Kiedy i jak prawidłowo zmierzyć temperaturę ciała?

Z tego artykułu dowiesz się:jak mierzyć temperaturę u niemowlaka i starszego dziecka, a jak u dorosłego jakie są rodzaje termometrów do użytku domowego jakie są normy temperatury ciała
Autor: Piotr

Temperatura ciała to indywidualna cecha każdej osoby, na której wartość wpływa wiele czynników, takich jak: wiek, miejsce i okoliczności pomiaru. Zasadniczo przyjmuje się za optymalną ciepłotę 36,6°C. Sprawdź, jak mierzyć temperaturę ciała termometrem bezdotykowym i rtęciowym, aby uzyskać wiarygodny wynik!

Zobacz także: Termometr bezdotykowy medyczny – przegląd modeli

Jak poprawnie mierzyć temperaturę?

Właściwy pomiar ciepłoty ciała stanowi cenną wskazówkę odnośnie stanu zdrowia i ułatwia przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jak długo mierzyć temperaturę, jakiego sprzętu użyć i jak przeprowadzić badanie, jeśli chcemy uzyskać miarodajne wyniki? Czas pomiaru zależy przede wszystkim od rodzaju termometru. Najdłużej przeprowadza się badanie z użyciem termometru rtęciowego. Termometry laserowe potrzebują zaś na pomiar zaledwie sekundy. Wartość wyników warunkują m.in. miejsce i okoliczności badania oraz stan zdrowia. Prawidłowe wartości temperatury ponadto są różne w zależności od wieku. Może ona także zmieniać się u każdego wraz z cyklem okołodobowym. W zależności od wykorzystanej technologii pomiarowej, badania można dokonywać w kilku miejscach ciała. Ponadczasowym sposobem jest wsunięcie termometru rtęciowego pod pachę lub do odbytu. To jednak mało komfortowa i bezpieczna metoda szczególnie przy pomiarach u małych dzieci. Bardziej polecanym urządzeniem jest np. Alecto BC-19BW, czyli elektroniczny termometr o smukłej budowie, którym można przeprowadzić pomiar również w jamie ustnej, poprzez wsunięcie pod język. A jak mierzyć temperaturę niemowlakowi? Ciekawym rozwiązaniem jest Alecto BC-04 w formie smoczka. Temperaturę ciała można też mierzyć przez ucho, za pomocą termometrów takich jak Omron Gentle Temp 520 – zrobimy to, wsuwając głowicę urządzenia do otworu słuchowego. Istnieje jeszcze metoda bezdotykowa, którą oferuje chociażby RAVEN ETBD003 – w tym przypadku kierujemy wiązkę lasera na czoło.

Polecane termometry
  • 149 zł
  • 109,99 zł
  • 39,99 zł
  • 108,99 zł
  • 149,99 zł

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

Aby prawidłowo odczytać wyniki, warto wiedzieć, że temperatura niemowląt może wahać się od 36,2°C rano do 37°C w ciągu dnia. Z kolei osoby starsze mogą mieć temperaturę niższą o kilka dziesiątych stopnia niż powszechnie przyjęta norma dla dorosłych, czyli 36,6°C. Precyzyjnych pomiarów pozwolą dokonać zaawansowane technologicznie termometry elektroniczne wykorzystujące różne rozwiązania pomiarowe. Jednym z najbardziej powszechnych jest termometr cyfrowy, taki jak Tech-Med TM-VT801, który dokonuje pomiaru dzięki sondzie z czujnikiem temperatury i wyświetla informacje na czytniku w formie numerycznej. Większość modeli interpretuje wyniki oraz alarmuje sygnałem dźwiękowym wartość pomiaru i zakończenie badania. Wygodnym instrumentem do pomiaru temperatury ciała dla całej rodziny jest termometr na podczerwień, np. TrueLife Care Q7 Blue czy Hetida HTD8813. Sprzęt taki umożliwia bezdotykowe badanie ciepłoty nie tylko ciała, ale również przedmiotów codziennego użytku oraz jedzenia. To szczególnie przydatna funkcja podczas przygotowywania kąpieli dla niemowlaka czy mleka. Badanie odbywa się za pośrednictwem promienia, który po odbiciu się od badanej powierzchni zostaje przekształcony w elektroniczny sygnał cyfrowy i wyświetlony na wyświetlaczu. Jak najlepiej mierzyć temperaturę tego typu termometrem? Wystarczy skierować głowicę urządzenia na czoło, skroń lub butelkę z mlekiem i nacisnąć spust termometru. Po upływie blisko 1 sekundy termometr podaje wynik badania. Wiele modeli wyposażonych jest w szereg dodatkowych funkcji, m.in. Tech-Med TM-F03BB posiada opcję zapisu kilku ostatnich pomiarów. Urządzenia różnią się między sobą też designem. Jednym z bardziej eleganckich termometrów jest Medivon Timi Coral.

Termometr elektroniczny – jak dobrze wybrać?

Oferta termometrów dostępnych obecnie na rynku jest bogata i zróżnicowana. Termometry rtęciowe wychodzą z użycia, ich sprzedaż jest zabroniona na terenie Unii Europejskiej od 2007 roku. Osoby będące posiadaczami takich urządzeń podczas pomiaru powinny zachować ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci. Uszkodzenie szklanej obudowy podczas upadku czy zgryzienia grozi wylaniem się toksycznej rtęci, która stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia. Tradycyjne termometry szybko zastąpiły nowe modele elektronicznych termometrów cyfrowych i na podczerwień, produkowanych przy zastosowaniu najnowszych osiągnięć technologicznych. Takie urządzenia się nie tylko ekologiczne, ale też bardziej wydajne, praktyczne i bezpieczne. Do tego ich pomiar temperatury jest dokładniejszy. Szukając odpowiedniego dla siebie modelu termometru, powinniśmy zastanowić się nad tym, komu będzie on dedykowany. Małym dzieciom przyda się urządzenie z dużym zakresem pomiarów, pamięcią wyników i bezdotykową technologią.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link