Co to jest Blu-ray? Jaki odtwarzacz wybrać?

Autor: Grzegorz

Przechowywanie dużych rozmiarów plików wideo jest często problematyczne ze względu na zapotrzebowanie odpowiedniej ilości miejsca w nośniku. Postęp technologiczny umożliwia jednak skorzystanie z nowej metody, jaką są płyty Blu-ray. Dzięki niej dokonamy zapisu do 25 GB i powyżej, w zależności od ilości warstw płyty.

Kilka płyt DVD leżących obok siebie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest technologia Blu-ray
  2. dlaczego warto korzystać z takiego rodzaju zapisu
  3. jaki odtwarzacz płyt Blu-ray kupić

Co to jest Blu-ray?

Dysk blu ray, pilot i miska z pop cornem.

Blu-ray to bardzo popularne hasło w obecnych czasach. Przez ten termin należy rozumieć pewien nośnik danych, dzięki któremu uzyskujemy możliwość przechowywania treści w rozdzielczości HD. To pewna technologia zapisu, którą najczęściej wykorzystuje się, aby zapisywać filmy oraz zdjęcia. Blu-ray może być także przydatny w sferze nauki. Pozwala bowiem archiwizować np. katalogi lub dokumenty medyczne. Dyski Blu-ray mają zazwyczaj pojemność 25 lub 50 GB. Często spotyka się tezę, że zastąpiły one płyty DVD, choć trudno na pierwszy rzut oka znaleźć między nimi różnice.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając odtwarzać płyt Blu-ray?

Wybierając odtwarzacz Blu-ray, warto postawić na nowsze modele, które oferują dodatkowe funkcje. Do tego jakość dźwięku czy obrazu będzie dużo lepsza. Przy wyborze odtwarzacza Blu-ray zwróćmy uwagę na telewizor, do jakiego chcemy go później podłączyć. Jeśli mamy zaawansowany pod względem technologicznym model telewizora, np. Ultra High Definition, to odtwarzacz Blu-ray powinien być podobnej jakości technologicznej. Wówczas będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości obu urządzeń. Dobrze, jeśli taki odtwarzacz DVD Blu-ray jest wyposażony w funkcję HDR. Mimo iż od jakiegoś czasu jest ona pewnym standardem większości odtwarzaczy, to może występować w różnych konfiguracjach. Przydatna jest także obecność technologii 4K upscaling, dzięki której uzyskamy maksymalną jakość odtwarzanego obrazu, który staje się dużo bardziej realistyczny. Trudno sobie wyobrazić tego typu urządzenie bez funkcji Wi-Fi. Chociaż bezprzewodowe połączenie jest już standardem w większości odtwarzaczy Blu-ray, mogą się zdarzyć modele, szczególnie te tańsze, które tej opcji nie będą posiadać. W takim wypadku będziemy skazani na „okablowanie” urządzenia. Dobrym wyborem będzie zakup przenośnego odtwarzacza Blu-ray wyposażonego w opcję HRA, czyli High Resolution Audio. To idealna propozycja dla wszystkich fanów odtwarzania i słuchania muzyki. Dzięki niej uzyskana jakość dźwięku jest jeszcze lepsza. To rozwiązanie znajdzie też zastosowanie przy efektach dźwiękowych przy oglądaniu filmów.

  • 899 zł
  • 549 zł
  • 659 zł
  • 349 zł
  • 1 349 zł

Na jaki odtwarzacz Blu-ray warto postawić?

Odtwarzacz blu ray z otwartą kieszenią, w której znajduje się płyta. Na odtwarzaczu leży pilot.

Pierwszym z modeli odtwarzaczy Blu-ray, na który warto zwrócić uwagę, jest Yamaha Aventage BD-A1060 w stylowym tytanowym kolorze. Urządzenie ma wymiary 435 x 86 x 262 mm i wagę 3,8 kg. Jest to odtwarzacz Blu-ray 4K, a jeden z jego atutów to możliwość odtwarzania zdjęć, filmów i muzyki przy użyciu złącza USB. Dzięki temu możemy stworzyć własną bibliotekę multimedialną. Zaś do wyświetlenia zdjęć, słuchania muzyki czy oglądania ulubionych filmów wystarczy podłączenie do portu USB niewielkiego urządzenia, jakim jest pendrive. W ten sposób prześlemy konkretne materiały na duży ekran telewizora. To idealna propozycja np. na spotkania rodzinne. Urządzenie posiada specjalne łącze DLNA, dzięki któremu zyskujemy w prosty sposób dostęp do zdjęć, muzyki czy filmów, które posiadamy na swoim komputerze stacjonarnym, laptopie lub własnej domowej sieci komputerowej. Ten odtwarzacz Blu-ray posiada opcję bezprzewodowego połączenia z internetem. Nie musimy w tym celu używać kabli - z pomocą Wi-Fi możemy korzystać z bogatej oferty usług dostępnych w sieci. Dzięki zastosowaniu kodowania Dolby TrueHD otrzymujemy szansę uzyskania najwyższej jakości dźwięku w filmach oraz przy odtwarzaniu muzyki. Dodatkowo producent zapewnił możliwość obsługi kodeków DivX Plus HD, więc możemy przeglądać obrazy i oglądać filmy w najwyższej możliwej rozdzielczości.

Innym godnym polecenia modelem jest Sony BDP-S6700. To kolejny odtwarzacz Blu-ray 3D, który ma opcję interpolacji obrazu do 4K. W tym urządzeniu zastosowano technologię Miracast, dzięki której możemy odtwarzać pliki np. z tabletu lub smartfona, w tym materiały wideo dostępne w internecie, i prezentować je na ekranie telewizora. Do pełnego korzystania z tej opcji wystarczy bezprzewodowe połączenie obu urządzeń poprzez technologię Wi-Fi Direct. Kolejnym godnym polecenia sprzętem jest Yamaha BD-S681, który łączy w sobie cechy nowoczesnego i funkcjonalnego odtwarzacza płyt Blu-ray, a przy tym pozwala uzyskać wysokiej jakości dźwięk przez odtwarzanie go z płyt CD. Na pewno nie zawiedziemy się, jeśli zdecydujemy się na Panasonic DP-UB820 lub Panasonic DMP-UB400. Oba modele posiadają możliwość bezprzewodowego połączenia z siecią przez Wi-Fi.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link