Dlaczego warto wybrać kabel sieciowy Cat6?

Autor: Agnieszka

Wielu z nas nie przykłada dużej wagi do kabla sieciowego użytego w sieci domowej. Warto jednak wiedzieć, jakie jest jego znaczenie i za co jest odpowiedzialny.

Żółty kabel sieciowy cat 6

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest kabel sieciowy
 2. jakie są rodzaje przewodów do internetu
 3. co oznacza napis “Cat6” na oplocie
 4. jaki kabel sieciowy będzie lepszy – skrętka czy światłowodowy

Co to jest kabel sieciowy?

Żółty kabel rj45 cat 6 podłączony do laptopa

Wszechobecnie dostępne bezprzewodowe połączenie z internetem poprzez Wi-Fi sprawia, że powoli zapominamy o niektórych kablach komputerowych. Przewód sieciowy RJ45, zwany także skrętką, to jednak wciąż podstawowe akcesorium, dzięki któremu podłączymy komputer, dysk NAS, telewizor czy router do internetu.

Kupując nowy kabel Ethernet, należy zwrócić uwagę na jego parametry. Mimo pozornie identycznego wyglądu, dane techniczne mogą się różnić, co bezpośrednio wpłynie na jakość transmisji danych.

Jakie są rodzaje przewodów do internetu?

Jeśli chcemy dobrać odpowiedni kabel do naszych potrzeb, powinniśmy poznać ich właściwości oraz różnice. Dzięki temu będziemy mieć pewność co do naszej instalacji.

 • Kabel sieciowy nieekranowany (UTP) – najtańszy i najbardziej popularny kabel stosowany w połączeniach informatycznych. Zalecane jest jego użycie wewnątrz pomieszczeń. W zależności od kategorii skrętki, prędkości przesyłu danych mogą się różnić. Aby zachować komfortową jakość transmisji, nie należy przekraczać kilku-kilkunastu metrów długości. Ich zaletą jest duża giętkość.
 • Kabel sieciowy ekranowany (STP) – przewód wyposażony w ekran chroniący przed zakłóceniami oraz dodatkowe uziemienie zwiększające bezpieczeństwo instalacji.
 • Kabel sieciowy foliowany (FTP) – skrętka pokryta specjalną folią zabezpieczającą, dzięki czemu połączenie nie jest narażone na utrudnienia zewnętrzne. Zaleca się jego używanie w miejscach, w których mogą występować zakłócenia elektromagnetyczne.

Podstawowym przewodem UTP Cat 6 do zastosowań domowych będzie Hama 00135777. Oferuje ona 1,5 m długości, co powinno wystarczyć na podłączenie komputera lub telewizora do routera. W przypadku, kiedy urządzenia znajdują się zbyt daleko od siebie, dostępne są także dłuższe warianty, np. 10-metrowa Hama 447892. Jeśli chodzi o niestandardowe długości, to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie łącznika kabli ethernetowych.

CZY WIESZ, ŻE...

Kabel sieciowy i kabel telefoniczny różnią się od siebie końcówkami oraz prędkością transmisji. Jak je rozpoznać? Kabel sieciowy zakończony jest prostokątnym wtykiem RJ45 z 8 pinami, podczas gdy telefoniczny ma tylko 6 pinów i bardziej kwadratowy kształt.

Polecane kable komputerowe
 • 49,99 zł
 • 59,99 zł
 • 9,99 zł
 • 29,99 zł
 • 14,99 zł

Co oznacza napis “Cat6” na oplocie?

Kolorowe kable ethernet podłączone do switcha

Kable Ethernet kategoryzowane są ze względu na swoją wydajność. Informację o danej kategorii można znaleźć na oplocie. Obecnie najczęściej stosowanymi skrętkami są:

 • Cat5 – przystosowana do transmisji sygnału o częstotliwości do 100 MHz. Oferuje wsparcie dla technologii Fast Ethernet oraz 1000Base-T Gigabit Ethernet. Sprawdza się przy łączach o prędkości do 100 Mb/s.
 • Cat5e – ulepszona i zarazem powszechniej stosowana wersja poprzednika. Umożliwia transmisję sygnału o częstotliwości 125 MHz.
 • Cat6 – obecnie najczęściej wybierana skrętka. Pozwala na transmisję sygnału o częstotliwości 250 MHz z prędkością do 1 Gb/s.
 • Cat7 – najnowszy standard, który obsługuje częstotliwość 600 MHz. Warto podkreślić ekranowanie każdej pary żył. Umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s.

Planując instalację w swoim domu, warto mieć na uwadze, że maksymalna długość przewodu sieciowego Cat6 może wynosić 100 metrów. Należy pamiętać, że prędkość 1 Gb/s to wartość maksymalna dla tego rodzaju skrętki. Aby ją uzyskać, musimy dysponować odpowiednim łączem internetowym od operatora.

PORADA EKSPERTA

Jeśli zależy nam na jakości i wysokiej prędkości transmisji, powinniśmy wybierać skrętki najwyższej kategorii. Obecnie do zastosowań domowych najczęściej wybiera się kabel RJ45 Cat6.

Jaki kabel sieciowy będzie lepszy – skrętka czy światłowodowy?

Szybkie, stabilne łącze internetowe to dzisiaj podstawa do komfortowej pracy w domu i korzystania z rozrywki online. Wybierając kabel sieciowy, musimy zwrócić uwagę na jego kategorię, długość oraz ekranowanie.

Alternatywą dla skrętek jest światłowód. Składa się on z włókien szklanych w liczbie od 1 do 196, które odpowiadają za transmisję danych. Dzięki temu, że nie jest wykorzystywany sygnał elektryczny, światłowód lepiej radzi sobie z zakłóceniami, zapewniając wyższe prędkości. Dodatkowo jest w stanie przesyłać sygnał nawet na odległość 120 kilometrów, gdzie przy kablu ethernetowym wartość ta wynosi maksymalnie 100 metrów.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że stosowanie światłowodu jest znacznie droższym rozwiązaniem od tradycyjnych kabli sieciowych Cat6. Włókno szklane jest także mniej odporne na zgięcia, co będzie istotne w przypadku układania przewodów w ciasnych, trudno dostępnych przestrzeniach.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link