Co to jest ISO? Jak ją ustawić, aby poprawić jakość fotografii?

Autor: Adam

Robiąc zdjęcia jedynie w celu upamiętnienia wakacji lub spotkania ze znajomymi, zapewne nie ma potrzeby znajomości dodatkowych pojęć związanych z fotografią. Jeżeli natomiast chcemy postawić pierwsze kroki w lepszym robieniu zdjęć, będziemy musieli poznać nieco teorii. Idealne na początek jest zrozumienie, co to jest ISO.

Dziewczyna reguluje ustawienia aparatu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są podstawowe informacje o ISO
  2. jak ustawiać czułość ISO

Co to jest ISO w aparacie – podstawowe informacje

Chłopak trzyma aparat

Co to jest ISO? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, najpierw najlepiej jest wspomnieć o czymś takim, jak trójkąt ekspozycji. Ekspozycja określa poziom światła padającego na matrycę, który jest niezbędny do poprawnego naświetlenia zdjęcia. Na trójkąt ekspozycji składają się trzy parametry: wartość przysłony, naświetlanie oraz ISO. Skupimy się właśnie na tym ostatnim, lecz najpierw warto jeszcze podkreślić ogólne znaczenie ekspozycji jako całości.

Dlaczego ekspozycja jest tak ważna? Jej odpowiednie dobranie jest istotne do uzyskania zdjęcia, które nie będzie niedoświetlone czy prześwietlone, czyli o właściwym rozkładzie ciemnych i jasnych tonów. To bardzo ważne dla efektu naszej pracy, dlatego warto przywiązać do tego większą wagę i wykazać się pełnym zrozumieniem tematu. Oczywiście wiele osób zadowala się całkowitym zautomatyzowaniem tego, co składa się na ekspozycję. Trzeba podkreślić, że nie ma w tym nic złego, ale rzecz sprowadza się do tego, że każdy człowiek interesujący się fotografią trochę poważniej po prostu chce mieć większą kontrolę nad tym, co robi. Wiąże się to z korzyściami i, krótko mówiąc, większymi możliwościami.

Czas przejść do jednego z trzech składników ekspozycji, mianowicie tego, którego dotyczy artykuł, czyli ISO w naszym aparacie cyfrowym. Ten parametr umożliwia nam częściową kontrolę ekspozycji. Czym jest ISO? To czułość naszej matrycy na światło. Jak to przekłada się na robienie zdjęć? Zgodnie z powyższym, większa czułość na światło (wyższe ISO) oznacza, że mniej światła jest potrzebne do uzyskania jasnego obrazu. Odwrotnym przykładem jest mniejsza czułość na światło, która wiąże się z tym, że potrzebna jest większa ilość światła do uzyskania jasnych zdjęć.

Polecane aparaty cyfrowe
  • 1 899 zł
  • 1 499 zł
  • 579 zł
  • 2 899 zł
  • 1 299 zł

Jak ustawiać ISO w aparacie?

Fotograf reguluje ISO w aparacie

Załóżmy, że chcemy wyzwolić się z trybu automatycznego i przejść na manualne ustawianie parametrów w aparacie, w tym także ISO. W zależności od konkretnego modelu aparatu, może być różnie, lecz często najniższą, podstawową wartością ISO jest 100. Na takim ustawieniu ISO będziemy zadowoleni ze zdjęć, gdy w otoczeniu występuje duża ilość światła. Później, np. przy ISO 400, optymalną sytuacją będzie dostęp do mniejszej ilości światła. Może to być choćby zachmurzone niebo, gdy akurat robimy zdjęcia w plenerze. Z kolei ISO 3200 zastosujemy, gdy będziemy mieć do czynienia z ciemnym miejscem, jak np. słabo oświetlony pokój.

To jedynie ogólny opis tego, jak należy rozumieć zastosowanie ISO. Tak naprawdę najlepiej samemu oswoić się z regulowaniem tego parametru. Wiele zależy od modelu aparatu czy konkretnej sytuacji. Cenną wskazówką jest to, że wyższa wartość ISO pozwala na zmniejszenie czasu naświetlania, co okaże się przydatne podczas robienia zdjęć w ruchu, w celu uniknięcia rozmazania obrazu.

Niezwykle ważne w tym wszystkim jest również zrozumienie, że ISO to nie tylko dobrodziejstwo w postaci rozjaśniania naszych zdjęć, gdy brakuje oświetlenia. Efektem ubocznym jest gorsza jakość, ponieważ na zdjęciu pojawi się swego rodzaju szum. Takie dodatkowe punkty rozsiane po wszystkich zakamarkach obrazu, jak łatwo się domyślić, często są czymś niepożądanym. Osoba zapoznana ze swoim aparatem doskonale wie, jakie poziomy ISO dają kiepskie efekty, a jakie bardzo dobre – inny model urządzenia będzie charakteryzował się innym reagowaniem na nasze majsterkowanie przy ISO. Na koniec warto jednak dodać, że czasem taki szum od wysokiego ISO będzie w naszej ocenie czymś dobrym, ponieważ uznamy, że nadaje wyjątkowego klimatu, ciekawszego charakteru, po prostu pasuje do danego zdjęcia. Zdarza się, że chcemy uzyskać coś nietypowego, więc niestandardowy efekt będzie zadowalający. Właśnie tego typu sytuacje świadczą o tym, że wolność po odejściu od pełnego zautomatyzowania przy wykonywaniu zdjęć może nieść wiele zalet.

Przyjęło się mówić, że najlepiej jest korzystać z najniższej wartości ISO, możliwej przy danych warunkach. Nikt nie chce przesadzonych szumów na efektach swojej pracy i trudno się temu dziwić. Mimo tego trudno przecenić wartość, jaką niesie ze sobą wysokie ISO w ciemnych miejscach, kiedy chcemy, aby nasze fotografie były wyraźne.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów