Przewód Ethernet Cat5e czy Cat6 – jaki wybrać?

Autor: Adam

Sieć internetowa w domu czy firmie wymaga odpowiedniego szkieletu. Dziś najpopularniejsze są oczywiście rozwiązania bezprzewodowe. Jest to po prostu znacznie wygodniejsze od konieczności rozkładania okablowania po całym mieszkaniu. Główna część sieci wymaga jednak przewodów Ethernet. Na rynku dostępnych jest wiele różnych ich rodzajów. Charakteryzują się pewnymi parametrami technicznymi, na które należy zwrócić uwagę. Co jest lepsze – kabel Cat5e czy Cat6?

Białe kable sieciowe podłączone do routera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje kabli Ethernet
 2. na jakie parametry danego przewodu należy zwrócić uwagę
 3. Cat5e czy Cat6 – co wybrać najlepiej

Jakie są rodzaje kabli Ethernet?

Kabel sieciowy cat5e na białym tle

Sieć internetowa wymaga oczywiście odpowiedniego okablowania. Przewody Ethernet są bardzo popularne i większość osób wie, jak wyglądają. Warto jednak zwrócić uwagę także na ich rodzaj. Dany model może znacznie różnić się od innego, mimo zbliżonego wyglądu. Podział przewodów jest bardzo prosty. Nazwa wzięła się od skrótu “kategorii”, czyli “Cat”, oraz liczby. Najpopularniejsze są obecnie przewody Cat5 oraz Cat5e, ponieważ są łatwo dostępne i gwarantują satysfakcjonujące parametry techniczne.

Dobór akcesoriów do budowanej sieci jest bardzo istotny, bowiem różne kable oferują inną przepustowość danych. Przy danej prędkości internetu, przewód musi być w stanie obsłużyć taką ilość danych. Kiedyś, gdy telefony stacjonarne były popularne, przepustowość wynosiła około 1 Mb/s. Dziś możemy spotkać modele obsługujące nawet 10 Gb/s i więcej, lecz jest to ciekawostka wykorzystywana dość rzadko. W zupełności wystarczy instalacja, która podoła 1 Gb/s. Obecnie niewielu dostawców internetu oferuje większe prędkości.

Przy wyborze sprzętu do swojej instalacji należy również zwrócić uwagę na jej cenę. Dane kategorie okablowania mogą być droższe lub tańsze, w zależności od przepustowości oraz producenta. Trzeba pamiętać, że tworzenie sieci nie zawsze wymaga najlepszych komponentów, ponieważ możemy po prostu ich nigdy nie wykorzystać. Musimy przedtem stwierdzić, jakich parametrów konkretnie potrzebujemy.

Polecane kable komputerowe
 • 24,99 zł
 • 29,99 zł
 • 19,99 zł
 • 9,99 zł
 • 19,99 zł

Na jakie parametry danego przewodu zwrócić uwagę?

Zbliżenie na kabel sieciowy ethernet

Oczywiście pierwszą kwestią jest producent sprzętu. Warto korzystać jedynie z oferty uznanych marek, które oferują wysoką jakość. Dobre opinie klientów gwarantują nie tylko satysfakcjonujące parametry, ale i dłuższą żywotność dowolnego urządzenia. Przy kablach Ethernet bardzo istotne są oczywiście jeszcze przepustowości danego urządzenia oraz możliwość korzystania z osłony na przewód. Czym charakteryzują się najpopularniejsze kategorie Ethernet?

 • Cat5

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Ten model wprowadził również dość dużą rewolucję, gdyż oferuje przepustowość na poziomie 100 Mb/s przy odległości 100 m. Było to wykorzystywane niemal wszędzie, jednak dziś te przewody nie są już dostępne na rynku. Sieć tego typu byłaby przestarzała i w wielu wypadkach po prostu zbyt wolna.

 • Cat5e

Jest to ulepszona konfiguracja Cat5. Litera “e” oznacza “enhanced”. Propozycja ta spełnia wymogi dzisiejszych sieci. Główną jej zaletą jest ograniczanie możliwości niepożądanego przesyłania sygnałów w przewodzie. Dzięki temu możemy uzyskać znacznie większą przepustowość. Tego typu kabel obsługuje do 1000 Mb/s, przez co często możemy spotkać go w domowych warunkach, a także przy sieciach firmowych. Jeżeli tworzymy sieć, będzie to ciekawy wybór też ze względu na cenę. Nie jest stosunkowo drogi oraz oferuje parametry w zupełności wystarczające do wielu zastosowań.

 • Cat6

To model bardziej zaawansowany. Posiada on osłonę oraz jest ciasno nawinięty nylonem. W ten sposób ograniczono zakłócenia oraz przesłuch, który powoduje spadek przepustowości. Taki kabel może obsługiwać maksymalnie aż 10 Gb/s przy około 50 m odległości. To rozwiązanie ma jednak pewne wady. Przewód jest sztywny, a jego zginanie wymaga dość dużej siły. Pod względem ceny nie różni się bardzo od Cat5e. Taka instalacja będzie kosztować więcej głównie przez trudność modelowania oraz zakończenia.

 • Cat7

Obecnie jest to bardziej ciekawostka, której nie wykorzystuje się zbyt często. Na krótkich dystansach osiąga prędkość nawet do 100 Gb/s, lecz po około 15 m traci swoje właściwości i wraca do 10 Gb/s. Istnieją jeszcze wyższe kategorie, które jednak nie są komercyjnie dostępne dla wszystkich. Ceny nowoczesnych rodzajów kabli są oczywiście wyższe, przy czym nie warto ich wykorzystywać w sieci domowej lub firmie, gdyż trudno używać pełni ich możliwości.

Cat5e czy Cat6 – co wybrać najlepiej?

Wiele zależy tutaj od wymagań tworzonej sieci. Cat5e ma na pewno przewagę po stronie ceny. Jest tańszy niż bardziej zaawansowane rozwiązania oraz łatwo możemy go zamontować, nawet samodzielnie. W przypadku Cat6, mimo lepszych parametrów technicznych, instalacja wymaga pewnych umiejętności i narzędzi, głównie ze względu na słabą giętkość kabla. Jeżeli zależy nam na przyszłościowym rozwiązaniu, to znacznie lepszym wyborem są nowsze technologie. Cat5e w zupełności spełni swoje zadanie, ale za kilka lat może być konieczna wymiana instalacji. Musimy jednak pamiętać, że teraz zapłacimy za niego mniej.

Na rynku znajdziemy wiele modeli kabli sieciowych. Rozwiązania Cat5e nie są stosunkowo drogie, ale cena zależy głównie od długości przewodu. Reinston EKK06 to koszt około 20 zł. Mierzy on 1,5 m, co często nie będzie wystarczające. Hama 00030596 natomiast oferuje aż 5 m przewodu, co w warunkach domowych powinno spełnić swoje zadanie. Jeżeli jednak wybierzemy Cat6, to przyjdzie nam zapłacić zaledwie kilka zł więcej. Warto zwrócić uwagę między innymi na Hama 00135777 oraz Hama 00053773. Ciekawym rozwiązaniem jest też uniwersalny przewód, który obsługuje zarazem Cat5e, Cat6 oraz Cat7. 10 m takiego kabla kupimy za około 60 zł. Jednym z takich rozwiązań jest Hama 00020097

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów