Cichy odkurzacz – ile może mieć dB? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Autor: Ola

Cichy odkurzacz nie powinien być głośniejszy niż 65 dB. Za niegłośny uznaje się co prawda odkurzacz, który emituje hałas do 70 dB. Warto jednak pamiętać, że dopiero przedział 60–65 dB nie drażni ludzkich uszu. Najlepiej wybrać odkurzacz poniżej 60 dB, a na rynku bez problemu można już taki znaleźć.

Mężczyzna odkurza mieszkanie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego cichy odkurzacz jest tak potrzebny;
 2. jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę;
 3. na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza.

Cichy odkurzacz – dlaczego to takie ważne?

Kobieta odkurza dywan

Cichy odkurzacz to doskonały zakup nie tylko wtedy, gdy w mieszkaniu jest małe dziecko lub zwierzę, które boi się dźwięków wydawanych przez to urządzenie. Redukcji hałasów związanych z działaniem sprzętu AGD oczekują dzisiaj właściwie wszyscy ich użytkownicy. Coraz bardziej zdają sobie bowiem oni sprawę z tego, że żyjemy obecnie w świecie przepełnionym hałasem. Nic więc dziwnego, że dążymy do tego, aby przynajmniej w domowych przestrzeniach było go zdecydowanie mniej. Poziom decybeli generowany przez urządzenie jest dla potencjalnego klienta równie ważnym parametrem jak moc sprzętu, jego wydajność, efektywność czy energooszczędność. Co ciekawe, wyłącznie przy etykiecie energetycznej dołączonej do odkurzacza znaleźć można informacje o głośności tego urządzenia. Im bowiem urządzenie jest bardziej energooszczędne, tym mniejszy robi hałas. Cichy odkurzacz bezworkowy to obecnie jeden z częściej poszukiwanych modeli. Warto jednak pamiętać, że samo hasło na opakowaniu nie wystarczy. Należy sprawdzić konkretne dane i nie dać się nabrać nieuczciwym sprzedawcom.

Cichy odkurzacz pionowy, bezworkowy – parametry

Bardzo cichy odkurzacz to marzenie wielu osób, nie tylko tych, które mają małe dzieci, opiekują się osobami chorymi lub na co dzień zajmują się sprzątaniem. Urządzenie emitujące hałas niedrażniący ludzkiego ucha to sprzęt, którego pożądają wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że parametry, którymi ocenia się cichość pracy odkurzacza nieco różnią się od siebie w zależności od jego modelu. Generalnie przyjęto, że:

Ile dB będzie miał cichy odkurzacz, w dużej mierze zależy od tego, jaki jest to model. Najłatwiej bowiem wyciszyć odkurzacze workowe, które dzięki połączeniu nowoczesnego silnika, solidnej obudowy i szczelnych uszczelek tłumią hałas w sposób niezwykle efektywny. Nie bez znaczenia jest tutaj także dobra jakość worka. Odkurzacze bezworkowe „wytłumić” trochę trudniej, natomiast nadal można tutaj osiągnąć bardzo satysfakcjonujące wyniki. W przypadku odkurzaczy workowych i bezworkowych można szukać ultra cichego odkurzacza o emisji hałasu na poziomie niższym niż 60 dB, co umożliwia właściwie swobodną rozmowę z drugą osobą.

Nieco trudniej o taki efekt w przypadku odkurzaczy pionowych, które silnik mają umieszczony na rękojeści urządzenia, a więc zdecydowanie bliżej ludzkich uszu niż tradycyjne modele. Silniki w tego typu odkurzaczach z reguły mają również niestety nieco słabsze osłony. Za cichy odkurzacz w tej kategorii uznać więc należy sprzęt generujący hałas około 75 dB (np. Electrolux Ergorapido). Ta sama wartość w przypadku odkurzaczy workowych oznacza odkurzacz tylko niegłośny. Kryterium to jeszcze inaczej będzie wyglądało w przypadku cichego odkurzacza przemysłowego, choć przyznać trzeba, że modele takie w ogóle trudno oceniać pod względem ich cichości. Wszystkie one bowiem z reguły hałasują na znacznie wyższym poziomie niż te domowe. Super cichy odkurzacz bezworkowy a „cichy” odkurzacz przemysłowy po prostu nie dają się ze sobą porównać.

Polecane odkurzacze
 • 399 zł
 • 519 zł
 • 329 zł
 • 399 zł
 • 1 390 zł

Dobry, cichy odkurzacz… i co dalej?

Dziecko pomaga mamie odkurzać podłogę

Cichy odkurzacz bezprzewodowy to niepełny opis rekomendowanego sprzętu. Poziom generowanego przez urządzenie hałasu jest oczywiście ogromnie istotnym kryterium jego oceny, ale nie jedynym. Wybierając odkurzacz, warto pamiętać również od takich aspektach, jak:

 • skuteczność zastosowanych filtrów – chodzi tutaj przede wszystkim o wybranie urządzenia z możliwie nowoczesnymi rozwiązaniami, które gwarantują usunięcie z domowych przestrzeni nawet najmniejszych cząsteczek zanieczyszczeń (np. tych dostających się do domu z powietrzem zanieczyszczonym smogiem);
 • poziom reemisji kurzu, czyli ocena tego, jak dużo z zassanego kurzu odkurzacz oddaje m.in. poprzez nieszczelności;
 • dostosowanie urządzenia do potrzeb domowników – jeśli w domu jest alergik albo w mieszkaniu znajduje się zwierzę, należy wybierać specjalne rodzaje sprzętów, dostosowane do takich szczególnych potrzeb; być może zamiast odkurzacza bezworkowego w takiej sytuacji lepiej wybrać cichy odkurzacz wodny (jak Thomas Aqua+ Pet & Family Plus).
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów