Brita czy Dafi – który dzbanek filtrujący wybrać?

Autor: Joanna

Dzbanek filtrujący wodę jest coraz częściej stosowany w każdej kuchni. Dzięki niemu otrzymamy nie tylko smaczniejszą, ale i zdrowszą wodę. Na rynku istnieje kilku producentów takich dzbanków i butelek filtrujących, m.in. Brita i Dafi. Który z nich okaże się lepszy?

Dzbanek z filtrowaną wodą, obok dwie szklanki wody.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działają dzbanki filtrujące wodę
  2. na co zwrócić uwagę kupując taki dzbanek
  3. które modele Dafi i Brita warto kupić

Brita i Dafi – jak działają dzbanki filtrujące wodę?

Kobieta nalwewająca wodę z dzbanka do szklanki.

Brita czy Dafi? To pytanie zadaje sobie wiele osób dbających o jakość pitej wody. Zanim jednak na nie odpowiemy, warto zastanowić się, w jaki sposób działa dzbanek filtrujący wodę i co daje nam jego codzienne stosowanie.

Zapewne część z nas zastanawia się o słuszności stosowania dzbanka z filtrem, skoro woda, która płynie z kranu musi spełniać odpowiednie kryteria przy oczyszczaniu przez wodociągi. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że zanim wodę wlewamy do naszego kubka, butelki lub szklanki, pokonuje ona często bardzo długą drogę, natrafiając w jej trakcie np. na piasek czy chlor. Wpływa to oczywiście na jej smak. W wielu miastach popularna „kranówka” jest po prostu niesmaczna i stosowanie dzbanków filtrujących wpłynie pozytywnie na jej walory smakowe. Dzbanki filtrujące wodę Brita i Dafi umożliwiają usunięcie z niej magnezu i wapnia, a więc pierwiastków odpowiedzialnych głównie za powstawanie kamienia np. w czajniku. Cały proces filtracji wody odbywa się dzięki węglowym filtrom, które co jakiś czas należy w urządzeniach wymienić. Oczyszczanie wody nie jest skomplikowaną czynnością i nie wymaga od nas poświęcenia uwagi. Wystarczy tylko nalać wodę do dzbanka i poczekać na końcowy efekt, którym jest czysta woda, niekiedy nawet bogata w minerały, odpowiedzialne za utrzymanie zdrowia w dobrej kondycji. Na podobnych zasadach działa butelka filtrująca wodę Brita oraz Dafi.

Warto wspomnieć, że dobrej jakości, oryginalny filtr pozwala usunąć z wody nie tylko piasek, ale także chlor i wiele metali ciężkich. Ponadto taki proces wpływa na smak wody oraz neutralizuje jej nieprzyjemny zapach, jaki może jej towarzyszyć bezpośrednio po nalaniu z kranu. Tak przefiltrowaną wodę można pić samą albo zrobić z niej herbatę, kawę lub inne napoje. Ich smak będzie nieporównywalnie lepszy. Jakość wody w tych napojach jest widoczna praktycznie na każdym kroku. Niefiltrowana woda powoduje powstawanie osadu na ściankach kubka lub filiżanki. Mogą pojawić się również nieestetyczne oczka, pływające po powierzchni napoju. Dzbanki filtrujące wodę Brita i Dafi są modelami w podobnym przedziale cenowym. Co więcej, korzystanie z nich na pewno nie zrujnuje naszego budżetu. Zakup dzbanka automatycznie sprawia, że możemy zaprzestać kupowania wody w butelkach. A jeśli dołożymy wymianę filtra jedynie co około 4 tygodnie, otrzymamy pełny obraz oszczędności.

  • 29,99 zł
  • 69 zł
  • 39,99 zł
  • 59,99 zł
  • 49 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dzbanka Brita oraz Dafi?

Kobieta w kuchni pijaca przefiltrowaną wodę. Przed nią na stole znajduje się dzbanek.

Zasada działania dzbanków jest taka sama. Mogą one jednak różnić się pod kilkoma względami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pojemność dzbanka. Rozumiana jest ona dwojako. Po pierwsze, jako pojemność samego zbiornika, do którego nalewamy nieprzefiltrowaną wodę. Po drugie, jako pojemność całkowita konkretnego modelu dzbanka. Oczywiście przy zakupie zwróćmy uwagę na to, ile osób ma korzystać z takiego urządzenia. Jeśli domowników jest więcej, wówczas lepiej kupić model dzbanka o większej pojemności. Dzbanek filtrujący Dafi oraz Brita mają podobne pojemności, tak więc przewagi pod tym względem nie uzyska żaden z nich.

Kolejnym kryterium wyboru jest dostępność filtrów do danego modelu dzbanka. Jak wcześniej napisaliśmy, filtry wymieniamy co jakieś 3–4 tygodnie, dlatego też warto, aby były ogólnie dostępne, bez konieczności szerszego przeglądania rynku. Tutaj dzbanki Dafi i Brita zajmują czołowe pozycje na rynku, gdyż filtry do nich są powszechnie dostępne.

Zwróćmy również uwagę na materiał, z jakiego producent wykonał dzbanek, oraz wskaźnik zużycia. Najczęściej spotkamy modele szklane i plastikowe. Z reguły lepiej wybrać model szklany, gdyż woda w takim urządzeniu nie ma żadnego kontaktu z plastikiem. Poza tym lepiej smakuje oraz wygląda nieco estetyczniej. Jednak jeśli ktoś woli dzbanki plastikowe, to powinien zwrócić uwagę na to, aby upatrzony przez nas model był wykonany z dedykowanej ku temu odmiany plastiku. Dobrze, aby każdy dzbanek posiadał wskaźnik zużycia filtra. Dzięki temu osoba użytkująca taki dzbanek będzie świadoma, kiedy można spodziewać się wymiany filtra na nowy.

Dzbanek filtrujący Dafi czy Brita – który wybrać?

Trudno jednoznacznie wskazać, która firma produkuje lepsze dzbanki filtrujące wodę. Produkty obu producentów są najwyższej jakości, dlatego też bez względu na to, na jaki model postawimy, powinniśmy być zadowoleni. W przypadku Dafi godnymi polecenia są dzbanki: Dafi Crystal Classic LED w kolorze białym, Dafi Luna Unimax MI w zestawie z dwoma szklankami oraz Dafi butelka filtrująca wodę o pojemności 0,5 l. W ofercie Brita natomiast warto zwrócić uwagę na m.in. Brita Elemaris XL i Brita Flow.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link