Filtr Brita – skład i mechanizm działania. Jak się używa tego rodzaju filtrów?

Autor: Marcin

Filtry do wody Brita służą do jej głębokiego oczyszczenia. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w wodzie pitnej nie ma zanieczyszczeń, zwłaszcza metali ciężkich. Skład filtrów Brita to wymiennik jonowy i wkład węglowy. Ich mechanizm działania opiszemy w niniejszym opracowaniu.

Kobieta lejąca wodę z dzbanka z filtrem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego filtra Brita nie zamontujesz bez dzbanka i po co jest on potrzebny
 2. jaki skład ma filtr do wody Brita i jaki jest jego mechanizm działania
 3. jakie modele dzbanków i filtrów do wody Brita są dostępne w sklepach i ile kosztują zestawy filtrujące tego producenta

Czy filtr do wody Brita można zamontować bez dzbanka lub butelki?

Kobieta pijąca filtrowaną wodę z dzbanka na stole

Filtry do wody Brita przeznaczone są wyłącznie do pasujących do nich akcesoriów. Nie ma możliwości zamontowania ich bez zakupu dzbanka filtrującego lub przenośnej butelki. Rodzaj filtra musi pasować do urządzenia, które kupiliśmy. W innym wypadku filtr będzie bezużyteczny. Z tego rodzaju urządzeń korzystamy zawsze, gdy woda w kranie jest twarda, a jej użycie do picia może skutkować konsekwencjami dla zdrowia. Zadaniem filtrów Brita jest usunięcie wszelkich nieczystości i pozostawienie wody idealnie czystą.

Skład i mechanizm działania filtrów do wody Brita

Wielu konsumentów nie wie i nie pyta, co zawiera filtr Brita oraz jaki jest jego mechanizm działania. Tymczasem służy on do zmiękczania wody i oczyszczania jej m.in. z metali ciężkich, takich jak miedź czy ołów. Jego bezpośrednie składniki to:

 • filtr węglowy – wychwytuje on zanieszczyszczenia na zasadzie adsorpcji, czyli pochłaniania. Dzięki porowatej strukturze węgla związki uważane za szkodliwe ściśle przylegają do jego cząsteczki. W ten sposób wiążą się z nią, czego skutkiem jest zanik ich negatywnego działania. Dzięki temu można pozbyć się nie tylko zanieczyszczeń z wody pitnej, ale też z powietrza w pomieszczeniu. Filtry węglowe skutecznie rozprawiają się z grzybami, zarodkami pleśni, oparami chemikaliów lub dymem papierosowym. Do cząsteczki węgla nie przylegają jedynie gazy, które na co dzień występują powszechnie w powietrzu;
 • wymiennik jonowy – dzieli się na dwa rodzaje. Może być pochodzenia organicznego lub nieorganicznego. Jego mechanizm działania opiera się na wymianie jonowej w pojemnikach stworzonych z trwałych materiałów. Chroni go to przed osadzaniem się osadów, zwłaszcza kamienia.

Wymienniki jonowe spotyka się nie tylko w filtrach Brita. Są one obecne w zmiękczaczach do wody i czajnikach. Filtrów węglowych z kolei bardzo często używa się w jonizatorach lub nawilżaczach powietrza.

 • 169 zł
 • 39,99 zł
 • 34,99 zł
 • 34,99 zł
 • 39,99 zł

Jakie wkłady filtrujące Brita można kupić w sklepach?

Kobieta nalewająca wodę z dzbanka z filtrem

Filtry do dzbanka Brita lub do małej poręcznej butelki można kupić w sklepach z artykułami do gospodarstwa domowego lub w sprzedaży wysyłkowej. Ich cena jest zależna od rodzaju i funkcji. Popularnością cieszą się:

 • Brita Classic – filtr do klasycznego dzbanka Brita. Używa się go w celu oczyszczenia wody kranowej z niepotrzebnych osadów. Należy go wymienić po 4 tygodniach stosowania, dlatego producent dodał do zestawu kolejną sztuką. Dwa filtry wymienne można kupić już za około 40 złotych;
 • Brita Maxtra Plus – w jego składzie jest filtr węglowy wyprodukowany z łupin orzecha kokosowego. Ma też wymiennik jonowy zbudowany z żywicy. Usuwa wszelkie zanieczyszczenia z wody pitnej, także szkodliwe metale ciężkie. W zestawie do wyboru są jeden, dwa lub nawet osiem filtrów. Brita Maxtra pasują do wszystkich dzbanków Maxtra;
 • Brita Hard Water Expert – jest szczególnie polecany osobom, które mają bardzo twardą wodę w kranach. Zapobiega tworzeniu się osadów we wnętrzu ekspresów do kawy lub czajników. Posiada udoskonalony wkład filtrujący, a sam filtr jest zbudowany z drobnej siateczki zatrzymującej zanieczyszczenia;
 • Brita MicroDisc do Fill & Go – zestaw filtrów o kształcie niewielkich dysków, przeznaczonych do butelek. Nie tylko usuwają one chlor z wody, ale też zaopatrują ją w niezbędne minerały. Używając butelek Brita, mamy pewność, że woda zawiera wapń i magnez, a nie szkodliwe związki organiczne.

Przed zakupem wybranego modelu filtra upewnijmy się, że jest on odpowiedni do dzbanka czy butelki, którą posiadamy. Filtry do wody Brita nie są drogie, ale w takich sytuacjach niezbędny będzie proces reklamacji i wymiany na inny model. Jeśli chcemy mieć czystą wodę, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 20 złotych za jeden wkład, który starcza na cały miesiąc. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę, ile wydaje się na wodę mineralną.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów