Jaki ciśnieniomierz dla seniora – automatyczny, zegarowy czy naramienny?

Autor: Joanna

Ciśnieniomierz dla seniora powinien mieć czytelny wyświetlacz i intuicyjną obsługę. Zbyt duża liczba przycisków i dodatkowych funkcjonalności może utrudniać dokonanie pomiaru. W sprzedaży znajdziemy urządzenia manualne oraz automatyczne naramienne i zegarki z ciśnieniomierzem dla seniorów.

Starszy mężczyzna mierzy ciśnienie urządzeniem automatycznym w domu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki powinien być ciśnieniomierz dla seniora
  2. czym różnią się ciśnieniomierze automatyczne i manualne
  3. jak działają mówiące urządzenia do pomiaru ciśnienia

Ciśnieniomierz dla seniora – zaawansowany technologicznie, prosty w obsłudze i czytelny

Starsza kobieta używa cisnieniomierza nadgarstkowego

Urządzenie do pomiaru ciśnienia, którym będzie posługiwać się osoba w starszym wieku, powinno być intuicyjne w obsłudze, ergonomiczne i możliwie jak najbardziej czytelne. Istotna jest także prosta konstrukcja i futerał, do którego schowamy urządzenie po zakończeniu badania. Ciśnieniomierz dla seniora nie może mieć zbyt dużo przycisków i wielu komend, ponieważ będzie to utrudniać pomiar. Sprzęt dedykowany seniorom musi posiadać czytelny wyświetlacz, który umożliwia widoczność pod każdym kątem. W sprzedaży znajdziemy urządzenia zasilane na baterie oraz ciśnieniomierze, które pozwalają na dokonywanie pomiaru po podłączeniu do ładowarki z portem USB. Jest to wygodna opcja, dzięki której dokonamy pomiaru nawet mimo rozładowanych baterii. Praktyczną funkcją w ciśnieniomierzach jest zapis wyników ostatnich pomiarów. Będzie to niezwykle wygodne dla osób, które regularnie sprawdzają wartości swojego ciśnienia. Niektóre modele, np. Omron Evolv HEM-7600T-E, mają dostęp nawet do 100 poprzednich wyników. Dla zachowania możliwie jak najwyższej higieny, warto wybierać ciśnieniomierze, które mają odpinany mankiet i wyjmowany wkład pompujący. Umożliwia to wypranie elementów materiałowych.

CZY WIESZ, ŻE...

Ciśnieniomierze manualne są już coraz rzadziej spotykane i coraz trudniej je kupić. Możemy mieć z nimi jeszcze do czynienia np. w niektórych placówkach medycznych. Wśród ciśnieniomierzy manualnych wyróżniamy urządzenia rtęciowe i zegarowe. Pierwsze są dokładniejsze, ale mają bardziej skomplikowaną obsługę i wymagają użycia słuchawek lekarskich. Drugie są prostsze, ale zapewniają mniejszą precyzję. Ciśnieniomierze zegarowe wymagają też regularnej kalibracji.

Polecane ciśnieniomierze
  • 159,99 zł
  • 99,99 zł
  • 249 zł
  • 89,99 zł
  • 189,90 zł

Automatyczny ciśnieniomierz dla seniora – naramienny i nadgarstkowy

Ciśnieniomierz elektryczny

Najpopularniejsze i najłatwiejsze w obsłudze są ciśnieniomierze automatyczne. Są to sprzęty elektroniczne, które pozwalają na dokonanie pomiaru przy użyciu jednego przycisku. Konstrukcja urządzenia umożliwia łatwe odnalezienie włącznika. Najczęściej jest on największy. Może mieć też intensywny, wyróżniający się kolor, np. pomarańczowy lub czerwony, jak w modelu Vesta EBPM01. Na rynku znajdziemy automatyczne ciśnieniomierze dla seniorów zasilane na baterie, wymagające podłączenia zasilacza do gniazda elektrycznego oraz urządzenia łączące oba te rozwiązania. Przykładem ostatniego z wymienionych jest Tech-Med TMA-500PRO. Podczas dokonywania pomiaru ciśnienia urządzeniem elektronicznym nie trzeba mieć słuchawek lekarskich, a odczyt pojawia się na dużym wyświetlaczu. Zakończenie pomiaru jest również zwykle sygnalizowane dźwiękiem. Na rynku znajdziemy dwa typy ciśnieniomierzy automatycznych – naramienne i nadgarstkowe, takie jak Beurer BC 44. Pierwszy model pozwala na bardziej wiarygodny odczyt ciśnienia. Jest to urządzenie, które sprawdzi się w przypadku osób często monitorujących swoje ciśnienie. Zegarek z ciśnieniomierzem dla seniora jest mniej precyzyjny. Umieszczony na nadgarstku, często fałszuje wynik pomiaru, ze względu na to, że krążenie krwi u niektórych osób może być w tych miejscach zaburzone.

Ciśnieniomierze automatyczne możemy podzielić także ze względu na to, jaki udział w trakcie pomiaru ma sam badany. Do wyboru mamy urządzenia półautomatyczne i całkowicie automatyczne. W przypadku pierwszych trzeba ręcznie napompować mankiet. Jest to rozwiązanie mniej wygodne dla tych, którzy samodzielnie wykonują pomiary. Ciśnieniomierze całkowicie automatyczne, np. RAVEN ECI002, wymagają wyłącznie założenia mankietu na przedramię i włączenia przycisku uruchamiającego urządzenie.

Mówiące urządzenia do pomiaru ciśnienia

Innowacyjnym rozwiązaniem są ciśnieniomierze z funkcją mowy. To wygodna opcja dla osób, które mają np. kłopoty ze wzrokiem. Sprzęt obsługiwany jest za pomocą komend głosowych. Funkcja mowy sprawia, że osoba badana może usłyszeć, jaka jest wartość ciśnienia krwi oraz jakie są zalecane normy. Urządzenia obsługują zwykle kilka języków i można w nich regulować poziom głośności.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link