Rodzaje butelek dla niemowląt. Jak je czyścić?

Autor: Joanna

Butelki dla niemowląt szklane i plastikowe powinny mieć ergonomiczny kształt i smoczek o przepływie dostosowanym do wieku dziecka. Zarówno smoczki, jak i butelki wymagają dokładnego czyszczenia i wyparzania. Czynność tę ułatwią sterylizatory, stojaki oraz suszarki do butelek.

Butelka z mlekiem dla dziecka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje butelek dla niemowląt;
 2. jakie są akcesoria do butelek dla niemowląt;
 3. jak czyścić butelki dla niemowląt.

Butelki dla niemowląt – szklane, plastikowe i antykolkowe

Plastikowe butelki z mlekiem dla niemowląt

Smoczki, butelki, bidony – fakt, że w sprzedaży dostępnych jest tyle rodzajów akcesoriów dla dzieci często przysparza wielu trudności związanych z wyborem tych właściwych. Butelki dla niemowląt mogą być wykonane ze szkła lub plastiku. Wygodę w ich użytkowaniu, szczególnie w przypadku młodych rodziców, poprawi czujnik ciepła. Dzięki niemu łatwiej będzie określić, czy pokarm nadaje się do podania maluszkowi, czy trzeba go jeszcze podgrzać lub wystudzić. Pojemność butelki do karmienia zależy od wieku dziecka. Noworodki piją mleko kilka razy w ciągu doby (około 6–7 razy). Jednorazowo maluch może wypić średnio 90–110 ml. W kolejnych miesiącach dawka będzie się zwiększać o około 10 ml. Dlatego pierwsza butelka dla niemowlaka nie powinna być zbyt duża. Wystarczą dwie o pojemności 150 ml, jak np. Medela BUTELKA 150ml + Smoczek S. Ważne, aby butelka była wygodna w użytkowaniu i miała prosty kształt. Taki model będzie łatwy w umyciu i ułatwi mieszanie w przypadku dzieci karmionych sztucznym mlekiem. Warto też zwracać uwagę na te butelki dla niemowląt, które mają szczegółową skalę, najlepiej w mililitrach i uncjach. Pomoże to w prezycyjnym odmierzaniu porcji mleka. Dużą popularnością cieszą się butelki antykolkowe, takie jak BabyOno Butelka antykolkowa. Kształt ich smoczków imituje naturalną brodawkę. Dodatkowo posiadają one specjalną strukturę, która ułatwia naturalny odruch ssania oraz odpowietrzniki zapobiegające połykaniu powietrza. Ergonomiczny kształt butelki antykolkowej ułatwia wygodne jej trzymanie nawet przez małe dłonie niemowlaka. Do wieku dziecka należy też dopasować rodzaj smoczka: dla najmłodszych (0m+) przeznaczone są te z wolnym przepływem, dla starszych (3m+) – ze średnim, a dla najstarszych (6m+) – z szybkim. Niektórzy producenci mają wśród swoich produktów także smoczki z regulowanym przepływem oraz takie, które nadają się do gęstych pokarmów.

 • 39,99 zł
 • 20,99 zł
 • 69,99 zł
 • 29,99 zł
 • 12,99 zł

Akcesoria do butelek dla niemowląt – smoczki, podgrzewacze, pojemniki termiczne

Niemowlę pije mleko z butelki

Na rynku dostępne są różne rodzaje sprzętów i akcesoriów do butelek dla dzieci. Do najbardziej przydatnych należą:

 • Podgrzewacze – mają za zadanie w krótkim czasie podgrzać wodę lub mleko dla niemowlaka. Większość podgrzewaczy, np. BabyOno 2w1 216, zostało skonstruowanych w taki sposób, że umożliwiają także podgrzewanie gęstych pokarmów (np. obiadów w słoikach).
 • Podróżny pojemnik termiczny – taki przedmiot przyda się nie tylko podczas dalekich podróży, ale też na codziennych spacerach. Pojemnik został zaprojektowany w taki sposób, że podtrzymuje ciepłą temperaturę w chłodne dni, a latem zapobiega szybkiemu nagrzewaniu się napoju. Niektóre modele, jak np. Babymoov Star A002102, posiadają wygodną rączkę, która pozwala na przymocowanie do wózka lub torby.
 • Wymienny smoczek – np. Medela Smoczek S. Komplet dodatkowych smoczków do butelki przyda się szczególnie, gdy dziecko posiada już zęby i mechanicznie niszczy gumową nakładkę w trakcie picia mleka. Zapas wymiennych smoczków wiąże się z oszczędnością, ponieważ zapobiega konieczności kupowania nowej butelki.

PORADA EKSPERTA

Przed zakupem podgrzewacza warto sprawdzić, czy urządzenie zostało dedykowane tylko do jednego, konkretnego modelu butelki, czy może jest kompatybilne z większością butelek dostępnych na rynku. Ważne jest także to, czy posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Jak czyścić butelki dla niemowląt?

Butelki dla niemowląt, szklane i plastikowe, wymagają dokładnego czyszczenia. Najlepiej zabierać się za tę czynność od razu po nakarmieniu malucha. Zapobiegnie to gromadzeniu się resztek pokarmu w pojemniku, które stanowią środowisko sprzyjające rozwojowi szkodliwych dla zdrowia bakterii. Czym myć butelki dla niemowląt? Jednym z rozwiązań jest sterylizator, który ułatwia i przyspiesza proces czyszczenia butelek. Przykładem jest Babymoov A003207 – model przeznaczony do użytkowania w kuchence mikrofalowej. Pełni funkcję sterylizatora i ociekacza. Urządzenie pasuje do większości kuchenek mikrofalowych. Przy jego użyciu jednorazowo można umyć nawet 6 butelek wraz z ich akcesoriami w czasie od 4 do 9 minut (zależnie od mocy kuchenki mikrofalowej). Smoczki i butelki dla niemowląt można też myć ręcznie, używając delikatnego detergentu i szczoteczek, np. BabyOno 735/02. Po ręcznym umyciu i wyparzeniu akcesoria do karmienia można przechowywać na stojaku na butelki dla niemowląt lub suszarce, np. BabyOno 1071/01. Dzięki temu zapobiegniemy ustawianiu czystych naczyń malucha w zlewozmywaku. Przedmioty te są łatwe w utrzymaniu czystości, a po złożeniu mają kompaktowe rozmiary i nie zajmują dużo miejsca. Zostały zaprojektowane w taki sposób, że pasują do wszystkich typów butelek.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link