Jakie są ogólne informacje na temat matrycy w aparacie?

Autor: Agnieszka

Co to znaczy matryca CMOS? Nie każdy orientuje się w takich zagadnieniach, ponieważ z reguły zainteresowanie tego typu kwestiami przychodzi z czasem. Jeśli fotografia powoli zamienia się w pasję, wtedy interesuje nas coraz więcej szczegółów związanych z funkcjonowaniem oraz budową aparatów. Rozwój tej dziedziny jest dość ciekawy, a poznanie pewnych zasad niesie ze sobą sporo wartości. Ogólne zrozumienie tego, czym jest matryca CMOS, może być doskonałym pierwszym krokiem w gromadzeniu wiedzy o aparatach i ich elementach. Temat fotografii potrafi bardzo wciągać i trudno się temu dziwić.

matryca CMOS na niebiesko

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. ogólnych informacji na temat matryc
  2. czym jest matryca CMOS

Co warto wiedzieć na temat matryc w aparatach?

matryca CMOS w obiektywie aparatu

Zrozumienie tego, czym w zasadzie jest matryca CMOS, przebiegnie lepiej po uprzednim zapoznaniu się z bardziej ogólnymi kwestiami. Innymi słowy, dobrze jest zapoznać się z szerszą tematyką, a więc po prostu z matrycami. Później oczywiście można skupić się tylko na CMOS i podobnych przykładach. W takim razie, czym jest matryca znajdująca się we wnętrzu aparatu fotograficznego? Otóż jest to element światłoczuły, którego znaczenie dla robionych przez nas zdjęć okazuje się ogromne. Matryca pozwala na rejestrowanie obrazu, więc bez niej nie byłoby mowy o hobby w postaci fotografowania pięknych krajobrazów czy innych rzeczy. Mimo wszystko warto zaznaczyć, że matryca nie stanowi jedynego czynnika ważnego dla pracy aparatu, ponieważ są jeszcze inne kluczowe elementy.

Jakie są pozostałe istotne części składające się na całość aparatu? Najlepiej chyba będzie podać krótką wersję, czyli: obiektyw, migawka, przysłona, obudowa oraz oczywiście element światłoczuły w postaci interesującej nas matrycy (na przykład CMOS). Dobrze wiedzieć również to, że w fotografii analogowej wykorzystuje się błonę filmową.

Jak zrozumieć rolę matrycy w aparacie? Można posłużyć się bliskim nam przykładem, czyli sposobem, w jaki widzą ludzie. Światło odbite od otaczających nas powierzchni wpada do oka, a następnie do mózgu mogą trafić informacje do przetworzenia. Taki przykład jest idealny ze względu na swoje podobieństwo do świata fotografii. Do wnętrza aparatu także wpada światło, a tam trafia na element światłoczuły. Dzięki temu, że matryca kumuluje wspomniane światło i dochodzi do jego przetworzenia na sygnał elektryczny, użytkownik w końcu może cieszyć się zapisaniem zdjęcia na karcie pamięci. Jak widać, bez matrycy nie byłoby o tym mowy, więc ta część aparatu jest niezwykle ważna dla udanej sesji fotograficznej. Po takim wstępie można przejść do kwestii bardziej szczegółowych, czyli matrycy CMOS i innych przykładów.

Polecane lustrzanki cyfrowe
  • 5 499 zł
  • 4 599 zł
  • 5 869 zł
  • 3 429 zł
  • 5 769 zł

Ogólne informacje o matrycy CMOS

matryca CMOS na różowym tle

Aparaty mogą wyglądać podobnie i wydawać się niemal identycznymi urządzeniami. Oczywiście prawda jest trochę inna, bo do budowy takiego sprzętu stosuje się najróżniejsze części. Różne technologie i producenci, a także jakość wykonania – wszystko to przekłada się na cenę danego aparatu. My jednak skupimy się na samych matrycach. Jakie są ich rodzaje? Przede wszystkim chcemy dowiedzieć się czegoś na temat CMOS. Co to jest? Ten rodzaj matrycy jest bardzo powszechny, a sama nazwa oznacza Complementary Metal Oxide Semiconductor. Cenną informacją będzie fakt, że CMOS to układy mające niewielki pobór mocy. Jest to sporą zaletą, która przyczynia się do popularności wspomnianych Complementary Metal Oxide Semiconductors.

Co jeszcze można powiedzieć na temat CMOS? Matryce te składają się z detektorów, których naświetlanie umożliwia zapisywanie obrazu. Gdyby się nad tym zastanowić, to jest to swego rodzaju fundament działania aparatu. W CMOS ceni się to, że charakteryzuje się on dość niskim szumem oraz dobrym oddaniem kolorów. Jeżeli kogoś interesuje więcej szczegółów, to warto wiedzieć też to, że każdy piksel w matrycy CMOS jest zintegrowany z przetwornikiem ładunku elektrycznego na napięcie, a także wzmacniaczem tego napięcia. Szybkość działania oraz elastyczność odczytu również przemawiają na korzyść matryc CMOS. Ponadto takie matryce mają możliwość pracy z wyższymi czułościami oraz cechuje je dobre oddanie barw.

Trudno pominąć kwestię popularnego BSI CMOS, czyli typu sensorów innego od klasycznych FSI. Rozwinięciem BSI jest Backside Illumination, co wiąże się z tym, że matryca wykorzystuje iluminację tylną. Wszystko to ma na celu umożliwienie zarejestrowania większej ilości światła, co jest świetne dla mniejszych matryc, które znajdują się chociażby w aparatach kompaktowych. Oczywiście to rozwiązanie nie ogranicza się do samych smartfonów albo wspomnianych już aparatów kompaktowych, gdyż przykładowo występuje też w kamerach wideo. Samych odmian matryc jest więcej i można spotkać się chociażby z CCD lub MOS. Kupując nowy aparat, dobrze abyśmy byli tego świadomi.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny