Co warto wiedzieć o kablach sieciowych?

Autor: Ola

Wykupiłeś usługę internetową i chcesz zamontować kabel internetowy samodzielnie? A może poprzedni uległ uszkodzeniu i konieczna jest wymiana? Przed udaniem się do sklepu przeczytaj poradnik i poznaj różne rodzaje kabli sieciowych. Przekonaj się, czym się różnią i wybierz model, który na pewno będzie pasował do Twoich urządzeń.

kable sieciowe podłączone do urządzenia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje kabli sieciowych
 2. jakie zakończenie w kablu internetowym wybrać
 3. czy kabel ethernetowy i telefoniczny można traktować wymiennie

Jakie są rodzaje kabli sieciowych?

Kabel internetowy, znany też jako skrętka, występuje w trzech głównych, najpopularniejszych formach. Są to:

 • kabel sieciowy nieekranowany (UTP), który tworzą poskręcane pary przewodów. Jest symetryczny, tworzy linię. Często wykorzystuje się go w połączeniach informatycznych. W zależności od podrodzaju umożliwia przesyłanie i pobieranie danych z różną prędkością;
 • kabel do internetu ekranowany (STP), który jest dodatkowo wyposażony w oplot oraz uziemienie;
 • przewód internetowy foliowany (FTP), czyli drugi wariant z uziemieniem. Tu jednak występuje ekran foliowy. Jeśli szukasz kabla sieciowego nie do domu, ale np. do fabryki, w której mogą występować zakłócania elektromagnetyczne, ten sprawdzi się bardzo dobrze.

KABEL DO INTERNETU A ZAKŁÓCENIA ELEKTROMAGNETYCZNE

Właściwy przewód do miejsc, w których mogą występować zakłócenia elektromagnetyczne, znajdziesz także wśród mniej popularnych modeli hybrydowych. Jest nim kabel sieciowy RJ45.

czerwony kabel sieciowyPoza podstawowymi rodzajami kabli od internetu spotkać możesz także hybrydowe. Należą do nich modele, takie jak:

 • F/FFTP, który wyróżnia się oddzielną folią pokrywającą każdą parę przewodów oraz ekranem foliowym osłaniającym całą skrętkę,
 • U/FTP, w którym ekranem foliowym pokryta jest każda para przewodów,
 • S/FTP – tu z kolei foliowane są wszystkie pary przewodów z osobna, a następnie zostają wspólnie splecione,
 • DF/FTP, czyli typ zabezpieczony w wysokim stopniu, ponieważ nie tylko każda para przewodów ma foliowe pokrycie, ale jest też umieszczana w jednym ekranie z folii i siatki.

Jakie zakończenie w kablu internetowym wybrać?

„Zakończenie przewodu internetowego” można rozumieć dwojako. Z jednej strony ważne jest zarobienie kabla, z drugiej zaś należy wybrać właściwą nakładkę, by pasowała do posiadanych przez Ciebie urządzeń: routera, nadajnika Wi-Fi czy komputera.

Z uwagi na zarobienie kable sieciowe dzielą się na dwa typu: A i B. Przewód Ethernet prosty może odznaczać się dwiema końcówkami A lub dwiema B. Z kolei przewód crossowany ma z jednej strony końcówkę A, z drugiej zaś B. Za pomocą obu możesz połączyć pojedyncze urządzenie elektroniczne z internetem, jak również stworzyć sieć lokalną.

Przekonaj się, jak skonfigurować sieć domową.

Polecane kable komputerowe
 • 34,99 zł
 • 34,99 zł
 • 29,99 zł

kabel internetowy Reinston EKK08 10mCzy kabel ethernetowy i telefoniczny można traktować wymiennie?

Jeśli masz w domu komputer i telefon stacjonarny, możesz się zastanawiać, czy warto kupić jeden przewód i stosować go wymiennie – zarówno do podłączania komputera do internetu, jak i telefonu do sieci. Niestety nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Choć wizualnie są podobne, do internetu podłączysz się przede wszystkim kablem sieciowym RJ45. Z kolei do telefonu stacjonarnego wykorzystasz model RJ11.

Przykłady kabli sieciowych RJ45 to:

 • Reinston EKK06 1,5 m – ma podwójną warstwę ekranowania, która wpływa na redukcję zakłóceń elektromagnetycznych,
 • Reinston EKK07 5 m – zapewnia szybki transfer danych: nawet do 1000 Mbps,
 • Reinston EKK08 10 m – z uwagi na długość sprawdzi się także w większych pomieszczeniach oraz kiedy zewnętrzne urządzenie dostawcy znajduje się daleko.

ZASTOSOWANIE PRZEWODU ETHERNET I PRZEWODU TELEFONICZNEGO

Kabel telefoniczny RJ11 wykorzystasz do podłączenia: telefonu, faxu, komputera do modemu. Kabel sieciowy RJ45 użyjesz przy połączeniach: routera do komputera, innych urządzeń elektronicznych do komputera.

Pamiętaj, że rodzaj kabla LAN do podłączania komputera do internetu lub sieci lokalnej wpływa na prędkość przesyłania i odbierania danych. Jeśli wykupiłeś u dostawcy internetu usługę o prędkości gigabajtowej, zakup kabel wyższej klasy: 5 lub 6.

Obejrzyj wszystkie kable sieciowe dostępne w RTV EURO AGD i wybierz właściwy typ. Zyskaj dostęp do internetu bez zakłóceń i z szybką transmisją danych.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link