Chłodziarka do wina – jaki model wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Wojciech

Każdy pasjonat wina potrzebuje miejsca, w którym może dojrzewać cenna kolekcja butelek. Chłodziarki do wina to praktyczne rozwiązanie, zapewniające właściwe warunki do przechowywania owocowych trunków i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zobacz, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę przed zakupem lodówki do wina
  2. jak działa chłodziarka do wina
  3. dlaczego właściwe przechowywanie alkoholu jest ważne
  4. jakie modele lodówek do wina dostępne są na rynku

Chłodziarka do wina – sekret produktu

Chłodziarka do wina to niezbędne wyposażenie domowej spiżarni każdego pasjonata owocowych trunków. Lodówka zapewnia właściwe warunki i mikroklimat do przechowywania butelek wina, szczególnie pod względem temperatury i wilgotności powietrza. Dodatkowo urządzenie chroni szkło przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabezpiecza je przed promieniowaniem UV oraz umożliwia leżakowanie pod odpowiednim kątem nachylenia w taki sposób, aby korek był ciągle zanurzony w cieczy. Wysychający korek sprzyja obkurczaniu się jego objętości, co wpływa na zmianę jakości znajdującego się wewnątrz wina. Tylko dzięki zapewnieniu stosownych warunków trunek będzie prawidłowo starzeć się oraz osiągnie właściwy smak, aromat i temperaturę przed podaniem. Rynek oferuje szeroki wybór chłodziarek do wina różniących się parametrami technicznymi i designem. Dzięki temu możemy dopasować urządzenie nie tylko do swoich potrzeb, ale też do wystroju kuchni, salonu, piwniczki czy innego pomieszczenia, w którym zostanie ono ustawione. Sklepy oferują zarówno niskie lodówki podblatowe (np. Liebherr Wtes 1672), jak i wysokie modele wolnostojące (np. Siemens KS38WA40, Candy CCVB 15). Dużym zainteresowaniem cieszą się również winiarki z zamrażarkami. Taką funkcję ma Miele KWNS 28462 E. Ponadto modele dzielą się pod względem stref chłodzenia, umożliwiających właściwe przechowywanie każdego gatunku wina.

  • 2 499 zł
  • 3 699 zł
  • 10 999 zł
  • 3 599 zł
  • 1 599 zł

Dwustrefowa chłodziarka do wina, czyli na co zwrócić uwagę przed zakupem

Przy wyborze lodówki na wino przede wszystkim warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji temperatury, wilgotności powietrza oraz strefy chłodzenia. To ważne aspekty podczas dojrzewania różnych gatunków trunku. Lodówka dwustrefowa chłodzi na zasadzie wymuszonego obiegu powietrza na każdym poziomie. Taka opcja pozwala bardziej obniżyć i utrzymać temperaturę na półkach z białym winem, a podnieść na regałach z czerwonym. W lodówkach jednostrefowych, takich jak Candy CCVB 60D, warto układać butelki z trunkiem o jasnej barwie na dole, wino kolorowe zaś – na górze. W chłodziarce tego typu zimne powietrze, emitowane w niskich partiach urządzenia, naturalnie ulatnia się ku górze, gdzie staje się cieplejsze. Temperatura to najważniejsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, poszczególne rodzaje wina w odmienny sposób reagują bowiem na różną ciepłotę powietrza. Zbyt wysoka może przyspieszyć proces dojrzewania, natomiast zbyt niska sprzyja odkładaniu się osadu i zawiesiny w trunku.

Bardzo ważna jest wilgotność. Suche powietrze powoduje wysychanie korka i oksydację wina, a zbyt wilgotne negatywnie wpływa na jakość etykiety na butelce. Pojawiająca się pleśń i odklejone krawędzie naklejek wyglądają nieestetycznie i powodują rozchodzenie się nieprzyjemnego zapachu wewnątrz lodówki. Jednym z rozwiązań eliminujących problem niewłaściwego mikrośrodowiska jest Amica WCB2K60B36.1, chłodziarka do zabudowy z elektroniczną regulacją i kontrolą temperatury, dzięki której można dostosować warunki chłodzenia nawet do danych szczepów czy etapu dojrzewania wina. Optymalne warunki zapewnia także przyciemniana szyba wzbogacona o filtry UV. Taką technologię ma Amica WCF1K15B7.1, a dodatkowe rozwiązania, m.in. alarm podwyższonej temperatury, dyskretne oświetlenie LED oraz drzwi przestawne, znacznie podnoszą komfort jej użytkowania oraz zadowolenie z idealnego smaku i aromatu wina.

Lodówki do wina – co jeszcze warto wiedzieć?

Niemałe znaczenie mają wibracje i różnorodne drgania emitowane przez urządzenie, szczególnie istotne w przypadku czerwonego wina. Poruszanie osadu zebranego na dnie może mieć bowiem negatywny wpływ na proces dojrzewania trunku. Dobrej jakości chłodziarka do wina pracuje cicho i spokojnie. Ewentualne zakłócenia w dojrzewaniu trunku mogą wywołać sprzęty znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki, takie jak pralka czy zmywarka.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link