Co warto wiedzieć o kablu sieciowym Cat5e?

Autor: Mariusz

Obecnie bardzo często wykorzystujemy sprzęt bezprzewodowy. Niestety nie możemy zbudować zaawansowanej, szybkiej sieci bez wykorzystania odpowiednich kabli. Warto więc wiedzieć, które ich parametry są istotne oraz jak wpływają na późniejsze użytkowanie. Dziś najpopularniejsze są konfiguracje Cat5e oraz Cat6. Co powinniśmy wiedzieć o tym pierwszym rozwiązaniu? Jakie są jego zalety i wady?

Mężczyzna trzymający kabel sieciowy na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym charakteryzują się konkretne kategorie kabli sieciowych
 2. co oznacza ekranowanie
 3. czy warto korzystać z kabla Cat5e oraz jaki model wybrać

Czym charakteryzują się konkretne kategorie kabli sieciowych?

Żółty kabel sieciowy podłączony do routera

Ogólnie mówiąc, różne przewody posiadają inne parametry. Dlatego właśnie dobór odpowiedniego okablowania wymaga pewnej wiedzy. Należy pamiętać, aby dany sprzęt mógł obsłużyć nasz internet. Bardzo istotna jest więc przepustowość, która w wypadku Cat5e wynosi maksymalnie 1 Gb/s przy odległości 100 m. W zupełności zatem wystarczy to do domowych czy biurowych zastosowań. Streamowanie oraz pobieranie i wysyłanie dużych plików może okazać się jednak zbyt wymagające dla takiej instalacji.

Ze względu na tego typu parametry, przewody sieciowe dzielimy na kolejne kategorie. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Prócz przepustowości warto wiedzieć, czy dany kabel posiada osłonę. Służy ona nie tylko do zabezpieczenia, ale i ograniczenia zakłóceń. Niestety najpopularniejsze rozwiązanie, czyli Cat5e, jej nie posiada.

Każda kolejna kategoria kabla sieciowego charakteryzuje się coraz lepszymi parametrami. Przykładowo Cat6a cechuje się przepustowością na poziomie 10 Gb/s. Dodatkowo wyposażono ją w osłonę. To znacznie lepsza wydajność w porównaniu do Cat5e. Producenci ciągle pracują nad nowymi rozwiązaniami. Obecnie jest to głównie ciekawostka, ponieważ niewiele osób potrzebuje tak dużych przepustowości.

Polecane kable komputerowe
 • 24,99 zł
 • 43,99 zł
 • 49,99 zł
 • 59,99 zł
 • 9,99 zł

Co oznacza ekranowanie?

2 niebieskie kable sieciowe na białym tle

Przy wyborze okablowania do tworzenia sieci warto znać również pojęcie ekranowania. Określa ono poziom odporności przewodu na zakłócenia, które mogą się pojawić. W ten sposób dzielimy kable na kilka poszczególnych kategorii:

 • UTP – nieekranowany przewód. W modelach tego typu nie ma żadnego zabezpieczenia przed zakłóceniami. To obecnie dość popularne rozwiązanie ze względu na możliwie najniższą cenę całej instalacji.
 • STP – ekranowany przewód. Taki kabel posiada specjalny ekran do ochrony przed zakłóceniami. Ponadto zastosowano uziemienie. Tę opcję najczęściej wykorzystuje się przy bardzo szybkich sieciach.
 • FTP – ekranowany przewód. To obecnie najlepsze rozwiązanie. Taki kabel posiada ekran na całej długości oraz dodatkowo wokół każdej pary wchodzącej w jego skład. W ten sposób uzyskano efekt całkowitej ochrony przed zakłóceniami. Jedynie najbardziej zaawansowane, szybkie sieci wykorzystują taki sprzęt.

Wybór przewodu o odpowiednim ekranowaniu jest stosunkowo prosty. Większość sieci, które znajdują się w mieszkaniach lub biurach nie wykorzysta potencjału FTP, a często nawet STP. Najczęściej wykorzystuje się UTP, który w zupełności spełnia wszystkie wymagania.

Czy warto korzystać z kabla Cat5e oraz jaki model wybrać?

Oczywiście dostawcy internetu obecnie nie są w stanie dostarczyć sieci, która wymagałaby kabla powyżej Cat6a. Należy pamiętać, że większość instalacji zbudowana jest na podstawie przewodu Cat5e. Spełniają one wymagania, gdy budujemy konfigurację w mieszkaniu lub niewielkim biurze. Streamowanie, pobieranie dużych plików czy też inne wymagające wysokich prędkości czynności potrzebują jednak nowszych rozwiązań ze znacznie większą przepustowością.

Cat5e to obecnie najtańsze rozwiązanie. Do tego budowanie sieci na jego podstawie jest bardzo proste, dzięki elastyczności oraz wytrzymałości kabla. Taką instalację będziemy w stanie zbudować samodzielnie, nawet bez zaawansowanych narzędzi. Cat6 natomiast charakteryzuje się dość sztywnymi drutami. Bardzo trudno się go zgina, przez co montaż jest oczywiście utrudniony. Często nie wykorzystamy możliwości takiego sprzętu, więc nie warto w niego inwestować, chyba że musimy stworzyć całkiem nową sieć.

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli. Trzeba jednak pamiętać, że cena kabla sieciowego w dużej mierze zależy od jego długości. Kategoria oraz parametry również mają pewne znaczenie. Cat5e to najtańsze rozwiązanie, na przykład Reinston EKK06 1,5m to koszt zaledwie 20 złotych. Oczywiście dłuższe kable będą droższe – Reinston EKK08 kosztuje już około 40 złotych. Powinniśmy wybrać taki model, który w pełni wykorzystamy. Im przewód jest dłuższy, tym większa będzie strata przepustowości. Dlatego nie należy budować zbyt długiej sieci, lecz możliwie jak najmniejszą.

Warto też zwrócić uwagę na przewody uniwersalne, takie jak Hama 00020097. Za cenę 60 złotych otrzymujemy 10 m kabla, który może służyć zarówno jako Cat5e, jak i Cat6 oraz Cat7. W ten sposób w razie ulepszania danej sieci nie musimy wymieniać całej instalacji. Koszt jest tutaj oczywiście wyższy, jednak taki sprzęt ma naprawdę długą żywotność. Przewody Cat6 z kolei nie są obecnie dużo droższe od Cat5e. Cena często jest dokładnie taka sama, co sprawia, że najczęściej korzysta się z tych dwóch kategorii kabli sieciowych. Przykładowo Hama 00135777 to przewód o długości 1,5 m, za który przyjdzie nam zapłacić 20 złotych, zaś Hama 00020169 10 m kosztuje 40 złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link