osiągnięcie imponującej wielkości miejsca. Chodzi o pojemność 144 petabajtów, czyli 144 000 terabajtów. To wyjątkowo dużo, jak na kartę pamięci.

Polecane karty pamięci
  • 2 272 zł
  • 89,99 zł
  • 629 zł
  • 29,99 zł
  • 1 959 zł

Na co zwracać uwagę w kartach CompactFlash?

Przeglądanie zdjęć na aparacie z kartą CF

Jeżeli zależy nam na zakupie kart pamięci CF, to warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim wspomnijmy o czymś, co może się wydawać banałem. Karty pamięci wyglądają dość podobnie, więc kiedy chcemy kupić konkretny standard, trzeba się co do tego upewnić, szukając wzrokiem choćby napisu CompactFlash na produkcie. Nietrudno o tym zapomnieć i na przykład sięgnąć po kartę SD zamiast CF, ponieważ zwyczajnie nie zwrócimy wystarczającej uwagi na ten aspekt.

Kolejnym istotnym elementem w tych kartach idealnych do profesjonalnych aparatów będzie pojemność. Łatwo zauważyć, czy nasza CompactFlash oferuje przykładowo 16 GB miejsca, czy może znacznie więcej, chociażby 64 GB. Skoro już podajemy tak konkretne liczby, to możemy też opisać konkretne karty. Pojemność 16 GB ma model SanDisk Ultra Compact Flash 16GB, natomiast 64 GB występuje w karcie SanDisk Extreme Compact Flash 64GB. Przejdźmy do następnej ważnej rzeczy. Patrząc na kartę CompactFlash, powinniśmy zwrócić uwagę na interfejs DMA, gdyż dowiemy się z tego, jaka jest maksymalna prędkość odczytu danych. Jeżeli znajdziemy na przykład UDMA 7, to znaczy to tyle, że maksymalny odczyt danych wynosi 167 MB/s.

Co jeszcze powinno przykuć naszą uwagę, gdy w grę wchodzi zakup karty CF? Mamy też coś takiego, jak VPG, czyli Video Performance Guarantee. Gdy zwrócimy na to uwagę, to dowiemy się o minimalnej prędkości zapisu. Dla niektórych może to mieć znaczenie, więc nie należy ignorować i tej cechy karty CompactFlash. Na koniec jeszcze zdroworozsądkowa rada, dotycząca świadomości tego, że z kartą zawsze może się coś stać. Jeśli zapiszemy na karcie dużo wartościowych zdjęć, a potem ją zgubimy, to strata będzie dla nas bardzo odczuwalna. Dobrą praktyką jest zapewnienie sobie choćby częściowego zabezpieczenia przed takimi niepożądanymi sytuacjami, które najzwyczajniej w świecie mogą się nam przytrafić. Zamiast kupować jedną kartę CompactFlash o bardzo dużej pojemności można na przykład wyposażyć się w kilka mniejszych. Ktoś powie, że takie rozwiązanie jest niewygodne, bo trzeba częściej martwić się o wolne miejsce. Oczywiście, ale ogromną zaletą będzie to, że nawet zgubienie karty nie odbierze nam 100% zrobionych zdjęć. Wówczas stracimy na przykład ich połowę czy jedną czwartą. Ta rada być może nie jest typowa dla standardu CompactFlash, ale przydaje się użytkownikom wszystkich kart pamięci używanych w aparatach.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny