Co to jest kabel koaksjalny i czym różni się od przewodu optycznego?

Autor: Zosia

Kabel koaksjalny i optyczny to rodzaje przewodów, które umożliwiają połączenie cyfrowe pomiędzy komponentami sprzętu audio. Przewód koaksjalny ma koncentryczną budowę, a w jego środku płynie prąd elektryczny. Przedstawicielem połączeń cyfrowych jest również kabel HDMI, za pomocą którego transmitujemy nie tylko dźwięk, ale także materiały wideo.

Mężczyzna podłącza kabel koaksjalny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest kabel koaksjalny
 2. jakie są różnice między kablem koaksjalnym a optycznym
 3. co wybrać: przewód koaksjalny czy optyczny
 4. czym jest kabel HDMI

Co to jest kabel koaksjalny?

Zaplątane niebieskie kable koaksacyjne

Kabel koaksjalny to jeden z przewodów cyfrowych, których specyfiką jest możliwość przesyłania sygnału audio na większe odległości bez zakłóceń. Ma on budowę koncentryczną. W jego środku znajduje się żyła (zwykle miedziana), którą otacza wewnętrzny izolator pokryty ekranem elektrycznym (folią aluminiową lub oplotem miedzianym). Ten rodzaj przewodów najczęściej ma impedancję 50 lub 75 omów. W przewodach koaksjalnych sygnał płynie w postaci elektrycznej, a obie strony kabla zakończone są wtykami RCA. Kabel koaksjalny, taki jak Monster 540SW-4M, może być wykorzystywany np. do połączenia anteny z odbiornikiem radiowym bądź telewizyjnym. Sprawdzi się jako pośrednik podczas przesyłania sygnałów cyfrowych pomiędzy elementami sprzętu audio. Przyda się także do połączenia amplitunera kina domowego lub innego wzmacniacza wyposażonego w wyjście sygnału sub out z aktywnym subwooferem. W sprzedaży znajdziemy kable koaksjalne o długości od 1,5 m (np. Hama 247291) do 8 m (np. Techlink iWires PRO 711058).

Kabel koaksjalny a optyczny – różnice

W kategorii przewodów umożliwiających połączenia cyfrowe obok kabla koaksjalnego (koncentrycznego), takiego jak Techlink iWires PRO 711055, znajdziemy także interkonekty optyczne, np. Reinston EK008 3m. Są to światłowody, które wykorzystujemy do przesyłania promieniowania świetlnego. W ich wnętrzu znajdują się włókna dielektryczne. Materiał, z którego wykonywane są włókna, to szkło lub plastik (o wysokich właściwościach optycznych). Umożliwiają one transmitowanie danych pod postacią wiązki światła. W efekcie pozwala to na przesyłanie informacji nawet na duże odległości bez ryzyka strat i zniekształcenia. Najważniejsze zalety kabli optycznych to:

 • niska tłumienność,
 • możliwość transmisji sygnału na duże odległości,
 • odporność na zakłócenia,
 • brak różnic potencjałów.

Kable optyczne stosowane w sprzęcie audio zwykle zakończone są wtykiem Toshiba Link (TosLink). Urządzenia przenośne mają wtyk określany jako jack optyczny.

Polecane kable audio-wideo
 • 69,99 zł
 • 29,99 zł
 • 19,99 zł
 • 39,99 zł
 • 69,99 zł

Przewód koaksjalny a optyczny – co wybrać?

Kable w osłonkach - przekrój

Spór dotyczący tego, który rodzaj kabla pozwala na osiągnięcie lepszej jakości dźwięku, jest ciągle aktualny. Różnica pomiędzy przewodami polega na tym, że w interkonekcie optycznym sygnał cyfrowy przesyłany jest z wykorzystaniem fal świetlnych. Dzięki temu nie ma ryzyka zakłóceń. Do transmitowania sygnału za pomocą kabla optycznego niezbędna jest konwersja sygnału z formy elektrycznej na optyczną, a później powrót do pierwotnej postaci. W trakcie tej konwersji może dojść do pewnych przekłamań. Jakość dźwięku w przypadku przewodów optycznych jest uzależniona także od zastosowanych w urządzeniu przetworników. Kabel koaksjalny przesyła sygnał cyfrowy w postaci elektrycznej, nie ma więc konieczności konwersji i zniwelowane jest ryzyko zakłóceń na tym etapie. Jest on bardziej wydajny, ponieważ ma większą przepustowość (pozwalającą na transfer plików o rozdzielczości do 24bit/192kHz). Przewody współosiowe są jednak podatne na zakłócenia. Wybór kabla koaksjalnego będzie lepszym rozwiązaniem np. w przypadku, gdy chcemy przesłać sygnał na krótką odległość i po drodze nie mamy żadnych urządzeń, które mogłyby zakłócić transmisję. Kable koaksjalne tracą bowiem na mocy swojego sygnału z każdym kolejnym metrem.

Kabel HDMI – przewód umożliwiający przesyłanie dźwięku i materiału wideo

O ile kable koaksjalne i optyczne są reprezentantami połączeń cyfrowych do transmisji wyłącznie dźwięku, o tyle kabel HDMI pozwala również na przesyłanie materiału wideo. Jest on zatem bardziej uniwersalny i z roku na rok zyskuje na popularności. Urządzenia bez portu HDMI są już reliktem przeszłości, który coraz trudniej dostrzec na rynku. Ten typ przewodów wyróżnia stały rozwój i coraz więcej funkcjonalności. Przy ich wykorzystaniu prześlemy np. wielokanałowe ścieżki audio oraz wideo w wysokiej rozdzielczości do 4K Ultra HD. Kable HDMI są droższe w porównaniu z koaksjalnymi i optycznymi, ale znajdziemy je w różnych specyfikacjach.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link