Chłodzenie pasywne procesora – na czym polega i jakie ma zalety?

Autor: Piotr

Ochrona komputera przed przegrzaniem jest ważnym elementem, który rzutuje na żywotność urządzenia. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii jest zbyt wysoka temperatura pracy procesora. Jak więc temu zaradzić?

Procesor trzymany w palcach dłoni.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym różni się chłodzenie pasywne od aktywnego
  2. jakie zalety ma pasywne chłodzenie procesora
  3. jaka forma chłodzenia procesora będzie najlepsza

Chłodzenie procesora pasywne a aktywne – porównanie

Mężczyzna składający wnętrze komputera.

Chłodzenie pasywne i aktywne procesora to dwa najbardziej popularne sposoby ochrony jednostki centralnej przed przegrzaniem. Chłodzenie aktywne odbywa się dzięki elementom ruchomym, którymi najczęściej są wentylatory. Ze względu na sam sposób działania, ten typ chłodzenia bywa głośny, przede wszystkim wtedy, gdy procesor wchodzi na najwyższy poziom eksploatacji. Jest to sprzęt dość podatny na awarie i uszkodzenia, chociaż jego zaletą jest niewygórowana cena. Aktywne chłodzenie procesora jest odpowiednie zwłaszcza dla komputerów o mocnych procesorach, np. tych dla graczy. Jednak w sytuacji, gdy użytkownik nie ma takich wymagań i potrzeb, a niezbędne jest, aby maszyna pracowała cicho, choćby w bibliotece czy biurze, powinien zdecydować się na pasywne chłodzenie procesora. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono pozbawione elementów aktywnych, czyli wentylatorów, a swoje działanie opiera o radiator, do którego czasem dołączone są rurki cieplne.

Chłodzenie pasywne procesora – jakie ma zalety?

Chłodzenie pasywne procesora ma przede wszystkim tę zaletę, że jest całkowicie bezgłośne, dlatego warto w nie zainwestować, jeśli procesor nie ma zbyt dużej mocy. Taki typ ochrony przed nadmiernym ciepłem będzie w zupełności wystarczający dla nieco słabszych maszyn, np. komputerów biurowych. Komputer z chłodzeniem pasywnym w miejscach, gdzie takich urządzeń musi być dużo, najczęściej jeden obok drugiego, to idealne rozwiązanie, ponieważ nawet w dużym nagromadzeniu nie będą one emitowały nadmiernego ciepła ani hałasu. Nie można tego powiedzieć o aktywnym chłodzeniu procesora, którego użycie w tego rodzaju przestrzeni byłoby zdecydowanie chybionym pomysłem. Chłodzenie pasywne procesora jest droższe od aktywnego, ale oprócz ciszy dostarcza również spokój, ponieważ praktycznie niemożliwe są jakiekolwiek przypadki awarii tego typu sprzętu.

  • 619 zł
  • 83,89 zł
  • 104,99 zł
  • 359 zł
  • 319 zł

Jakie chłodzenie procesora wybrać?

Dłonie mężczyzny instalujące system chłodzący komputera.

Dla tych, którzy chcą efektywnego, a jednocześnie jak najcichszego chłodzenia jednostki centralnej swojego komputera, znajduje się na rynku sporo propozycji. SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 to niedrogie urządzenie chłodzące z jednym wentylatorem o średnicy 100 mm. Sprzęt ten jest kompatybilny z wieloma typami gniazd procesora: socket 775, socket 1155, socket 1156, socket AM2, socket AM3, socket AM2+, socket 754, socket 939, socket 940, socket AM3+, socket FM1, socket FM2, LGA1150, socket 1150. Współpracuje z każdym procesorem o TDP do 125 W. Maksymalna prędkość obrotowa to 2000 obrotów na minutę, a maksymalna głośność – jedynie 21 dB. System PWM sprawia, że komputer pracuje niezwykle cicho, gdy nikt z niego nie korzysta, a w sytuacjach sporej eksploatacji procesora chłodzenie jest bardzo wydajne. Radiator i wentylator mają bardzo długą żywotność – nawet do 50 tysięcy godzin.

Nieco droższe jest chłodzenie SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2. Również wyposażone jest w jeden wentylator, nieco większy, bo o średnicy 120 mm. Jest kompatybilne z typami gniazd: socket 775, socket 1155, socket 1156, socket 1366, socket AM2, socket AM3, socket AM2+, socket AM3+, socket FM1, socket FM2, LGA1150, LGA2011, socket 1150. Prędkość obrotowa, którą może rozwinąć wiatrak, wynosi 1600 obrotów na minutę. Chłodzenie jest wyposażone w regulator obrotów – od 500 do 1600, a kształt łopatek ogranicza szumy i powoduje, że jest ono niezwykle ciche. Świadczy o tym również jego maksymalna głośność, która jest jeszcze niższa od poprzednio omawianego modelu – zaledwie 15 dB. Niewielkie rozmiary urządzenia sprawiają, że pasuje ono praktycznie do każdej obudowy. W zestawie znajdują się także pasty termoprzewodzące oraz instrukcja montażu, który jest intuicyjny i niezbyt skomplikowany.

W podobnej kategorii cenowej znajduje się SilentiumPC Spartan 3 PRO RGB HE1024. Oprócz wysokiej wydajności, ten sprzęt chłodzący procesor gwarantuje niebanalny wygląd. Podświetlenie LED RGB jest bardzo ciekawą funkcją, ponieważ można wybrać jeden z aż 16 milionów kolorów podświetlenia i jeden z sześciu trybów, które występują w różnych kombinacjach. W zestawie znajduje się kontroler NANO RGB. Równie ciekawym urządzeniem jest be quiet! Pure Rock BK009. To chłodzenie pasuje do procesorów o typach gniazd: socket 1155, socket 1156, socket 1366, socket AM2, socket AM3, socket AM2+, socket AM3+, socket FM1, socket FM2, socket 1150, socket FM2+, socket 2011-3, socket AM4. Wentylator ma średnicę 120 mm i maksymalną prędkość obrotową 1500 obrotów na minutę. Jest głośniejszy od poprzednio wymienionych modeli – 26,8 dB to jego maksymalna głośność, jednak jego największym atutem jest żywotność – aż 80 tysięcy godzin. Droższym modelem, na który warto zwrócić uwagę, jest be quiet! Dark Rock Pro 4 BK022. Jest on wyposażony w dwa wentylatory. Maksymalna prędkość obrotowa tego sprzętu to 1400 obrotów na minutę, a głośność krańcowa – 24,3 dB. To chłodzenie również będzie służyć bardzo długo – jego żywotność to także 80 tysięcy godzin.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link